چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲
ربات‌ کوچک پری با نیروی باد و نور پرواز می‌کند

ربات‌ کوچک پری با نیروی باد و نور پرواز می‌کند

این پری مصنوعی یک ربات‌ با مونتاژ پلیمری است که توسط باد پرواز و به وسیله نور کنترل می‌شود.

توسعه پلیمرهای پاسخ‌دهنده به محرک‌ها، فرصت‌های فراوانی را در رابطه با استفاده از مواد برای ساخت ربات‌های منعطف در مقیاس کوچک و بی‌سیم به ارمغان آورده است. مدتی است که مهندسان می دانند چگونه از این مواد برای ساخت ربات های کوچکی استفاده کنند که می توانند راه بروند، شنا کنند و بپرند. اما تاکنون هیچ کس نتوانسته است آنها را به پرواز درآورد. محققان گروه روبات‌های نوری اکنون در حال تحقیق در مورد چگونگی پرواز این ساختارهای هوشمند هستند.  محقق آکادمی و رهبر این گروه تحقیقاتی طرح جدیدی برای پروژه خود به نام ربات‌ پری پرنده بر اساس مونتاژ مواد پاسخگو به نور ارائه کرده‌اند. آنها یک ربات با مونتاژ پلیمری ساخته اند که توسط باد پرواز می کند و توسط نور کنترل می شود. او در این باره توضیح می دهد: “این ساختار مصنوعی به یک محرک منعطف مجهز شده است. محرک از الاستومر کریستالی مایع پاسخگو به نور ساخته شده است که باعث باز شدن یا بسته شدن موها در اثر تحریک نور مرئی می شود.”

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

پری مصنوعی توسط نور کنترل می شود

این پری مصنوعی دارای چندین ویژگی بیومیمتیک است. به دلیل تخلخل بالا  و ساختار سبک می تواند به راحتی در هوای هدایت شده توسط باد شناور شود. علاوه بر این، تولید حلقه‌های گردابی جدا شده پایدار، سفرهای طولانی‌مدت به کمک باد را امکان‌پذیر می‌سازد.این پری را می‌توان با یک منبع نور، مانند پرتو لیزر یا LED، تغذیه و کنترل کرد. این بدان معنی است که می توان از نور برای تغییر شکل ساختار دانه مانند هم استفاده کرد. پری می تواند با تغییر شکل خود به صورت دستی با جهت و نیروی باد سازگار شود. همچنین می توان از پرتو نور برای کنترل فعالیت‌هایی مثل برخاستن و فرود آمدن مجموعه پلیمری استفاده کرد.

ربات‌ پری

فرصت های کاربردی بالقوه در کشاورزی

در مرحله بعد، محققان بر روی بهبود حساسیت مواد برای فعال کردن عملکرد ربات در نور خورشید تمرکز خواهند کرد. علاوه بر این، آنها ساختار را ارتقا می دهند تا بتواند دستگاه های میکروالکترونیکی مانند GPS و حسگرها و همچنین ترکیبات بیوشیمیایی را حمل کند.محققان معتقدند این ربات پتانسیل برای کاربردهای مهم تر را نیز داراست: به نظر می‌رسد علمی تخیلی است، اما آزمایش‌های اثبات مفهومی که در تحقیقات ما گنجانده شده است نشان می‌دهد که رباتی که ما توسعه داده‌ایم گام مهمی به سمت برنامه‌های واقع‌بینانه مناسب برای گرده افشانی مصنوعی ارائه می‌کند.

در آینده، میلیون‌ها پری مصنوعی که گرده‌ها را حمل می‌کنند می‌توانند آزادانه توسط بادهای طبیعی پراکنده شوند و سپس با نور به سمت مناطق خاصی با درختانی که در انتظار گرده افشانی هستند هدایت شوند.از آنجایی که از دست دادن گرده‌افشان‌ها به دلیل گرمایش زمین به تهدیدی جدی برای تنوع زیستی و تولید مواد غذایی تبدیل شده است، این تأثیر زیادی بر کشاورزی در سطح جهان خواهد داشت. با این حال، ابتدا بسیاری از مشکلات باید حل شوند. به عنوان مثال، چگونه می توان نقطه فرود را به طور دقیق کنترل کرد و چگونه از دستگاه ها استفاده مجدد کرد و آنها را تجزیه پذیر کرد؟ این مسائل نیازمند همکاری نزدیک با دانشمندان مواد و افرادی است که روی میکرورباتیک کار می کنند.

منبع: ثریا

  • ربات‌ کوچک پری با نیروی باد و نور پرواز می‌کند

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

دیزنی از یک ربات اسکیت باز رونمایی کرد

دیزنی از یک ربات اسکیت باز رونمایی کرد

دیزنی از ربات اسکیت باز جدیدی رونمایی کرد که می تواند تعادل خود را حفظ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *