تجهیزات هوشمندسلامت و پزشکی هوشمند

ربات ها به میدان مقابله با کرونا آمدند

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

ربات ها و دستگاه های هوشمند به منظور کاهش خطر انتقال کرونا، در بخش‌های مختلفی از راه آهن مرکزی بمبئی به کار گرفته شدند.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، از آنجایی که هنوز درمان قطعی برای بیماری کرونا وجود ندارد یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر، تشخیص درست و به موقع و همچنین قرنطینه کردن افراد و مناطق آلوده به این ویروس است.

به همین منظور، شهر بمبئی در هند، به تازگی از ربات‌های هوشمندی رونمایی کرد که با قرارگیری در راه آهن مرکزی این شهر از مسافران تست تب سنجی می‌گیرند. این ربات‌ها از طریق غربالگری حرارتی به کارکنان و مسافران کمک می‌کنند تا از سلامت خود و همسفرانشان مطمئن شوند.

این دستگاه‌های رباتیک به نام‌های «Febri eye» و «Captain Arjun» مجهز به سیستم‌های غربالگری مبتنی بر حرارت هستند که از سنسورهای حرارتی برای خواندن و ثبت دمای بدن بهره می‌برند. در فبری، دوربینی تعبیه شده که مسافران را حین ورود به راه آهن بررسی و حرارت بدن آن‌ها را چک می‌کند، اما کاپیتان آرجون عملکرد نسبتا پیچیده‌تری دارد.

ربات کاپیتان آرجون قابلیت حرکت دارد و به سمت مسافران و نقاط مختلف مکانی که در آن وجود دارد حرکت می‌کند. همچنین به دلیل مجهز بودن به چرخ‌های ضدعفونی کننده در هنگام حرکت قادر به شستشو و ضدعفونی کردن زمین هم هست. این ربات دارای امکاناتی برای دیدن، شنیدن و حرکت کردن است و ماسک و ضدعفونی کننده نیز میان مسافران توزیع می‌کند.

ربات کاپیتان آرجون قابلیت

اما استفاده از ربات‌ها در بمبئی تنها به این دو ربات ختم نمی‌شود، آن‌ها برای تهیه و چک کردن بلیط‌ها، بررسی ساعت حرکت قطارها، حضور و غیاب مسافران، شستشو و ضدعفونی چمدان‌ها، چکاپ مسافران و بررسی مواردی چون فشار خون و قند خون و حتی در بخش درمانی، مراقبت و نگهداری از بیماران و توزیع دارو میان آن‌ها نیز ربات‌ها و دستگاه‌های هوشمند مختلفی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش انتقال این ویروس داشته باشد.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا