سلامت و پزشکی هوشمند

اولین ربات جراحی سازگار با ام‌آرآی وارد آزمایش انسانی شد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

برای اولین بار ربات جراحی سازگار با ام‌آرآی وارد آزمایشات بالینی انسانی می‌شود که دقت رباتیک آن همراه با تصویربرداری زنده، رویکردی پیشگامانه برای تحریک عمیق مغز ارائه می‌دهد.

 شرکت AiM Medical Robotics با نام اختصاری AiM که در زمینه ساخت و توسعه ربات‌های جراحی سازگار با ام‌ارآی تخصص دارد، در حال پیشروی با ربات خود برای تحریک عمیق مغز در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون است.

تاکنون این شرکت با آزمایشگاه ناوبری و رباتیک جراحی هاروارد(SNR) همکاری کرده و با دفتر کارآزمایی بالینی بیمارستان بریگام و زنان(BWH) نیز قرارداد تحقیقات بالینی منعقد کرده است.

هدف این استارتاپ راه‌اندازی ربات جراحی فشرده و سازگار با MRI است که برنامه‌ریزی و راهنمایی هوشمندانه جراحی حین عمل را از طریق تصویربرداری بافت نرم در لحظه تسهیل می‌کند.

این ربات پیشرفته به طور مشخص به موضوع تغییر مغز در حین جراحی می‌پردازد.

طبق آنچه در وبسایت این شرکت آمده، این شرکت خدمات خود را برای بیمارانی که تحت عمل جراحی مغز و اعصاب برای اختلالات عملکردی مغز مانند پارکینسون، صرع و غیره و همچنین سرطان قرار می‌گیرند، هدف قرار داده و در عین حال با حذف خطاها و کاهش زمان انجام عمل تا ۵۰ درصد، صرفه‌جویی در هزینه‌ها را برای بیمارستان‌ها فراهم می‌کند.

این مطالعه در مجموعه عملیاتی AMIGO که یک مرکز تحقیقات بالینی پیشرفته است، انجام خواهد شد.

بیشار بخوانید: تحول دیجیتال در تولید در سال ۲۰۲۴ ( قسمت دوم): ۸ نمونه دیجیتالی‌سازی

پرداختن به تغییر مغز

این فناوری نوآورانه برای رسیدگی به موضوع تغییر مغز طراحی شده است که اغلب باعث نتایج ناسازگار و غیر بهینه در بسیاری از جراحی‌ها می‌شود.

این شرکت تاکید می‌کند که ۳۴ درصد از قرار دادن میله‌های سربی برای تحریک عمقی مغز به دلیل از دست دادن اهداف آناتومیک مورد نظر در مغز نیاز به جراحی اضافی برای برداشتن یا تجدید نظر دارند.

ربات پیشرفته AiM برای جراحی مغز و اعصاب هدایت ‌شده با تصویر، نتیجه تقریباً ۱۵ سال صرف زمان و ۱۵ میلیون دلار هزینه تحقیقات دانشگاهی با بودجه مؤسسه ملی سلامت است.

این شرکت آماده ورود به بازاری با ارزش ۴.۳ میلیارد دلاری است و هدف آن مقابله با چالش‌های مربوط به قرار دادن کارآمد، دقیق و ایمن درون جمجمه‌ای دستگاه‌های مدولاسیون عصبی، فرسایش و دارورسانی است.

به گفته این شرکت، با ایجاد روال هدایت ام‌آرآی حین عمل، هدف آن بهبود عملکرد کادر پزشکی، ثبات رویه و نتایج بیمار است.

جراحی پیشرفته با هدایت ام‌آرآی

شرکت AiM در تاریخ ۱۰ مه ۲۰۲۴ یک آزمایش روی جسد را با همکاری بیمارستان بریگام و زنان انجام داد. این کارآزمایی شامل یک جراحی کاملاً هدایت‌شده توسط ام‌آرآی برای قرار دادن سرب دو طرفه تحریک عمقی مغز در جسد انسان با استفاده از پلتفرم رباتیک AiM بود.

به گفته این شرکت، این پلتفرم کل فرآیند را در مجموعه MRI تکمیل کرد و کارایی و دقت بالایی را نشان داد و در عین حال به طور موثر به تغییر مغز حین عمل پرداخت.

علاوه بر این، شرکت AiM  با شرکتی به نام Synaptive مستقر در تورنتو که راه حل‌های جراحی، تصویربرداری و داده را ارائه می‌دهد، شریک شده است.

شرکت AiM گزارش می‌دهد که این همکاری، نرم افزار مسیریابی عصبی Synaptive را با ربات جراحی مغز و اعصاب این شرکت ادغام می‌کند و تجسم، ناوبری و کنترل را بهبود می‌بخشد.

این پلتفرم از به‌روزرسانی‌های MRI حین عمل جراحی برای اطمینان از هدف‌گیری دقیق و محلی‌سازی ربات استفاده می‌کند.

شرکت AiM در بیانیه‌ای اعلام کرد: با ترکیب ربات ما و نرم افزار پیشرفته شرکت Synaptive یک گردش کار بهینه ایجاد شده است که دقت و کارایی بی‌نظیری را برای مداخلات عمیق مغز ارائه می‌دهد.

پژوهشگران می‌گویند پیشرفت در این حوزه، یک گام مهم رو به جلو در بهبود نتایج بیماران و پیشرفت در زمینه جراحی مغز و اعصاب است.

منبع: ایسنا

بیشار بخوانید: تحول دیجیتال در تولید در سال ۲۰۲۴ ( قسمت اول)

  • اولین ربات جراحی سازگار با ام‌آرآی وارد آزمایش انسانی شد
کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا