رباتیکسلامت و پزشکی هوشمند

ربات‌هایی که روزی جای دارو را می‌گیرند!

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

پژوهشگران آمریکایی، ربات‌های کوچکی ابداع کرده‌اند که توانایی دارورسانی دارند و شاید روزی جایگزین دارو شوند.

شاید به زودی ربات‌های کوچکی موسوم به “MANiAC” برای دارورسانی به کار بروند. پژوهش‌ جدید نشان می‌دهد هنگامی که این ربات‌های کوچک با استفاده از یک ناحیه مغناطیسی مدیریت شوند، می‌توانند به بافت‌های عصبی نخاع راه یابند و دارو را به مکان‌های دقیق برسانند.

کنار آمدن با بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی ممکن است دشوار باشد. “لامار مایر”(Lamar Mair)، از شرکت آمریکایی “Weinberg Medical Physics” گفت: دارورسانی به صورت خوراکی یا وریدی برای هدف قرار دادن سرطان‌ها یا بیماری‌های عصبی ممکن است قسمت‌هایی از بدن و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد که به بیماری مربوط نیستند. دارورسانی هدفمند می‌تواند اثربخشی را افزایش و عوارض جانبی را کاهش دهد.

 دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۹، خرداد ماه ۱۴۰۰

یکی از روش‌های دستیابی به دوز متمرکز این است که از ربات‌های کوچکی استفاده شود تا دارو به قسمت‌های خاصی برسد. اگرچه این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی به سر می‌برد اما پژوهشگران شکل‌های گوناگونی از میکروربات‌ها یا میلی‌ربات‌ها را ابداع کرده‌اند که ممکن است بتوانند این هدف دور از دسترس را برآورده کنند. مهم‌ترین مشکل در مورد این ربات‌ها، کنترل آنها هنگام حرکت در بافت‌های بدن است.

میادین مغناطیسی، یک روش امیدوارکننده برای برطرف کردن مشکل مدیریت ربات‌ها هستند زیرا بر بافت‌ها اثر نمی‌گذارند و معمولا از ایمنی برخوردارند. ربات‌های MANiAC، ربات‌های کوچکی هستند که نانومیله‌های مغناطیسی را در بر دارند. این ویژگی به آنها امکان می‌دهد تا در واکنش به میدان مغناطیسی که از بیرون به کار گرفته می‌شود، حرکت کنند.

پژوهشگران تصمیم گرفتند که ربات‌های MANiAC را تحت شرایطی که ممکن است بر بدن حاکم باشد، مورد بررسی قرار دهند. این شرایط، ساختار پر پیچ و خم سیستم عصبی را که مایع مغزی-نخاعی در آن جاری است نیز در بر می‌گیرد.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید

پژوهشگران، انعطاف‌پذیری ربات‌های MANiAC را برای بالا و پایین رفتن و انتقال یافتن از میان مایع مغزی-نخاعی مورد بررسی قرار دادند. آنها برای ارزیابی مهارت ربات‌ها، آنها را روی مغز موش صحرایی و نخاع موش آزمایش کردند.

آزمایش‌ها حاکی از این است که شاید روزی بتواند از این ربات‌ها به عنوان جایگزین دارو استفاده کرد.

این پژوهش، در مجله “Frontiers in Robotics and AI” به چاپ رسید.

منبع: ایسنا و به نقل از نیوز۸پلاس،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا