تحول دیجیتال در صنعت و معدن

راه‌اندازی آزمایشگاه دیجیتال فولاد مبارکه هم‌تراز روندهای جهانی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

 آنچه فولاد مبارکه به‌عنوان یک شرکت سرآمد دنبال می‌کند، خلق ارزش پایدار و مشترک با همه ذی‌نفعان است و نمی‌توانیم در صنایع مختلف مانند صنعت فولاد که صنعتی مادر محسوب می‌شود به سمت تحول دیجیتال حرکت کنیم درحالی‌که زیرساخت‌های لازم در محیط‌های دانشگاهی و دانشجویی و رشته‌های تحصیلی مرتبط آماده نباشد.

رئیس دفتر پروژه تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه درباره آزمایشگاه صنعت ۴ گفت: چنین آزمایشگاه‌هایی تحت عناوینی چون «دیجیتال لب»، «آزمایشگاه دیجیتال» یا «آزمایشگاه صنعت۰/ ۴» شناخته می‌شوند و تاکنون چند دانشگاه معتبر جهانی ازجمله دانشگاه لیون فرانسه و دانشگاه پلی‌تکنیک میلان اقدام به راه‌اندازی آن کرده‌اند.

علی کیانی افزود: چنین آزمایشگاه‌هایی باید سه مولفه اصلی داشته باشند؛ هوشمندی، کارآمدی و ایمنی. این سه مولفه همواره باید موردتوجه همگان قرار گیرد.

بیشتر از کاربرد فناوری ‌های هوشمند بخوانیم:

  • آشنایی با مفاهیم انقلاب صنعتی چهارم (۴.۰ Industry)
  • توسعه پایدار با پیشرفت‌های انقلاب صنعتی چهارم (۴.۰ Industry)
  • ۵ فناوری مدرن و تاثیرگذار برای تولیدکنندگان صنعتی
  • ۵ دلیل برای پیاده‌سازی فناوری IIoT در کارخانه‌ها
  • لافارژ-هولسیم طرح “کارخانه فردا” را راه‌اندازی می‌کند

رئیس دفتر پروژه تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: آزمایشگاهی هوشمند است که در آن از فناوری‌های مولد مانند اینترنت اشیا، واقعیت افزوده، پهپادها، هوش مصنوعی و روباتیک برای شبیه‌سازی و فعالیت‌های آزمایشی و تحقیقاتی استفاده شود.

کیانی ادامه داد: رمز موفقیت در پروژه‌های هوشمندسازی این است که سازمان‌ها و بنگاه‌های کسب‌وکار  بلندپروازانه و آینده‌نگرانه فکر کرده و ایده‌های خود را در قالب برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت اجرا کنند و بعد از بررسی نتایج کسب‌شده توسعه پروژه‌ها را در سایر حوزه‌های مرتبط گسترش دهند. ازآنجاکه بسیاری از پروژه‌های تحولی ممکن است منجر به شکست شود، باید مکانی وجود داشته باشد که ایده‌ها و محصولات قبل از اجرای نهایی در صنعت، تست و شبیه‌سازی شود و پس از ایجاد اطمینان خاطر و رفع محدودیت‌ها و مشکلات احتمالی با بیشترین احتمال موفقیت نسبت به اجرا در محیط عملیاتی صنعت اقدام شود تا بیشترین بهره‌وری و کمترین حادثه تجهیزاتی و انسانی را به دنبال داشته باشد.

پایگاه خبری فناوری هوشمند رسانه تخصصی فناور‌های نوین و انقلاب صنعتی چهارم Industry 4.0 با رویکرد صنعت و معدن

وی افزود: آنچه فولاد مبارکه به‌عنوان یک شرکت سرآمد دنبال می‌کند، خلق ارزش پایدار و مشترک با همه ذی‌نفعان است که دانشگاه یکی از این ذی‌نفعان در حوزه جامعه محسوب می‌شود. در این مسیر اگر بخواهیم صنعت به سمت هوشمندی حرکت کند درحالی‌که دانشگاه همراه ما نباشد چندان موفق نخواهیم بود.

رئیس دفتر پروژه تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه گفت: باید در دانشگاه‌ها افرادی را تربیت کنیم که نه‌تنها باعث پیشرفت و توسعه علم در محیط دانشگاه شوند، بلکه محرک رشد و توسعه در صنعت نیز شوند و صنعت به پشتوانه علمی ایجاد شده و  ایجاد شبکه‌های دانش‌محور بتواند مسیر هوشمندسازی را با موفقیت  و سرعت بیشتری دنبال کند.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

کیانی خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم در صنایع مختلف مانند صنعت فولاد که صنعتی مادر محسوب می‌شود به سمت تحول دیجیتال حرکت کنیم در حالی ‌که زیرساخت‌های لازم در محیط‌های دانشگاهی و دانشجویی و رشته‌های تحصیلی مرتبط آماده نباشد.

منبع: دنیای اقتصاد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا