سه شنبه , ۸ فروردین ۱۴۰۲
دستگاه نمونه‌گیر خودکار رونمایی می‌شود

دستگاه نمونه‌گیر خودکار رونمایی می‌شود

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: دستگاه اتوسمپلر رباتیک (نمونه‌گیر خودکار) تولید مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به زودی رونمایی می‌شود.

با هدف کاهش وابستگی به دیگر کشورها، بومی سازی تجهیزات و مواد مصرفی و تولید و ساخت دستگاه‌های تخصصی، با تکیه بر توان داخلی و اطمینان به نخبگان جوان ایرانی، جریانی است که در سالهای اخیر در دستور کار پزشکی قانونی کشور قرار گرفته و گام های موثری نیز در این زمینه برداشته شده است.

از جمله نتایج این اقدامات، موفقیت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ساخت نمونه داخلی دستگاه هموژنایزر بود که به همت متخصصین داخلی در این مرکز تحقیقات ساخته و سال گذشته رونمایی شد؛ این دستگاه هم اکنون در هشت آزمایشگاه پزشکی قانونی در استان‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و به زودی در آزمایشگاه‌های دیگر استان‌ها نیز به کار گرفته می‌شود که ضمن دارا بودن قابلیت های قابل توجه نسبت به نمونه خارجی، صرفه جویی ارزی ۸۲ درصدی را در زمینه تامین این دستگاه در سال آینده برای سازمان به همراه خواهد داشت.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

و اینک در ادامه این مسیر که تا رسیدن به خودکفایی کامل در تولید تجهیزات و مواد مصرفی ادامه خواهد یافت، دستگاه اتوسمپلر رباتیک (نمونه‌گیر خودکار) برای اولین بار و صرفا با تکیه بر دانش و توان متخصصین و نخبگان ایرانی در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ساخته و به زودی رونمایی می شود.

دستگاه اتوسمپلر رباتیک تولید داخل یا همان نمونه گیر خودکار که قیمت تمام شده آن یک دهم نمونه خارجی است در آزمایشگاه های پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می گیرد و مهم ترین قابلیت آن امکان تزریق ۱۲۰ نمونه به طور خودکار به دستگاه های آنالیز مواد است که تا ۵۰۰ نمونه قابلیت افزایش دارد.

از دیگر مزایای این دستگاه می‌توان به قابلیت نصب بر روی دستگاه GC و GC-MASS و نیز امکان نصب آن بر روی دستگاه HPLC، توانایی کارکرد ۸ روز پیاپی، قابلیت اضافه کردن افزونه های مختلف از قبیل HEADSPACE و SPME در یک سیستم، برخلاف دستگاه های معمول، و قابلیت مشتق ساندویچی نمونه با سه مشتق مختلف به طور همزمان و برنامه جامع ۲۹ مرحله ای برای تزریق هر نمونه اشاره کرد.

این در حالی است که احتمال خرابی در اتوسمپلر داخلی نسبت به نمونه خارجی بسیار کمتر و امکان ارائه خدمات پس از فروش آن به مراتب آسان تر و سریع تر است. لازم به ذکر است این دستگاه با طی مراحل آزمایشی، در حال گذراندن مراحل پایانی ارزیابی های تخصصی و اخذ تاییدیه نهایی است.

منبع: سازمان پزشکی قانونی کشور

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

هوش مصنوعی و فناوری چگونه به سازمان‌های امدادرسانی کمک می‌کنند؟

هوش مصنوعی و فناوری چگونه به سازمان‌های امدادرسانی کمک می‌کنند؟

مترجم‌: مرتضی ایراندوست استفاده از فناوری برای تلاش‌های امدادرسانی در بلایای طبیعی ضروری است، اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *