رسانه دیجیتال

درآمدزایی با طراحی و انتشار پادکست

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نویسنده : ایوان فرگوسن – کارشناس کسب و کار   مترجم : علی ‌آل ‌علی  

پادکست ها در طول سال های اخیر از محبوبیت و شهرت بسیار زیادی برخوردار شده اند. این امر به کارآفرینان امکان طراحی پادکست در حوزه های مختلف و تلاش برای تعامل با مخاطب هدف را می دهد. البته در این میان بسیاری از افراد طراحی و انتشار پادکست را بیشتر نوعی سرگرمی تلقی می کنند، اما شما به خوبی امکان درآمدزایی از این تفریح دوست داشتنی را نیز دارید. 

بدون تردید برخی از افراد در زمینه طراحی پادکست حتی اگر پای کسب درآمد نیز در میان باشد، بیشتر به این مسئله در قالب نوعی درآمد جانبی نگاه می کنند. این امر به معنای ادامه فعالیت کارآفرینان در حوزه های تخصصی شان و نگاه به حوزه پادکست به عنوان کاری جانبی است. نکته مهم اینکه چنین برداشتی از حوزه طراحی و انتشار پادکست بیش از اندازه ساده انگارانه محسوب می شود.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

امروزه برخی از کارآفرینان و هنرمندان به طور تخصصی در تلاش برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف از طریق طراحی پادکست هستند. نکته جالب اینکه درآمدزایی این حوزه به طور قابل ملاحظه ای افزایش داشته و به شما فرصت‎های بسیار خوبی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف می دهد. با این حساب شما می توانید به سادگی هرچه تمام تر برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان و درآمدزایی بر روی این حوزه حساب باز کنید. این امر به شما فرصت بسیار خوبی برای جلب نظر مخاطب هدف و بهینه سازی شرایط تان می دهد. 

اولین نکته ای که برای ورود موفقیت آمیز به دنیای طراحی و ضبط پادکست باید مد نظر کارآفرینان قرار داشته باشد، نحوه درآمدزایی از آن است. بدون تردید بسیاری از افراد صرفا برای تفریح در این حوزه حضور دارند، اما وضعیت شما به طور کامل متفاوت است. درست به همین خاطر شما باید برای جلب نظر مخاطب هدف تان به طور مداوم در تلاش برای استفاده از شیوه های حرفه ای باشید، در غیر این صورت چیزی به غیر از ضررهای سنگین در نهایت کار انتظارتان را نمی کشد.

هدف اصلی در این مقاله بررسی برخی از راهکارهای حرفه ای برای درآمدزایی از طریق ضبط و انتشار پادکست است. اگر شما هم به دنبال تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف با استفاده از چنین راهکاری هستید، نکات مورد بحث در این مقاله راهنمای بسیار خوبی برای تان خواهد بود. در ادامه برخی از مهمترین نکات در این راستا را مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار می دهیم. 

بازاریابی آشناسازی

بازاریابی آشناسازی تکنیکی رایج و محبوب در میان کسب و کارها محسوب می شود. در این شیوه شما در ازای ارائه یک سرویس یا گزینه تشویقی به مشتریان آنها را برای معرفی کسب و کارتان به دوستان شان ترغیب خواهید کرد. این طوری در نهایت دامنه وسیعی از مخاطب هدف پیرامون برندتان شکل می گیرد. یکی از نکات مهم در این میان توجه به اهمیت استفاده درست از شیوه بازاریابی آشناسازی است. متاسفانه برخی از برندها با زیاده روی در این حوزه عملا کاربران را نسبت به پادکست شان ناامید خواهند کرد. 

شما در زمینه بازاریابی آشناسازی امکان استفاده از دو راهکار عمده را دارید. راهکار نخست شامل کاربست این شیوه برای افزایش تعداد مخاطب هدف پادکست تان است. شما برای این امر باید در ابتدا دامنه مناسبی از مخاطب وفادار داشته باشید. این امر به معنای حضور برخی از کاربران علاقه مند به پادکست تان و پیگیری وضعیت هر قسمت از پادکست شما به طور مداوم از سوی آنهاست.

در این مرحله می توانید از مخاطب وفادارتان برای معرفی پادکست به دیگران سود ببرید. به این ترتیب دیگر نیازی برای مواجهه با هزینه های سنگین بازاریابی یا تبلیغات گران قیمت در دنیای کنونی نخواهد بود. این امر در طول سال های اخیر مورد توجه شمار بسیار زیادی از برندها قرار گرفته است. اگر شما هم به دنبال تاثیرگذاری حرفه ای بر روی مخاطب هدف تان هستید، باید از همین امروز شانس تان در حوزه موردنظر را مورد ارزیابی دقیق قرار دهید، در غیر این صورت شاید هرگز فرصتی برای بهینه سازی شرایط تان در این حوزه پیدا نکنید. 

راهکار دیگری که به شما برای درآمدزایی از طریق پادکست تان کمک می کند، همکاری با دیگر برندهاست. این امر اغلب اوقات شامل دعوت شما از مخاطب هدف پادکست تان به منظور آشنایی با برند طرف قرارداد خواهد بود. در نهایت نیز مقدار مشخصی سود بنابر قرارداد از قبل تنظیم شده در اختیار شما قرار می گیرد. این شیوه شاید در ابتدا خیلی سخت یا حتی غیرممکن به نظر برسد، اما اگر دامنه مخاطب ثابت شما بالا باشد، بدل به راهکاری حرفه ای و تاثیرگذار خواهد شد. درست به همین خاطر شما باید به طور مداوم این شیوه جذاب و تاثیرگذار را مدنظر قرار دهید، در غیر این صورت شاید خیلی زود توانایی تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف یا جلب نظر برندهای دیگر به منظور همکاری از بین برود. 

یادتان باشد همکاری با برندهای مختلف در قالب بازاریابی آشناسازی باید به شیوه ای حرفه ای صورت گیرد. این امر اهمیت بسیار زیادی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف داشته و جذابیت پادکست شما را حفظ خواهد کرد. یکی از نمونه های رایج در این میان برای کسب و کار شما شامل استفاده از شیوه های مربوط به پیدا کردن برندهای مرتبط با حوزه کاری تان و همچنین جلب نظر مخاطب هدف به طور استاندارد است. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک کرده و همکاری تان با برندهای گوناگون را نیز معنادار خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر شما یک پادکست تخصصی در زمینه فناوری های دیجیتال دارید، همکاری با برندهای فعال در این حوزه بهترین ایده برای بازاریابی آشناسازی خواهد بود. در غیر این صورت شاید خیلی زود اعتراض کاربران اعتبار پادکست تان را از بین برده و با ریزش مخاطب هدف رو به رو شوید. چنین امری می تواند سود نهایی شما از طریق همکاری بازاریابی با برندهای مختلف را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد. 

فروش محصولات شخصی سازی شده به طرفداران

امروزه پادکست های بزرگ و محبوب دارای دامنه وسیعی از مخاطب هدف و طرفدارهای پر و پا قرص هستند. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک کرده و شانس تان در بازار را نیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد. وقتی شما دامنه وسیعی از طرفدارهای دو آتیشه برای پادکست تان داشته باشید، فروش محصولات مختلف به آنها ایده خیلی بدی نخواهد بود. البته در اینجا نیز باید به ارتباط میان محصولات موردنظر و حوزه فعالیت برندتان توجه نشان دهید، در غیر این صورت شاید خیلی زود از عرصه رقابت با دیگر پادکست ها کنار بروید. 

یادتان باشد تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف امری تصادفی نیست. پادکست ها برای جلب نظر کاربران برنامه های طولانی را اجرا می کنند. درست به همین خاطر نباید با یک اقدام نادرست تمام اعتبارتان در میان کاربران را از بین ببرید. این امر درباره فروش محصولات به مخاطب هدف به طور قابل ملاحظه ای مصداق پیدا می کند. بنابراین باید همیشه راهکارهای مناسب برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را به خاطر داشته باشید. 

امروزه یکی از ایده های ساده برای فروش محصولات شخصی سازی شده به طرفدارهای یک پادکست شامل طراحی تیشرت های اختصاصی است. این امر درست مانند فروش لباس یک تیم ورزشی به طرفدارانش است. بنابراین اگر شما دامنه مناسبی از مخاطب هدف در پیرامون پادکست تان دارید، می توانید به سادگی هرچه تمام تر برای تاثیرگذاری بر روی آنها از این ایده استفاده کنید. به این ترتیب دیگر نیازی برای نگرانی نسبت به نحوه تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف و کسب درآمد نخواهد بود. 

یکی از جذابیت های فروش محصولات شخصی سازی شده به طرفدارهای پادکست امکان تضمین سود مناسب برای برند است. این امر جذابیت های فعالیت شما در بازار را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده و شانس تان در بازار را نیز به طور قابل ملاحظه ای بهینه سازی می کند. 

یادتان باشد شما برای طراحی محصولات شخصی سازی شده پیرامون پادکست تان باید همیشه کیفیت آنها را مدنظر قرار دهید. در این میان همکاری با طرفدارها و پیش بینی درست سلیقه شان نیز امر مهمی خواهد بود. شما فقط در این صورت شانس کافی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف و بهینه سازی وضعیت تان را خواهید داشت. این امر از نقطه نظر تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف وضعیت تان را به طور قابل ملاحظه ای بهینه سازی می کند. 

امروزه اعتماد کاربران به پادکست های مورد علاقه شان خیلی زود از بین می رود. دلیل اصلی چنین امری نیز عملکرد نامناسب پادکست ها در زمینه تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. اگر شما هم برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان با مشکلات زیادی رو به رو هستید، باید از همان ابتدای امر به دنبال حفظ اعتمادشان به بهترین شکل ممکن باشید. یکی از نکات مهم در این میان شامل عرضه محصولات استاندارد برای مخاطب هدف پادکست و تلاش برای پرهیز از شخصی سازی نادرست محصولات است. بدون تردید مخاطب هدف شما همیشه امکان تهیه محصولات معمولی از خرده فروشی ها را دارد. نکته ای که در این میان بین شما و دیگر خرده فروشی ها تمایز ایجاد می کند، توانایی تان برای شخصی سازی محصولات و ایجاد تجربه ای منحصر به فرد برای مخاطب هدف تان از طریق این امر است. بنابراین باید همیشه چنین نکته مهمی را مدنظر داشته باشید، در غیر این صورت خیلی زود شانس تان در بازار از بین می رود. 

پیشنهاد عضویت ویژه پادکست

پادکست ها به طور معمولی کاملا رایگان در دسترس مخاطب هدف قرار می گیرند. این امر یکی از ویژگی های اصلی پادکست ها در دوره کنونی را نشان می دهد. درست به همین خاطر اگر شما به دنبال تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان به طور حرفه ای و استاندارد هستید، باید از همان روز اول پادکست تان را به طور کاملا رایگان در دسترس مخاطب هدف قرار دهید. این امر می تواند شانس شما برای جلب نظر مخاطب هدف را به طور قابل ملاحظه ای توسعه دهد. در این صورت دیگر نیازی برای نگرانی نسبت به کاهش محبوبیت پادکست تان نخواهد بود. 

امروزه برخی از پادکست های بی نهایت محبوب در سراسر دنیا پس از گذشت مدت زمانی اندک اقدام به راه اندازی یک نسخه ویژه برای پادکست شان می کنند. این نسخه ویژه در کنار حالت عادی انتشار پادکست ها قرار می گیرد. به این ترتیب کاربران علاقه مند به پرداخت مقدار مشخصی هزینه اضافی امکان بهره مندی از قسمت های ویژه پادکست مورد علاقه شان را خواهند داشت. این امر در بلندمدت منبع درآمد بسیار خوبی پیش روی شما قرار می دهد. درست به همین خاطر شما باید به طور مداوم این راهکار جذاب را در نظر داشته باشید، در غیر این صورت شاید خیلی زود توانایی تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف از بین برود. 

یادتان باشد عرضه نسخه پولی پادکست باید همیشه در کنار نسخه رایگان و معمولی صورت گیرد. این امر اهمیت بسیار زیادی برای شما و کسب و کارتان خواهد داشت. همچنین نسخه ویژه باید همیشه ارزش پرداخت هزینه اضافی از سوی مخاطب هدف را داشته باشد، در غیر این صورت شاید حتی میزان استقبال کاربران از نسخه عادی تان نیز با ریزش قابل ملاحظه ای رو به رو شود. آن وقت شرایط شما در بازار روز به روز سخت تر خواهد شد. 

یادتان باشد امروزه شمار بالایی از پادکست ها در رقابت با شما منتظر کوچکترین اشتباه تان هستند. بنابراین شما باید با دقت فراوان عملکردتان را تحت نظر داشته باشید. یکی از نکات مهم در این میان تلاش برای پرهیز از بروز اشتباهات رایج در زمینه بهینه سازی شرایط شرکت است. این امر در بلندمدت شرایط شما را به طور قابل ملاحظه ای بهبود خواهد بخشید. این امر به معنای بهینه سازی شرایط شما از نقطه نظر کسب درآمد در بازار خواهد بود. 

متاسفانه برخی از پادکست ها وقتی اقدام به انتشار نسخه پولی می کنند، دیگر توجه چندانی به نسخه معمولی شان نشان نمی دهند. این امر به معنای ناکامی چنین پادکست هایی در بلندمدت خواهد بود. هرچه باشد دامنه وسیعی از مخاطب هدف شما تمایلی برای خرید نسخه های پولی نخواهد داشت. بنابراین اگر شما فکری به حال پادکست تان در این میان نکنید، خیلی زود با مشکلات اساسی در این حوزه رو به رو خواهید شد. اولین مشکل هم در این میان ریزش شدید مخاطب هدف تان خواهد بود. اینطوری در بلندمدت دیگر هیچ شانسی برای رقابت با پادکست های مهم بازار نخواهید داشت. 

اجرای پادکست های لایو

پادکست ها لازم نیست همیشه به طور ضبط شده پیش روی مخاطب هدف قرار گیرد. گاهی اوقات بارگذاری پادکست لایو می تواند شور و هیجان زیادی در میان کاربران ایجاد نماید. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک کرده و شانس تان را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. درست به همین خاطر شما باید برنامه ای ویژه برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان در این شیوه جذاب داشته باشید. این امر شامل استفاده از مناسبت های مهم برای اجرای برنامه زنده است. چنین ایده ای شاید در نگاه نخست بسیار سخت به نظر برسد، اما اگر درست از سوی شما اجرا گردد، دیگر نیازی به نگرانی از نقطه نظر تاثیر‎گذاری بر روی مخاطب هدف نخواهد بود. 

بدون تردید اجرای برنامه به طور زنده درآمد مشخصی برای شما به همراه نخواهد داشت. هرچه باشد امروزه پادکست های بسیار زیادی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف در دسترس قرار دارد. درست به همین خاطر شما باید در کنار تولید محتوای جذاب برای مخاطب هدف در قالب چنین پادکست هایی نیم نگاهی هم به جذب اسپانسر داشته باشید. این امر می تواند شانس شما در بازار را بهینه سازی کرده و درآمدتان را نیز به طور چشمگیری افزایش دهد. با این حساب دیگر نیازی به نگرانی بابت نحوه تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف نخواهد بود. 

نکته مهم برای پیدا کردن اسپانسر در نسخه لایو پادکست مربوط به هماهنگی میان ماهیت برند موردنظر و برنامه‎تان است. درست به همین خاطر شما باید همیشه قبل از اجرای برنامه به طور زنده تمام نکات اساسی را هماهنگ نمایید، در غیر این صورت شاید گاهی اوقات توانایی تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کاهش پیدا کند. 

نگارش و انتشار کتاب برای مخاطب هدف

پادکست هایی که موفقیت زیادی در سراسر دنیا یا حتی بازارهای محلی پیدا می کنند، همیشه داستان جذابی دارند. درست به همین خاطر انتشار کتابی درباره سرگذشت پادکست موردنظر می تواند نظرات بسیار زیادی را جلب کند. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک کرده و شانس تان در بازار را نیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد. 

بدون تردید تهیه کتاب درباره پادکست باید با توجه به نکات گوناگون و ایجاد جذابیت درباره داستان آن صورت گیرد. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک خواهد کرد. متاسفانه برخی از کارآفرینان در این حوزه نسبت به ایجاد جذابیت اضافی برای کتاب شان توجه نشان نمی دهند. درست به همین خاطر انتشار کتاب به جای اینکه جذابیت کارشان را افزایش دهد، در عمل آخرین امیدهای مربوط به تحول در وضعیت پادکست و درآمدزایی را نیز نابود خواهد کرد. این امر می تواند شرایط شما را به طور چشمگیری دشوار کرده و فرصت بهینه سازی شرایط تان را به طور کامل از بین ببرد. 

بی تردید امروزه درآمدزایی از پادکست ها امر بسیار مهمی محسوب می شود. شما به عنوان کارآفرین باید به دنبال کسب سود از هر فرصت پیش روی تان باشید. پادکست ها هم به دلیل محبوبیت بالای شان در طول سال های اخیر گزینه جذابی محسوب می شود. اگر شما در این حوزه تازه کار هستید، توصیه های مورد بحث در این مقاله فرصت خوبی برای شروع کارتان در دنیای جذاب پادکست و درآمدزایی از همان لحظه نخست خواهد بود. 

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا