امنیت اطلاعات

جاسوسی اپلیکیشن‌های گوگل و مایکروسافت از کاربران

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی به نقل از دنیای‌اقتصاد : مرکز تحقیقاتی Consumer Reports بعد از بررسی سیاست‌های حریم خصوصی مربوط به اپلیکیشن‌های ویدئوکنفرانس گوگل میت، مایکروسافت تیمز و وبکس (WebEx) به این نتیجه رسید که احتمالا این اپلیکیشن‌ها بیشتر از آن چیزی که به‌نظر ‌می‌رسد، اطلاعات کاربران را جمع‌آوری ‌می‌کنند. درواقع، این اپلیکیشن‌ها که در این روزها و به‌دلیل شیوع کرونا و خانه‌نشینی، استفاده از آنها در میان کاربران افزایش یافته، چندان هم امن نیستند.

با این حال، کاربران با اعلام موافقت خود درخصوص سیاست‌های حریم خصوصی این اپلیکیشن‌ها، این اجازه را به شرکت‌هایی همچون گوگل، مایکروسافت و… ‌می‌دهند تا به بخش زیادی از اطلاعات شخصی‌شان دسترسی داشته باشند. طبق اطلاعات این گزارش، هر سه شرکت نامبرده، این اجازه را خود ‌می‌دهند تا اطلاعاتی از قبیل تاریخچه تماس‌‌های تصویری، مدت زمان برقراری تماس، افراد شرکت‌کننده در ویدئوکنفرانس‌ها و آدرس IP افراد را گردآوری کنند.

با توجه به گسترش استفاده از اپلیکیشن‌های ویدئوکنفرانس در طی ماه‌های اخیر، اقدامات و بررسی‌های زیادی درخصوص امنیت اطلاعات و حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران این ابزارها صورت گرفت. نتایج حاکی از آن بود که نه تنها نگرانی‌ها پیرامون اپلیکیشن زوم و پدیده Zoombombing وجود دارد، بلکه شرکت‌هایی همچون گوگل، مایکروسافت و سیسکو نیز در این زمینه قابل اعتماد نیستند و اطلاعات کاربران خود را جمع‌آوری ‌می‌کنند. متاسفانه هیچکدام از شرکت‌های نامبرده، جزئیاتی را درخصوص نوع اطلاعاتی که از کاربران گردآوری ‌می‌کنند و یا نحوه استفاده از آنها ارائه نداده‌اند.

در گزارش Consumer Reports آمده است که این احتمال وجود دارد، اطلاعات گردآوری شده با آنچه بیشتر توسط این شرکت‌ها توسط سایر سرویس‌ها گردآوری شده، ادغام شده و برای هر کاربر یک پروفایل شخصی که حاوی انواع اطلاعات است، تشکیل شده باشد.در واکنش به گزارش Consumer Reports، هر سه شرکت اعلام کردند که تنها در صورت درخواست کاربر مبنی بر ضبط ویدئوکنفرانس‌ها، تماس‌ها ضبط و یا متن گفت‌وگوها پیاده ‌می‌شوند و از این اطلاعات به‌طور مستقیم برای تبلیغات استفاده نمی‌شود.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا