سلامت و پزشکی هوشمندهوش مصنوعی

توسعه هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند زوال عقل را دو سال زودتر تشخیص دهد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محققان دانشگاه «اکستر» انگلیس هوش مصنوعی ویژه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند بروز بیماری زوال عقل را در میان مراجعان به درمانگاه‌ها از دو سال زودتر تشخیص دهد. دقت این سیستم ۹۲ درصد است و تحقیقات آن روی ۱۵,۳۰۰ نفر انجام گرفته است.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله JAMA Network Open منتشر شده، موفق شدند از نوعی هوش مصنوعی برای تشخیص زمان دقیق ابتلا به بیماری زوال عقل استفاده کنند. این تکنیک با شناسایی الگوهای پنهانی که در اطلاعات بیماران وجود دارد، می‌تواند دریابد که چه کسانی بیشتر از بقیه در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

محققان در این مطالعه به بررسی اطلاعات مراجعان ۳۰ مرکز آلزایمر در آمریکا پرداختند. افراد در اولین مراجعه زوال عقل نداشتند، اما بسیاری از آن‌ها دچار مشکلات حافظه یا سایر اختلال‌های عملکردی مغز بودند. این سیستم در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ توانسته در هر ۱۰ نفر یک تشخیص ابتلا به بیماری زوال عقل را از دو سال زودتر اعلام کند. دانشمندان می‌گویند سیستم آن‌ها با دقت ۹۲ درصد می‌تواند نمونه‌های زوال عقل را شناسایی کند و این نرخ بسیار بالاتر از سایر سیستم‌های موجود است.

تشخیص زودهنگام بیماری زوال عقل

این سیستم می‌تواند به کاهش نرخ تشخیص‌های اشتباه کمک کند. محققان می‌گویند در تحقیق خود متوجه خطای ۸ درصدی در تشخیص این بیماری شدند، ولی مدل یادگیری ماشینی آن‌ها می‌تواند بیش از ۸۰ درصد این خطاها را برطرف کند.

دکتر «جنیس رانسون» از دانشگاه اکستر می‌گوید: «می‌دانیم که زوال عقل بیماری هراس‌انگیزی است. استفاده از یادگیری ماشینی در درمانگاه‌های حافظه می‌تواند به تشخیص هرچه دقیق‌تر این بیماری کمک کند و از اضطراب بیهوده‌ ناشی از تشخیص‌های اشتباه بکاهد.»

پژوهشگران می‌گویند یادگیری ماشینی می‌تواند با استفاده از اطلاعات متداولی که در درمانگاه‌ها وجود دارد، عملکرد بسیار بهینه‌ای داشته باشد. این گروه حالا می‌خواهد تحقیقات جدیدی انجام دهد تا استفاده از یادگیری ماشینی برای تشخیص، درمان و مراقبت‌های بهتر از بیماران را ارزیابی کند.

منبع: دیجایتو

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا