سلامت و پزشکی هوشمند

تعدد سامانه‌ها یکی از مشکلات اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی معتقد است که پیشرفت‌های مناسبی در طرح نسخه‌نویسی الکترونیک انجام شده، اما این طرح در مرحله اجرا مشکلاتی دارد که در این زمینه می‌توان به تعدد سامانه‌ها و آموزش ناکافی اشاره کرد.

به گزارش اقتصادالکترونیکی به نقل از سپید، محمد جهانگیری درباره اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک بیان کرد: «اقدامات خوبی در زمینه نسخه‌نویسی الکترونیک انجام شده و بسترهای فنی تقریبا آماده است، اما در زمینه فرآیند و اجرا مشکلاتی وجود دارد. سال‌ها پایلوت این طرح انجام و نتایج خوبی کسب شده است. نسخه‌نویسی الکترونیک باید توسط پزشک انجام شود و در نتیجه باید نیازمندی‌های پزشکان را نیز در این زمینه در نظر بگیریم.»

وی ادامه داد: «در این زمینه آگاهی رسانی خوبی انجام نشده و از طرفی برخی زیرساخت‌ها مثل سامانه‌ها مشکلاتی دارند و باید ادغام شوند. وقتی پزشک می‌خواهد با چند سامانه بیمه‌ای کار کند، دشوار است. یک پارچه شدن سامانه‌ها باید انجام شود تا پزشک با یک سامانه کار کند. البته همکاری‌هایی در این زمینه در حال انجام است که سامانه‌ها با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند.»

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: «مشکلات سخت افزاری هم وجود داشته که امیدواریم به زودی رفع شود. برخی مشکلات در زمینه کدینگ هم مطرح بود که تا حد زیادی برطرف شده است.»

جهانگیری افزود: «نسخه‌نویسی الکترونیک فقط در یک مقطع زمانی اجرا نمی‌شود و نیازمند آموزش و تداوم است تا به مرور توسعه پیدا کند.»

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: «بزرگترین مشکل نسخه‌نویسی الکترونیک، تعدد سامانه‌ها و اطلاع رسانی و آموزش غیرکافی است. البته سازمان نظام پزشکی در زمینه اطلاع رسانی و آموزش مناسب با سازمان‌های بیمه گر همکاری می‌کند.»

به گزارش ایرنا، محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز در نشست خبری اخیر خود در زمینه نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک گفت: «نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک پیشرفت کرده و نیازمند همکاری پزشکان و حوزه‌های مختلف است تا به نتیجه بهتری برسیم و مشوق‌هایی در نظر گرفتیم و پرداخت‌های الکترونیک به موقع شده و پایان هر ماه، پرداخت الکترونیک نسخه‌ها انجام می‌شود و از ابتدای بهمن نیز پرداخت ویزیت در پایان همان روز انجام خواهد شد. تفاوت پرداختی‌ها نیز با همکارانی که با نظام الکترونیک همکاری ندارند، حداقل ۶ ماه خوهد بود و کسانی که از نظام الکترونیک استفاده می‌کنند، از این فرصت بهره‌مند خواهند شد.»

وی ادامه داد: «در حال حاضر در ‌بخش خصوصی پیشرفت بسیار خوبی در نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک داشتیم و تاکنون مطب‌ها ۹۲ درصد، داروخانه‌ها ۹۰ درصد، آزمایشگاه‌ها ۹۶ درصد، پرتو پزشکی‌ها ۹۷ درصد و درمانگاه‌ها ۳۹ درصد به طرح نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک متصل شده‌اند.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان کرد: «در نسخه‌نویسی الکترونیک با تجویز و بدون تجویز، استان ایلام برترین استان با ۸۷.۶ درصد محسوب می‌شود و کهگیلویه و بویراحمد در رتبه دوم قرار دارد. البته مشکلاتی در استان‌های البرز، خراسان رضوی و فارس در اجرا وجود دارد که امیدواریم با مشوق‌هایی که در نظر گرفته می‌شود، این استان‌ها نیز مشکلات را برطرف کنند.»

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا