فناوری و کسب‌وکارمقالات تحول دیجیتال

مزایای تحول دیجیتال در کسب‌وکارها چیست؟

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

تحول دیجیتال به بازنگری و ایجاد تغییرات در نحوه عملکرد و ارائه محصولات و خدمات از طرف کسب‌وکارها می‌گویند. در این مقاله به بررسی مزایای تحول دیجیتال در کسب‌وکارها پرداخته‌ایم.

تحول دیجیتال چیست؟

به تغییراتی در تمام بخش‌های یک کسب‌وکار که از طریق ادغام فناوری رخ می‌دهد، تحول دیجیتال می‌گویند. فناوری‌ها، به خصوص فناوری‌های تحول آفرین باعث تحول در فرهنگ سازمانی کسب‌وکارها می‌شوند. استفاده از فناوری‌ها در انجام امور مختلف کسب‌وکارها باعث می‌شود تغییراتی اساسی در نحوه ارائه خدمات و عملکرد کسب‌وکارها به وجود بیاید. این تغییر و تحولاتی که در عملکرد کسب‌وکارها رخ می‌دهد باعث رشد بیشتر و سریع‌تر مجموعه می‌شوند.

تحول دیجیتال یک فرآیند طولانی مدت است و کسب‌وکارهایی که موفق شوند عملکرد خوبی از خود نشان دهند می‌توانند بیشتر از بقیه کسب‌وکارها پیشرفت کنند. کسب‌وکارها با استفاده از فناوری‌ها و ابزارهای مختلف تلاش می‌کنند عملکرد بهتری در ارائه محصولات و خدمات به مشتریان داشته باشند. تحول دیجیتال تنها به معنی به کارگیری فناوری در انجام امور نیست بلکه به معنی تغییرات بزرگ در روش اجرای امور در کسب‌وکار است.

دیجیتالی شدن چه تفاوتی با تحول دیجیتال دارد؟

ممکن است فکر کنید تحول دیجیتال همان دیجیتالی شدن است اما باید بگوییم که این باور اشتباه است و تفاوت‌هایی میان تحول دیجیتال و دیجیتالی شدن وجود دارد.

دیجیتالی شدن تنها به معنی استفاده از فناوری‌های مختلف در کسب‌وکار است اما تحول دیجیتال به معنی به کارگیری فناوری‌ها با هدف ایجاد تغییراتی در نحوه عملکرد کسب‌وکارها است. دیجیتالی شدن جهت ساده سازی انجام امور کسب‌وکارها انجام می‌شود اما تحول دیجیتال بر نحوه ارائه خدمات به مشتریان تمرکز دارد. البته باید بدانید که دیجیتالی شدن لازمه‌ی تحول دیجیتال است و اگر کسب‌وکاری امور خود را به صورت دیجیتالی انجام ندهد نمی‌تواند تحول دیجیتال را تجربه کند. به طور کلی لازم است کسب‌وکارهای مختلف برای پیشرفت و ماندگاری در بازار امور خود را به صورت دیجیتالی انجام دهند.

بیشتربخوانید: بهره‌گیری از هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرایندهای تولید

چرا تحول دیجیتال اهمیت زیادی دارد؟

امروزه رقابت بین کسب‌وکارها افزایش یافته است، کسب‌وکارهایی که بتوانند عملکرد بهتری در ارائه خدمات به مشتریان داشته باشند قطعا موفق‌تر خواهند بود. تحول دیجیتال به کسب‌وکارها کمک می‌کند شیوه و نحوه ارائه خدمات خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهند. امروزه همه‌ی کسب‌وکارها در تلاشند در بازار جایگاه مناسبی پیدا کنند و مشتریان ثابت داشته باشند، در این شرایط اگر شما تلاشی برای پیشرفت کسب‌وکار خود نکنید ممکن است جایگاه خود را از دست بدهید. پس بهتر است با ایجاد تغییرات کسب‌وکار خود را پیشرفته‌تر کنید تا بتوانید جایگاه خود را تثبیت کنید.

بخش‌های کلیدی تحول دیجیتال

۱. فناوری

برای ایجاد تحول دیجیتال در کسب‌وکار مهم‌ترین چیزی که باید آن را به کار گرفت فناوری است. فناوری‌های مختلفی مانند هوش مصنوعی، اینترنت، کامپیوتر و فضای ابری به شما کمک می‌کنند راحت‌تر و بهتر از قبل بتوانید به امور کسب‌وکار خود رسیدگی کنید و عملکرد بهتری داشته باشید.

۲. فرهنگ سازمانی

ایجاد فرهنگ سازمانی به تحول دیجیتال کسب‌وکارها کمک زیادی می‌کند. کسب‌وکارها باید فرهنگ سازمانی خلا‌قی ایجاد کنند تا با ایده‌های نوآورانه به رشد کسب‌وکار کمک کنند. علاوه بر این کارکنان هم باید افرادی باشند که فناوری را بپذیرند و به کار کردن با فناوری‌ها مسلط باشند.

۳. انواع کسب‌وکار

همه کسب‌وکارها می‌توانند تحول دیجیتال داشته باشند و رشد زیادی داشته باشند. تحول دیجیتال به کسب‌و‌کارهای سنتی که در بازار سنتی مشغول به کار هستند فرصت می‌دهد با ایجاد ایده‌های خاص و نوآورانه به بازار دیجیتال وارد شوند.

۴. تجربه کاربری (مشتری)

در دنیای دیجیتال کسب‌وکارهای زیادی وجود دارند و در حال ارائه محصولات و خدمات به مشتریان هستند، چیزی که این کسب‌وکارها را از یکدیگر جدا می‌کند و آن‌ها را خاص می‌کند نحوه ارائه خدمات و محصولات است. تجربه کاربری یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت است. متناسب با انتظارات مشتری‌ها عمل کنید و تجربه‌ی خوبی برای آن‌ها بسازید.

بیشتربخوانید:
تحول دیجیتال در تولید در سال ۲۰۲۴ ( قسمت اول)
تحول دیجیتال در تولید در سال ۲۰۲۴ ( قسمت دوم): ۸ نمونه دیجیتالی‌سازی

۵. فرآیندها و عملیات

تغییر در نحوه عملکرد و انجام فرآیندهای مختلف کسب‌وکارها با به کار گیری فناوری‌های مختلف بسیار آسان‌تر می‌شود. با استفاده از فناوری در انجام امور، دقت و سرعت در انجام امور افزایش پیدا می‌کند، هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کنند و کارایی کسب‌وکار شما افزایش پیدا می‌کند.

مزایای تحول دیجیتال در کسب‌وکارها

۱. مدیریت بهتر

تحول دیجیتال به شما کمک می‌کند به صورت یکپارچه منابع انسانی خود را مدیریت کنید. بعضی کسب‌وکارها با استفاده از فناوری‌های مختلف کارکنان خود را مدیریت می‌کنند اما می‌دانید که منابع انسانی از مهم‌ترین بخش‌های یکی کسب‌وکار هستند و امور با کمک آن‌ها به جلو پیش می‌روند، پس مدیریت این منابع کار بسیار مهمی است و بهتر است در یک بستر مدیریت شوند.

۲. افزایش کارایی

با استفاده از فناوری‌ها سرعت و دقت انجام امور کسب‌وکارها بالاتر می‌رود و این مسئله باعث می‌شود کارایی کسب‌وکار بالا برود. طی تحقیق‌ها مشخص شده است بعضی ربات‌ها تجزیه و تحلیل داده‌ها را چندین برابر سریع‌تر از انسان‌ها انجام می‌دهند و دقت بالایی هم دارند. کسب‌وکارها با استفاده از این فناوری‌ها می‌توانند خیلی سریع‌تر به امور رسیدگی کنند و کارایی بیشتری داشته باشند.

بیشتربخوانید: هوش مصنوعی چگونه مدیریت را برای مدیران بازتعریف خواهد کرد؟

۳. افزایش رضایت مشتری

یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت کردن و ماندگار شدن کسب‌وکارها رضایت مشتریان یا همان تجربه کاربری(مشتری)است.کسب‌وکارها با استفاده از فناوری‌های مختلف سرعت و دقت ارائه محصولات و خدمات به مشتری را بهبود می‌بخشند و این موضوع باعث می‌شود مشتریان از کسب‌وکار رضایت داشته باشند.

۴. پرورش فرهنگ دیجیتال

برای تحول دیجیتال کارکنان یک کسب‌وکار باید با فناوری‌های مختلف مربوط به کار خود آشنا باشند تا امور را از طریق این فناوری‌ها انجام دهند. پس کسب‌وکارها باید کارکنانی انتخاب کنند که فناوری را بپذیرند و کار کردن با آن را بلد باشند. کسب‌وکارها باید کارکنان خود را ارتقا دهند تا موفقیت بیشتری کسب کنند.

۵. سود بیشتر

تحول دیجیتال به دلیل سرعت بالا و افزایش رضایت مشتری باعث می‌شود کسب‌وکار شما روز به روز سود بیشتری داشته باشد و موفق‌تر شود. جلب رضایت مشتریان آن‌ها را به مشتری‌های ثابت کسب‌وکار تبدیل می‌کند و حتی ممکن است کسب‌وکار شما را به افراد بیشتری معرفی کنند.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل تحول دیجیتال، تفاوت آن با دیجیتالی شدن، بخش‌ها و مزایای آن را توضیح دادیم. می‌دانیم که امروزه بیشتر افراد خرید‌های خود را از طریق اینترنت انجام می‌دهند و اگر از کسب‌وکاری رضایت داشته باشند به مشتری ثبت آن تبدیل می‌شوند. پس بهتر است در روزهایی که کسب‌وکارها در حال رقابت هستند از آن‌ها جا نمانید و با تحول دیجیتال جایگاه کسب‌وکار خود را در بازار دیجیتال تثبیت کنید.

منبع: غرفه‌چی

بیشتربخوانید: تولید تطبیقی (Adaptive Manufacturing) چیست؟

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا