اینترنت و شبکه اطلاعاتگزارشهوش مصنوعی

بازتاب تلفیق هوش مصنوعی و فناوری ۵G

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

فناوری نسل پنجم به عنوان کاتالیست و تسریع کننده پیشبرد هوش مصنوعی در صنایع گوناگون عمل می‌کند و این دو فناوری استفاده سریع، ایمن و مقرون به صرفه از ابزار و محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا و شبکه‌های هوشمند را ممکن می‌کنند.

صاحب نظران حوزه فناوری اطلاعات می‌گویند ظرف ۱۰ سال آینده هوش مصنوعی تمام صنایع جهان را متحول می‌کند و تلفیق آن با فناوری مخابراتی نسل پنجم انبوهی از خلاقیت‌ها را ایجاد می‌کند.

به گفته رونی واسیشتا معاون ارشد شرکت «اِن ویدیا»، شبکه‌های نسل پنجم مبتنی بر هوش مصنوعی، شکل‌گیری موج چهارم انقلاب صنعتی را تسریع کرده و فرصت‌های بی سابقه‌ای را در حوزه کسب و کار و نیز در جامعه خلق می‌کنند.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۰، تیر ماه ۱۴۰۰

میلیاردها شیء در کل شبکه اینترنت و در مراکز داده قرار دارند. یک شبکه نسل پنجم فراگیر این مراکز داده و اشیای هوشمند را به یکدیگر مرتبط می‌کند و این کار با سرعت، شتاب، هزینه و قدرتی متناسب با نیاز هر برنامه و نرم افزار صورت می‌گیرد.

وی می‌افزاید: تمامی این شبکه‌ها به تدریج تغییر می‌کنند تا با استانداردهای نسل پنجم سازگار شوند. این تحول نه تنها مبتنی بر خلاقیت‌های برگرفته از هوش مصنوعی است، بلکه مستلزم مدیریت، سازمان دهی و افزایش بهره‌وری خود این شبکه است.

شبکه‌های نسل پنجم بر خلاف استانداردهای قدیمی تر شبکه‌های مخابراتی بی سیم، در عصر همه‌گیری خدمات کلود و اینترنت اشیا متولد شده‌اند و می‌توانند میلیاردها حسگر مانند دوربین‌های ویدئویی را به یکدیگر متصل کنند. از این طریق مراکز داده به اطلاعات کافی برای انجام پردازش‌های مورد نیاز سیستم‌های هوش مصنوعی دسترسی دارند.

پیامدهای ترکیب هوش مصنوعی و فناوری ۵G

در ادامه چهار مثال عینی از پیامدهای ترکیب هوش مصنوعی و فناوری نسل پنجم ارائه می‌شود:

۱. هزاران دوربین بر روند تولید و ساخت خودروهای خودران نظارت می‌کنند: در آینده از نرم افزارهای بررسی و کنترل بصری با قابلیت خودآموزی و هوش مصنوعی برای شناسایی آسیب‌ها و نقص‌های خودروها در خط تولید استفاده می‌شود. خودروسازان از این طریق قادر به تحلیل و شناسایی مشکلات مربوط به کیفیت خودروها در خط تولید خواهند بود.

۲. کمک به برنامه‌ریزی شهری و مدیریت ترافیک در شهرهای هوشمند: در محیط‌های شهری که تعداد زیادی از افراد و اشیا در تعامل با یکدیگر هستند، نرم افزارهای هوش مصنوعی بازرسی بصری، قادر به کنترل تمامی موجودات و اشیای متحرک و غیر متحرک بوده و از این طریق امنیت شهر و فضاهای شهری ارتقا یافته و مدیریت شهر و ترافیک تسهیل می‌شود.

جهت دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

۳. استفاده از هوش مصنوعی برای مکالمه و پردازش زبان‌های طبیعی ارائه خدمات پیشرفته را ممکن می‌کند: چت بات های گفتگو در اینترنت، دستیارهای صوتی هوشمند و دیگر خدمات پیام رسان به صنایع مختلف کمک می‌کنند تا روندهای پشتیبانی از مشتریان را ارتقا دهند. استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای خدمات گپ تحت وب، ارتباط هوشمندانه‌تر با انسان‌ها را از طریق درک حالات چهره آنها و آگاهی از واکنش‌های آنها امکان پذیر می‌سازد.

۴. ارتقای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی: ارائه خدمات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آینده بدون استفاده از رایانه‌های غول پیکر و سیم و کابل ممکن خواهد بود. فناوری بی سیم نسل پنجم، به صنایع حرفه‌ای امکان می‌دهد تا به طور آنی تغییرات جدیدی در خدمات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ایجاد کرده و آنها را به صورت بی سیم در هر زمان و مکان ارائه دهند.

فناوری هوش مصنوعی و نسل پنجم در ترکیب با یکدیگر اکوسیستم جدیدی را برای استفاده نرم افزار نویسان مستقل و استارت اپ های خلاق به وجود می‌آورند. اِن ویدیا به تازگی با همکاری سرویس کلود گوگل یک آزمایشگاه خلاقیت به نام AI-on-۵G راه اندازی کرده که در آن اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی مبتنی بر خدمات نسل پنجم راه اندازی و بررسی می‌شوند.

در این آزمایشگاه یک پلتفرم یکپارچه طراحی شده و سرورها، شبکه‌های مجازی نرم افزاری مبتنی بر نسل پنجم، اپلیکیشن‌های تجاری هوش مصنوعی، کیت‌های توسعه نرم افزار و غیره در دسترس قرار گرفته‌اند. قرار است نسخه تجاری این خدمات در نیمه دوم سال جاری میلادی در دسترس صاحبان صنایع قرار بگیرد.

تحولات مذکور ارائه خدمات کلود را نیز متحول خواهد کرد و مشاهده و انتقال داده‌ها را با سرعت بسیار زیادی در نقاط مختلف تسهیل می‌کند.

بر همین مبنا، اپلیکیشن‌های جدیدی نیز طراحی خواهند شد که وابستگی بیشتری به خدمات کلود خواهند داشت. در عین حال انتظار می‌رود ایمن سازی، کاهش هزینه استفاده و اتکاپذیری این خدمات نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد.

منبع: مهر به نقل از زد دی نت

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره 12، شهریورماه ۱۴۰۰ : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا