پیشنهاد سردبیرهوش مصنوعی

این ربات هوشمند ته‌سیگارها را در ساحل پیدا کرده و جمع‌آوری می‌کند

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

یک مبتکر هلندی به نام ادوین باس (Edwin Bos) پس از مشاهده بازی فرزند چهار ساله خود با ته‌سیگارهای بجا مانده در ساحل دریا، به فکر این افتاده که یک ربات هوشمند برای پاکسازی سواحل از ته‌سیگار توسعه دهد. این ربات خودکار بات ساحل (Beach Bot) نامگذاری شده و با کمک هوش مصنوعی می‌تواند مناطق مختلف را از ته‌سیگار پاکسازی نماید.

ربات ابداعی آقای باس با استفاده از چند دوربین اطراف خود را کاوش کرده و در صورت مشاهده و تشخیص ته‌سیگار با هوش مصنوعی، آنها را از طریق چنگک از زمین بر می‌دارد.

نکته جالب توجه اینکه عموم مردم می‌توانند از طریق اپلیکیشن مایکروسافت Trove، عکس سواحل را برای این ربات فرستاده و به ازای هر عکس پذیرش شده ۲۵ سنت دریافت کنند! تصاویر دریافتی از مردم آنالیز می‌شوند تا در صورت مشاهده ته‌سیگار، بات ساحل به آنجا اعزام شده و اقدام به پاکسازی کند.

در دمویی که سپتامبر گذشته منتشر شد، ربات ساحل یا همان Beach Bot توانست در عرض نیم ساعت تا ۱۰ ته‌سیگار را جمع‌آوری کند. از آنجایی که باتری این ربات یک ساعت دوام می‌آورد، می‌توان گفت که امکان جمع‌آوری حداکثر ۲۰ ته‌سیگار در ۶۰ دقیقه وجود دارد.

“سبزرسانه” پایگاه خبری در حوزه توسعه پایدار ، محیط زیست و انرژی ‌های تجدیدپذیر

در فاز بعدی، دو ربات جستجوگر کوچک به بات ساحل اضافه خواهند شد. این ربات‌ها وظیفه دارند ته‌سیگارها را پیدا کرده و مکان دقیق آنها را به بات ساحل اطلاع دهند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این ایده، دور از انتظار نیست که در آینده بات ساحل در مکان‌های دیگری به کار گرفته شود.

گفتنی است سالانه ۴.۵ تریلیون ته‌سیگار در سراسر دنیا دور ریخته شده و برخی از آنها بدون بدون جمع‌آوری در طبیعت رها می‌شوند. اگر یک ته‎‌سیگاری در ساحل بماند، ۱۴ سال طول می‌کشد تا از بین برود. این اجزای دورریز به دلیل دارا بودن میکروپلاستیک‌ها و مواد شیمیایی بسیار سمی هستند و در صورت ورود به دریا مشکلات زیادی را به بار می‌آورند.

منبع:

carscoops

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا