اینترنت اشیاگزارش

پیش بینی های اینترنت اشیا (IoT) در سال ۲۰۲۴

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

صنعت اینترنت اشیا مبتنی بر شبکه سلولار به طور قابل توجهی پیشرفت کرده و به یک فناوری رایج تبدیل شده است و این روند در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه خواهد داشت.

 • بازار با نرخ رشد مرکب سالانه ۱۶ درصد تا سال ۲۰۲۷ رشد خواهد کرد. پذیرش اینترنت اشیا همچنان قوی است و هیچ نشانه ای از کند شدن آن وجود ندارد.
 • تعداد بیشتری از سازمان ها از مزایای اینترنت اشیا بهره مند می شوند که به آنها امکان می دهد فرآیندها را ساده کرده و هزینه های عملیاتی را کاهش دهند. ذینفعان راه حل های اینترنت اشیا را برای موارد استفاده متنوع در زنجیره ارزش نوآوری می کنند.

در آغاز سال جدید بزرگترین سوالاتی که در مورد اینترنت اشیا مطرح می شود این است که انتظار داریم چه روندهای کلیدی را در سال ۲۰۲۴ شاهد باشیم. بیایید نگاهی به سال آینده بیندازیم و کشف کنیم که آینده چه چیزی را در خود جای داده است.

روندهای پیش بینی شده در سال ۲۰۲۴

۱. ارتباطات سلولار:

 • طبق گزارش IoT Analytics، در سال ۲۰۲۳، حمل و نقل جهانی ماژول ها و چیپ ست‌های اینترنت اشیاء سلولی نسبت به سال قبل ۱۸ درصد کاهش یافته است. با این وجود اتصالات جهانی اینترنت اشیاء سلولی در سال ۲۰۲۳، ۲۷ درصد رشد کرده است که از نرخ رشد اتصالات جهانی اینترنت اشیا فراتر رفته است.
 • این رشد به دلیل پذیرش فناوری‌های جدیدتر مانند LTE-M، NB-IoT، LTE-Cat 1 و LTE Cat 1 bis است، زیرا فناوری های قدیمی مانند ۲G و ۳G به تدریج حذف می‌شوند.
 • بازار رو به بلوغ اینترنت اشیاء سلولی، راه حل‌های ساده‌تر، انعطاف پذیرتر و جامع‌تر را برای مدیریت بهینه منابع هدایت می‌کند.

۲. دستگاه‌های اینترنت اشیا:

 • رشد چشمگیر موارد استفاده در همه بخش‌ها از خودروهای متصل تا دستگاه‌های پزشکی، همچنان پیشرفت‌های جدیدی را در دستگاه‌های اینترنت اشیاء به ارمغان می‌آورد. انتظار می‌رود پذیرش سریع هزینه دستگاه‌های اینترنت اشیا‌ء را به ازای هر واحد تا ۰.۳۸ دلار کاهش دهد. در نتیجه، استقرار عظیم هزاران دستگاه حتی مقرون به صرفه‌تر خواهد شد.
 • چالش های دستگاه همچنان ادامه دارد، اما سرمایه گذاری های زیرساخت ۵G منجر به بهبود سریع در عمر باتری، امنیت، استانداردسازی و مقیاس پذیری می شود. دستگاه های هوشمند بیشتری برای نظارت بر تمام جنبه های مدیریت منابع از جریان ترافیک تا کیفیت هوا مستقر می شوند.

۳. قابلیت های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین:

 • با پیچیده تر شدن دستگاه ها، انتظار داریم شاهد افزوده شدن قابلیت های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) باشیم. این فناوری ها نیز به سرعت در حال رشد هستند و با پیشرفت در جمع آوری، تجزیه و تحلیل داده ها همراه هستند. اینترنت اشیا داده تولید می کند؛ هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از اتصال و پردازنده های پیشرفته برای اقدامات هوشمندانه و دقیق استفاده می کنند.
 • این گزارش از Deloitte نشان می دهد که ادغام هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در اینترنت اشیا منجر به کاهش ۲۰ تا ۵۰ درصدی زمان سرمایه گذاری شده در برنامه ریزی تعمیر و نگهداری، افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی در دسترس بودن و زمان کار تجهیزات و کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.

۴. حرکت به سمت eSIM ها و iSIM ها:

 • پیش بینی‌های صنعت نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۵، ۳.۴ میلیارد دستگاه دارای eSIM وجود خواهد داشت. با افزایش محبوبیت eSIM ها، ارائه دهندگان خدمات در حال حاضر به دنبال راه‌های نوآورانه‌ای برای استفاده از این فناوری و گسترش خدمات فعلی هستند.
 • انتظار می‌رود پذیرش و گسترش iSIM نیز افزایش یابد. iSIM ها دنیای جدیدی از فرصت‌ها را برای اینترنت اشیا، به ویژه برای خودروهای متصل، باز می‌کنند. با این حال تغییرات در این بخش به کندی صورت می‌گیرد.

۵. پلتفرم های IoT

علاوه بر برخورداری از قابلیت‌های بیشتر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین انتظار می‌رود پلتفرم‌های IoT در عین حال که یکپارچگی با معماری‌های موجود یا شخص ثالث را ساده می‌کنند، قابلیت‌های خود را افزایش دهند. این امر تضمین می‌کند که مدیریت مجموعه IoT برای پروژه‌ها و سازمان‌هایی با هر اندازه‌ای به یک واقعیت قابل دستیابی و بدون درز تبدیل می‌شود.

پلتفرم IoT همچنین باید بتواند از طریق پشتیبانی از هزاران دستگاه و نقاط داده، مقیاس‌پذیری سریع را امکان‌پذیر کند. علاوه بر این، پلتفرم‌ها به طور فزاینده‌ای برای پاسخگویی به نیازهای تجاری منحصر به فرد، قابل سفارشی‌سازی می‌شوند. پلتفرم‌های IoT همچنین به سمت اولویت دادن به امنیت با ویژگی‌های ضروری مانند رمزگذاری انتها به انتها، احراز هویت کاربر و کنترل دسترسی حرکت می‌کنند.

۶.استقرارهای ۵G

یکی دیگر از روندهای IoT سلولی برای سال ۲۰۲۴، عرضه ۵G است. طبق آخرین گزارش تحرک اریکسون، انتظار می‌رود تعداد اتصالات ۴G/5G IoT در ۳ تا ۴ سال دو برابر شود.

افزایش تقاضا برای اتصال پیشرفته IoT و ظهور NR-RedCap به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه و کم مصرف برای دستگاه‌های با پیچیدگی کم، محرک پذیرش هستند، زیرا امکان استفاده از برنامه‌های کاربردی و موارد استفاده جدید IoT را برای اکوسیستم گسترده دستگاه‌های کم‌مصرف و پهنای باند کم فراهم می‌کنند.

در نتیجه، انتظار داریم که ارائه دهندگان خدمات در سال جاری همچنان به سرمایه گذاری در زیرساخت ۵G و NR-RedCap ادامه دهند.

۷.همکاری اکوسیستم IoT

امسال، شاهد تمرکز بیشتر یکپارچه‌سازان سیستم بر دانش و تخصص عمیق دامنه در صنایع خاص هستیم. این امر با سفارشی سازی راه حل های IoT و گزینه های مستقر سازی انعطاف پذیر که نیازهای فعلی و در حال تحول مشتریان در این صنایع را برآورده می کند، محقق می شود.

همچنین انتظار داریم شاهد همکاری‌ها و مشارکت‌های بیشتر در اکوسیستم IoT باشیم تا دسترسی به طیف گسترده‌تری از فناوری‌ها و قابلیت‌ها برای افزایش ارزش کلی پیشنهادی برای مشتریان ارائه شود.

۸.مقررات امنیت سایبری و حریم خصوصی داده ها

در نهایت، راه‌حل‌های IoT باید به نگرانی‌های امنیت سایبری و حریم خصوصی داده‌ها همچنان رسیدگی کنند. تمرکز مقررات و قوانین همچنان بر ارائه اقدامات امنیتی قوی برای محافظت از دستگاه‌های IoT، شبکه‌ها و داده‌ها در برابر تهدیدات سایبری احتمالی خواهد بود.

به طور خلاصه سال ۲۰۲۴ سال دیگری از تثبیت و تخصص شرکت‌های IoT تخصصی برای سلولی خواهد بود.

منبع: ویرگول

 • پیش بینی های اینترنت اشیا (IoT) در سال ۲۰۲۴
کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا