چهارشنبه , ۹ فروردین ۱۴۰۲
انقلاب هوش مصنوعی با مغزهای غیرانسانی

انقلاب هوش مصنوعی با مغزهای غیرانسانی

حسین معافی-کارشناس مسائل آموزشی

هوش مصنوعی در بسیاری از لوازم منزل، صنعت خودروسازی، صحبت‌کردن با حیوانات، شناسایی بیماری‌ها، تبدیل متن به فیلم، تولید محتوای متنی، شرکت در آزمون‌ها، برنامه‌نویسی، تبدیل کلمات تایپ‌شده به دستخط‌های مختلف و بسیاری دیگر از موارد می‌تواند به انسان کمک کند و کارهای او را تسهیل کند. یکی از ربات‌هایی که امروزه غوغا به پا کرده و در آینده انقلاب و تحولات چشمگیری در عرصه هوش مصنوعی از او خواهیم دید، بات ChatGPT است.

 هوش مصنوعی یا هوش ماشینی در بسیاری از لوازم منزل، صنعت خودروسازی، صحبت‌کردن با حیوانات، شناسایی بیماری‌ها، تبدیل متن به فیلم، تولید محتوای متنی، شرکت در آزمون‌ها، برنامه‌نویسی، تبدیل کلمات تایپ‌شده به دستخط‌های مختلف و بسیاری دیگر از موارد می‌تواند به انسان کمک کند و کارهای او را تسهیل کند.

یکی از ربات‌هایی که امروزه غوغا به پا کرده و در آینده انقلاب و تحولات چشمگیری در عرصه هوش مصنوعی از او خواهیم دید، بات ChatGPT است. چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) جدیدترین مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه‌شده توسط مجموعه OpenAI به حساب می‌آید.

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

این ربات در عرض دو ماه گذشته توانسته نظر بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر را به خود جلب کند که در نوع خود بی‌نظیر است. ربات هوشمندی که به ۲۰۰ زبان زنده دنیا مسلط است و با هر زبانی که سؤال کنید پاسخ می‌دهد، در بسیاری از آزمون‌ها نمره قبولی می‌گیرد و متن‌ها و محتواهای درخواستی را در کوتاه‌ترین زمان ارائه می‌کند.

«بیل گیتس» معتقد است که هوش مصنوعی به‌واقع یک فناوری انقلابی است و نقشی شبیه به اینترنت در حوالی سال ۲۰۰۰ را دارد اما وب۳ و متاورس به آن اندازه که گفته می‌شود، فناوری‌های انقلابی و بزرگی نیستند. کارشناسان معتقدند که چت‌‌جی‌پی‌تی به‌عنوان ابزار جدید هوش مصنوعی (AI) به این زودی‌ها نمی‌تواند جایگزین کارکنان بسیاری از صنایع از حوزه فناوری گرفته تا رسانه شود ولی از هم‌اینک می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای راحت‌کردن کارها و افزایش بهره‌وری کارکنان مورد استفاده قرار گیرد.

محققان معتقدند که برنامه‌های هوش مصنوعی مانند چت‌‌جی‌پی‌تی می‌تواند کمک‌حال نیروی کار باشد و زندگی کاری آنها را بهبود بخشد، البته با این پیش‌شرط که مراقب ارائه اطلاعات نادرست احتمالی که چت‌‌جی‌پی‌تی معمولا به آنها دسترسی دارد، باشند. در‌مجموع محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نیروی کار فعلا می‌تواند از چت‌‌جی‌پی‌تی در موارد زیر بهره ببرد.

جایگزین موتورهای جست‌وجو

درحالی‌که اطلاعات ارائه‌شده از سوی چت‌‌جی‌پی‌تی همیشه دقیق نیست چون که داده‌های در دسترس آن به پیش از سال ۲۰۲۱ محدود است ولی می‌تواند داده‌های میلیون‌ها وب‌سایت را تجزیه‌وتحلیل کند تا به هر سؤالی که دریافت می‌کند، پاسخ دهد. به علاوه، هر‌چه بیشتر از آن استفاده شود هوشمندتر می‌شود. بنابراین با هوشمندترشدن چت‌‌جی‌پی‌تی استفاده از آن به‌جای موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل می‌تواند رایج‌تر و کارآمدتر شود و رقیب اصلی آنها باشد.

نوشتن مقاله، سخنرانی و نامه

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند به‌عنوان دستیار نوشتن و شریک فکری استفاده شود. بدین‌صورت که یک متن اولیه مقاله، سخنرانی و نامه از چت‌‌جی‌پی‌تی خواسته و دریافت شود و سپس از سوی فرد کارشناس اصلاح شود و بهبود و ارتقا یابد.

کدنویسی

ابزارهای هوش مصنوعی ازجمله چت‌‌جی‌پی‌تی گذشته از آنکه می‌تواند به‌خوبی کدنویسی کند، می‌تواند کمک‌حال کدنویسان در یافتن خطای صورت‌گرفته باشد. البته برنامه‌نویس‌ها باید هنگام کمک‌گرفتن از هوش مصنوعی با احتیاط عمل کنند، زیرا برخی از آنها دریافته‌اند که چت‌جی‌پی‌تی در مواردی قادر به تشخیص درست مشکلات کدنویسی نیست.

مدیریت و دستکاری داده‌ها

مرتب‌سازی، مدیریت و سازمان‌دهی داده‌های ساختارنیافته، دشوار است. با کمک این چت‌بات می‌توانید داده‌های بدون ساختار را با کمک دستکاری داده‌ها به یک فرمت ساختاریافته تبدیل کنید.

تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌ها

تجزیه و تحلیل و تفسیر دقیق و همه‌جانبه‌نگر حجم زیادی از داده‌ها و اطلاعات نیازمند تسلط کارشناسان به تکنیک‌های متعدد و متنوعی است که کار را دشوار و زمان‌بر می‌کند ولی با استفاده از چت‌جی‌پی‌تی و سایر اشکال هوش مصنوعی می‌توان مشکلات این‌گونه را کاهش داد.

زمان‌بندی و برنامه‌ریزی کارها

سازماندهی برنامه کاری پرمشغله شما ممکن است زمان‌بر باشد، به‌ویژه اینکه بخواهید زمان‌بندی انجام مراحل مختلف کارها را انجام دهید اما چت‌‌جی‌پی‌تی و سایر اشکال هوش مصنوعی می‌تواند به راحت‌ترشدن این کار کمک کند.

نظرخواهی و مشورت

تصور کنید که یک کارآفرین هستید و برای راه‌اندازی کسب‌وکار تازه‌ای به تخمین‌هایی از هزینه‌ها، درآمدها و میزان مشتری و فروش رسیده‌اید. در چنین شرایطی می‌توانید برای کاهش ضریب خطای خود از نتایج بررسی چت‌‌جی‌پی‌تی و سایر اشکال هوش مصنوعی استفاده کنید.

همکاری برای یافتن شغل جدید

درنهایت، اگر از کار خود راضی نیستید، چت‌‌جی‌پی‌تی می‌تواند به شما در تهیه رزومه‌کاری و نیز جست‌وجوی کار جدید کمک کند و حتی به شما برای مذاکره با هدف افزایش دستمزد، مشورت بدهد و تکنیک‌هایی را پیشنهاد کند.

تولید محتوا

می‌توان از این ابزار برای تولید محتوا استفاده کرد، یعنی به‌راحتی محتوا را براساس یک درخواست می‌نویسد. برای مثال، این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند آهنگی را براساس دستور کاربر بنویسد. علاوه‌ بر این، می‌تواند به کاربران کمک کند تا سبک نوشتاری خوشان را بهبود دهند.

هنر هوش مصنوعی

هنرپردازی با هوش مصنوعی از زمان معرفی DALLE-2، Midjourney و سایر ابزارهای هنری، در خط مقدم خلق تصاویر هنری قرار گرفته است. فناوری رو به رشد ChatGPT هم پتانسیل بسیار زیادی در تهیه سناریوهای واقعیت‌افزوده (AR) با جزئیات فراوان دارد.

توضیح و آموزش

این ابزار به‌خوبی می‌تواند کلمات، کدها و حتی علم فیزیک را توضیح دهد. همان‌طور‌که قابلیت‌ مربی هوش مصنوعی در ChatGPT در ماه‌ها و سال‌های آینده، توسعه و بهبود می‌یابد، می‌تواند به طرز چشمگیری نحوه تعامل فراگیران با دنیای بیرون را تغییر دهد. در نتیجه، این ابزار تأثیر زیادی بر صنعت فناوری آموزشی خواهد داشت و در آینده با تلفیق دنیای متاورس و هوش مصنوعی تغییرات زیادی را در آموزش شاهد خواهیم بود. با ایجاد حساب کاربری در سایت مربوط به این ربات می‌توان به‌صورت رایگان از آن استفاده کرد که در کشور ایران این کار به‌سختی انجام می‌شود. در روزهای گذشته نسخه‌ای از این ربات با عنوان ChatGPT pluse منتشر شده که پولی بوده ولی سرعت بالاتری نسبت به نسخه قبلی دارد. در ماه‌های آینده قرار است که نسخه‌چینی این ربات هم وارد بازار شود.

منبع: شرق

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

Check Also

هوش مصنوعی بی‌روح و ترسناک است

استیون اسپیلبرگ: هوش مصنوعی بی‌روح و ترسناک است

«استیون اسپیلبرگ»، کارگردان مشهور فیلم‌هایی، چون «فهرست شیندلر» و «نوام چامسکی» زبان‌شناس مشهور تردید‌های خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *