هوش مصنوعی

امکان کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند وجود ندارد

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

محاسبات نشان می‌دهد که کنترل هوش مصنوعی فوق‌ هوشمند غیرممکن است.

از ساینس الرت، بحث در خصوص ایده غلبه هوش مصنوعی بر بشر از دهه‌ها پیش شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. در ژانویه ۲۰۲۱ محققان و متخصصان نظر خود در این باره مطرح کردند، به اعتقاد آنها بشر نمی‌تواند هوش مصنوعی فوق هوشمند را کنترل کند.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

مشکل اینجاست که کنترل یک سیستم ابر هوشمند فراتر از درک انسان نیازمند شبیه‌سازی ابر هوشمند است تا بشر بتواند آن را تجزیه و تحلیل کند. با این حال اگر انسان‌ها نتوانند هوش مصنوعی فوق هوشمند را درک کنند قادر به ایجاد شبیه‌ساز آن نیز نیستند. اگر بشر نتواند سناریوهایی که یک هوش مصنوعی ایجاد می‌کند را درک کند، قوانینی مانند «باعث آسیب به انسان‌ها نمی‌شود» نباید در توسعه هوش مصنوعی در نظر گرفته شود.

وقتی یک سیستم کامپیوتری در سطحی بالاتر از برنامه‌نویس آن عمل می‌کند، دیگر نمی‌توان محدودیتی برای آن برنامه تعیین کرد. یک سیستم ابر هوشمند مشکلی کاملا متفاوت برای بشر ایجاد می‌کند که ربطی به چالش‌هایی که در حوزه «اخلاق روبات» بررسی می‌شود، ندارد. سیستم‌های ابر هوشمند چند وجهی هستند، بنابراین می‌توانند از منابع مختلفی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند؛ اهدافی که نه‌تنها بشر قادر به کنترل آنها نیست بلکه توانایی درک این اهداف را نیز ندارد.

منبع: آنا 

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا