هوش مصنوعی

استفاده مبتکران آمریکایی از هوش مصنوعی برای حفاظت از زیستگاه‌ها

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

مبتکران آمریکایی به دنبال افزایش بلایای طبیعی و نابودی زیستگاه‌ها, از ظرفیت هوش مصنوعی در پیش‌بینی آتش‌سوزی و حفاظت از زیستگاه‌ها استفاده می‌کنند.

حوادث آب و هوایی اعم از سیل، آتش‌سوزی و طوفان به دنبال فعالیت‌های انسانی و تغییر اقلیم همواره در حال افزایش هستند و تاثیرات منفی آن‌ها بر طبیعت در سال ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود در دهه‌های گذشته رسیده است.

با توجه به حجم بالای خسارت ناشی از این وقایع دانشمندان یک شرکت آمریکایی از فناوری هوش مصنوعی برای کمک به حل و فصل برخی از مهمترین مشکلات آب و هوایی زمین، از جمله حفاظت از اراضی در مقابل آتش‌سوزی‌های ویرانگر و حفاظت از زیستگاه‌های دریایی استفاده کرده‌اند.

آخرین مطالب علمی و کاربردی در حوزه توسعه پایدار ، محیط زیست و انرژی ‌های تجدیدپذیر در پایگاه خبری “سبزرسانه”

“هانتر کانل”, یک مهندس محیط زیستِ شرکت هوش مصنوعی تِرافیوز (Terrafuse AI) یک استارتاپ پیش‌بینی تغییرات اقلیمی را برای توسعه ابزارهای مورد نیاز با هدف درک خطر آتش‌سوزی ایجاد کرده است. این نرم‌افزار با درک شرایط آب و هوایی می‌تواند به آمادگی پیدا کردن برای آتش‌سوزی‌های بعدی و پیشگیری از وقوع آنها کمک کند، خطری که در دوران خشکسالی طولانی مدت و با بالا رفتن دما افزایش پیدا می‌کند.

این نرم‌افزار با استفاده از هوش مصنوعی، دما، سرعت باد و خشکی زمین را تجزیه و تحلیل می‌کند و خطر آتش‌سوزی را در همه نقاط آمریکا می‌سنجد. در حال حاضر داده‌های این نرم‌افزار فقط محدود به ایالت متحده است اما توسعه‌دهندگان این برنامه می‌گویند به زودی دامنه فعالیت های خود را در سطح جهانی افزایش می‌دهند و محاسبه احتمال وقوع بلایای طبیعی را با استفاده از اطلاعات حاصل از هوش مصنوعی, در همه جهان گسترش می‌دهند.

آمریکا در سال ۲۰۲۱ یکی از کشورهایی بود که بیشترین آسیب را از حوادث آب و هوایی دید و طوفان “آیدا” در این ایالت به تنهایی 65 میلیارد دلار خسارت به این کشور وارد کرد و ایالت کالیفرنیا نیز بزرگترین آتش‌سوزی خود در ۵۰ سال گذشته را در سال ۲۰۲۱ تجربه کرد.

حفاظت از تنوع زیستی دریا نیز پروژه دیگر زیست‌شناسان و مبتکران خوش مصنوعی در آمریکا بوده است؛  آن‌ها هوش مصنوعی را برای حفاظت از صخره‌های مرجانی و اقیانوس‌ها به کار برده‌اند.

جهت مشاهده ودانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

یک گروه محقق آمریکایی نرم‌افزاری را طراحی کرده‌اند که  با استفاده از دوربین های زیر آب و شبکه‌ای از حسگرها، داده‌هایی مانند جمعیت ماهی‌ها، تنوع زیستی گونه‌ها، رشد مرجان‌ها و دمای آب را جمع آوری و مطالعه خواهد کرد. داده‌هایی که این نرم‌افزار در اختیار محققین دریایی قرار می‌دهد به حفظ تنوع زیستی دریاها و حفظ زیستگاه جانداران ساکنان دریا کمک زیادی می‌کند.

منبع: تسنیم

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا