رسانه دیجیتال

استفاده از ابزار هوش مصنوعی برای جلوگیری از سرقت آرشیو صداوسیما

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

مدیرکل آرشیو رسانه ملی از بهره‌گیری از ابزار هوش مصنوعی برای استخراج فرا داده و محدودسازی، امکان از دست‌رفتن منابع ارزشمند آرشیوی سازمان خبر داد.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از فارس، حسین مهدیان با اشاره به برنامه‌ریزی اداره کل آرشیو سازمان برای استفاده بهینه از منابع آرشیوی در چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: با شروع سال جدید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد تا در سالگرد دفاع مقدس امسال انواع منابع آرشیوی از ویدئو گرفته تا نگاتیو استخراج و تبدیل شود و آرشیو بتواند خدمات بهتری را به تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان ارائه کند.

استفاده از ابزار هوش مصنوعی برای جلوگیری از سرقت آرشیو صداوسیما

مدیر کل آرشیو رسانه ملی افزود: پس از جست و جوی دقیق منابع، بالغ بر ۲۰۰ ساعت فیلم و ۷۰۰ ساعت مستند و تصاویر دفاع مقدس، فهرست‌نویسی، دسته‌بندی و از مخزن استخراج شد تا زمینه تبدیل آنها از آنالوگ به دیجیتال فراهم شود.

مهدیان با تأکید بر ضرورت حفظ منابع آرشیوی و حساسیت و دقت لازم در مرحله دیجیتالی کردن این منابع گفت: تبدیل بخشی از این منابع یعنی ۲۰۰ حلقه فیلم با انجام دقیق مراحل مختلف شامل شستشوی فیلم با مواد مخصوص تا اسکن فیلم و تبدیل آن به فرمت دیجیتال در لابراتوار آرشیو انجام شد و اکنون این منابع حتی در قالب   4k قابل ارائه است.

مدیرکل آرشیو سازمان صدا و سیما، توجه ویژه به حفظ، مرمت و انتشار گنجینه‌های تصویری دفاع مقدس را از اولویت‌های این اداره کل برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه دانست و افزود: پس از تبدیل منابع آنالوگ به دیجیتال، به سرعت به مدیران شبکه‌ها و مدیران گروه‌های برنامه‌ساز برای استفاده از این تصاویر اطلاع‌رسانی شد برای مثال حدود ۳۰ ساعت از منابع آرشیوی برای برنامه‌سازی در اختیار همکاران سیمای استان‌هاو حدود ۱۰۰ ساعت برنامه در اختیار شبکه های سیما قرار گرفت.

تعامل برون‌سازمانی برای غنی‌کردن آرشیو سازمان

حسین مهدیان در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو به تعامل اداره کل آرشیو با نهادهای دیگر از جمله بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سپاه، ارتش، بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره کرد و گفت: سپاه تاکنون ۴۸ نگاتیو را به آرشیو ارسال کرده که ۲۴ مورد تبدیل شده و مابقی آن در نوبت تبدیل قرار دارد. از ارتش هم بیش از ۱۸۰۰ فیلم و نگاتیو گرفتیم که کار تبدیل‌۱۰۳۵ حلقه  در دست انجام است. نسخه‌ای از این منابع پس از تبدیل در اختیار اداره کل آرشیو می‌ماند و برای بهره‌مندی برنامه‌سازان در سامانه میراث بارگذاری می‌شود.

وی همچنین از بازسازی فیلم‌ها و مستندهای قدیمی به عنوان یکی دیگر از خدمات اداره کل آرشیو نام برد و افزود: برای نمونه به همت این اداره کل، فیلم «جنگ نفتکش‌ها» پس از ۲۷ سال با فرمت HD از شبکه افق روی آنتن رفت و تبدیل مستندهایی همچون «معلم من جانباز» « پزشکان در جنگ » « یک جفت پوتین » «من دزفولم» «معلم من جانباز» «پیر سالخورده » «معلم من جانباز»«در پناه مکتب»«پاسداران دریا» «کربلای ۵»و…اشاره کرد.

آخرین خبرها از سامانه میراث

مدیرکل آرشیو رسانه ملی از توسعه سامانه مدیریت منابع دیداری و شنیداری دیجیتال موسوم به سامانه میراث خبر داد و گفت: این سامانه از چهار سال پیش تاکنون بهینه‌سازی نشده بود و در این دوره استاندارد جهانی EBU Core را برای فراداده (Metadata) در نظر گرفته‌ایم و روی همه منابع خود اعمال می‌کنیم که با تعیین پروفایل های تخصصی ورود اطلاعات و تکمیل فرداده امکان دسترسی، مشاهده و بازبینی منابع با کیفیت پایین (Low Resolution) روی سامانه میراث فراهم می‌شود.

مهدیان با تاکید بر اولویت «محتوامحوری» در آرشیو برای جست و جوی سریع منابع به جای «مدیامحوری» افزود: دسترسی آسان به محتوا برای ما یک اصل است و در واقع شعار ما «  حرکت به سوی آرشیوی محتوا محور است ».

مدیرکل آرشیو ادامه داد: همه تلاش همکاران ما برای تکمیل سریع زیرساخت این سامانه است و به محض تکمیل زیرساخت و رونمایی از آن، هر بخش یا گروهی که نیاز به دسترسی به این سامانه داشته باشد می‌تواند با معرفی افراد واجد شرایط، در ۶۴ نقطه آرشیوی داخل سازمان و مراکز سازمان از این خدمات بهره‌مند شود.

مهدیان همچنین از بهره‌گیری از ابزار هوش مصنوعی برای استخراج فرا داده و محدودسازی، امکان از دست‌رفتن منابع ارزشمند آرشیوی سازمان خبر داد و گفت: علاوه بر این که از تهیه‌کنندگان سازمان تعهد مکتوب گرفته می‌شود منابع سازمان در اختیار غیر قرار داده نشود، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی نهان‌نگاری (Watermarking) و اثرانگشت (Fingerprint) امکان رصد منابعی که در اختیار برنامه‌سازان قرار می‌گیرد وجود دارد و احتمال از دست رفتن منابع سازمان را محدود می‌کند.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا