کلان دادههوش مصنوعی مولد

اتحاد تامین‌کنندگان داده، اولین گروه فروشندگان داده‌های هوش مصنوعی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

اتحاد تامین‌کنندگان داده (DPA)، نامی گروهی تجاری متشکل از چندین شرکت فعال در حوزه فروش داده‌های تمرینی به سیستم‌های هوش مصنوعی است.

چندین شرکت فعال در زمینه فروش مجوز استفاده از داده‌ها برای تمرین هوش مصنوعی اعلام‌کردند که یک گروه تجاری واحد تشکیل خواهند داد. این شرکت‌ها در زمینه فروش مجوز بهره‌مندی از موسیقی، تصویر، ویدئو و سایر انواع داده فعالیت دارند.

هدف از تشکیل گروه تجاری تامین‌کنندگان داده چیست؟

اتحاد تامین‌کنندگان داده (DPA) نامی است که هفت شرکت فروشنده مجوز استفاده از داده‌ها برای گروه مالی خود انتخاب کرده‌اند. آنها هدف از تأسیس این نهاد را تأمین اخلاقی داده‌ها به‌منظور تمرین سیستم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی و حفاظت از حقوق افراد عنوان کرده‌اند. اعضا همچنین به حفظ حق نشر و مالکیت معنوی آثار هم خواهند پرداخت.

بنیان‌گذاران این اتحاد شامل شرکت‌های بزرگی مثل Rightsify و vAIsual هستند که به‌ترتیب در زمینه فروش مجوز موسیقی و تصویر، فعال دارند. همچنین نام شرکت ژاپنی Pixta در کنار شرکت آلمانی Datarade هم در میان اعضای بنیان‌گذار به‌چشم می‌خورد. گسترش استفاده از هوش مصنوعی مولد در سال‌های اخیر که می‌تواند خلاقیت انسانی را تقلید کند، موجب انتقاداتی از سوی تولیدکنندگان محتوا و دارندگان مالکیت معنوی آثار شده و شرکت‌های فناوری بزرگ مثل گوگل و متا را با شکایت‌های متعدد مواجه ساخته‌است.

بیشتر بخوانید: کاربردهای ربات‌های هوش مصنوعی، همکاران آینده ما

بسیاری از توسعه‌دهندگان اقدام به تمرین مدل‌های هوش مصنوعی خود با داده‌هایی می‌کنند که به‌صورت انبوه از اینترنت جمع‌آوری شده‌اند و دارندگان حق کپی‌رایت آنها اقدام به صدور مجوز استفاده برای این داده‌ها، نکرده‌اند. شرکت‌های بزرگ فناوری اکنون اقدام به پرداخت هزینه برای بهره‌مندی از چنین داده‌هایی می‌کنند تا در کنار تأمین نیازهای خود، از دعاوی حقوقی احتمالی هم جلوگیری کنند.

افزایش نیاز به داده برای تمرین دادن سیستم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی باعث شده است تا شرکت‌های بیشتری به فروش مجوز استفاده از داده‌های خود، حرکت کنند. همین مسئله، چندین شرکت را دور هم جمع کرده است تا با تأسیس یک نهاد واحد، اقدام به تدوین استانداردهای اخلاقی در این زمینه نمایند. انجمن DPA قوانین مشخصی را هم برای اعضای خود درنظر گرفته است که از میان آنها می‌توان به ممنوعیت فروش داده‌های متنی جمع‌آوری شده از اینترنت، یا عدم استفاده از داده‌های صوتی بدون اجازه کاربران اشاره کرد. همچنین گفته شده است که وایت پیپر این گروه به‌زودی منتشر خواهد شد.

منبع: دیجایتو

بیشتر بخوانید: چگونه هوش مصنوعی عامل تغییر دهنده تولید است؟ همراه با کاربرد و نمونه‌ها

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا