شرکت IBM با امید جایگزینی هوش مصنوعی استخدام ۷۸۰۰ نفر را متوقف می‌کند

شرکت IBM با امید جایگزینی هوش مصنوعی استخدام ۷۸۰۰ نفر را متوقف می‌کند

بلومبرگ می‌گوید مدیرعامل IBM مدعی شده است که هوش مصنوعی می‌تواند تا پنج سال آینده جای ۷۸۰۰ کارمند این شرکت را بگیرد.

شرکت IBM می‌خواهد استخدام‌های جدید را کاهش دهد یا متوقف کند، چرا که انتظار دارد در ۵ سال آینده حدود ۷۸۰۰ شغل در این شرکت با هوش مصنوعی جایگزین شود. پیش‌بینی می‌شود که بیشترین تأثیر در بخش منابع انسانی و بخش‌هایی رخ دهد که با مشتری سروکار ندارند.

به‌ گزارش دیجیاتو به نقل از بلومبرگ، «آرویند کریشنا»، مدیرعامل IBM، می‌گوید این شرکت درحال متوقف‌کردن استخدام نیروهای جدید در شغل‌هایی است که با مصرف‌کنندگان برخورد مستقیم ندارند. براین‌اساس، شغل‌هایی مثل منابع انسانی تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت.

فناوری هوشمندFanahoosh” آخرین به روزترین محتوی در هوش‌مصنوعی

این مشاغل در IBM مجموعاً دربرگیرنده حدود ۲۶ هزار نیروی انسانی هستند و کریشنا پیش‌بینی می‌کند که حدود ۳۰ درصد از آن‌ها تا پنج سال آینده با هوش مصنوعی و سیستم‌های خودکار جایگزین شوند. مدیرعامل IBM مدعی است که نیروهای فعلی در این جایگاه‌های شغلی اخراج نخواهند شد، اما به‌جای کسانی که از شرکت بیرون می‌روند، دیگر نیروی جدید استخدام نمی‌شود.

سخنگوی IBM در گفت‌وگو با خبرگزاری اینسایدر درباره گزارش بلومبرگ می‌گوید: «هیچ سیاستی برای توقف سراسری اتخاذ نشده است. IBM با تمرکز بر نقش‌های پول‌ساز، به‌صورت حساب‌شده و هوشمندانه عمل می‌کند و ما برای پُرکردن شغل‌هایی که به‌طور مستقیم با مشتری یا فناوری‌های ما سروکار ندارند، بسیار گزینشی رفتار می‌کنیم. درحال‌حاضر فعالانه مشغول استخدام برای هزاران جایگاه شغلی هستیم.»

IBM هم‌اکنون حدود ۲۶۰ هزار کارمند دارد و چند ماه پیش اعلام شده بود که ۱.۵ درصد از این نیروها تعدیل می‌شوند. حالا به‌نظر می‌رسد که با توسعه هوش مصنوعی باید منتظر کاهش هرچه بیشتر تعداد کارمندان این شرکت باشیم.

از زمان عرضه عمومی ChatGPT و توجه دوباره به هوش مصنوعی، بسیاری از مردم نگران آینده شغلی خود هستند. برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در آینده نه‌چندان دور بسیاری از کارمندان جای خود را به ابزارهای هوش مصنوعی خواهند داد. این اتفاق به‌ویژه درزمینه مشاغل ذهنی رقم می‌خورد که یک کار در آن‌ها تکرار می‌شود.

منبع: فرارو

اقتصادالکترونیکی” آخرین و به روزترین محتوی کسب‌وکار دیجیتال

Check Also

ربات انسان‌نمای «ققنوس» وظایف مختلفی را در محیط کاری بر‌عهده می‌گیرد

ربات انسان‌نمای «ققنوس» وظایف مختلفی را در محیط کاری بر‌عهده می‌گیرد

استارتاپ کانادایی Sanctuary AI در تلاش است با عرضه ربات انسان‌نمای نسل ششمی ققنوس خود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *