ارزدیجیتال

چین چه برنامه‌ای برای یوان دیجیتال دارد؟

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

چینی‌ها با عرضه رمزارز ملی خود برنامه‌های مهمی برای آینده تجارت و اقتصاد خود دارند

 بانک مرکزی چین به‌احتمال فراوان نخستین بانک جهان خواهد بود که نسخه دیجیتال یوان را ارائه خواهد کرد؛ موضوعی که تبدیل به یک ماجرای جنجالی در چین شده است. اما دولت چین با حجم مبادلات مالی بالایی که در جهان دارد چرا به‌دنبال یک رمز‌ارز ویژه خود است؟

به گزارش چاینادیلی، چینی‌ها در همگام بودن با اقتصادی که به سرعت مسیر توسعه را می‌پیماید و برای کاهش نفوذ بیت‌کوین و سایر رمزارزهای شناخته‌شده جهان اقدام به راه‌اندازی طرحی کرده‌اند تا طی آن، یوان دیجیتال را جایگزین تمامی رمزارزهای موجود کنند. در جلسه مقامات عالی چین که در اواخر اکتبر برگزار شد، موضوع این نوآوری به‌صورت برجسته‌ای در هسته اصلی توسعه جامعه مدرن چین قرار گرفت.

در این میان و برخلاف دیگر رمزارزها مانند بیت‌کوین، هنگام استفاده از یوان دیجیتال هویت افراد مخفی نیست و ارزش خود پول نیز به اندازه یوان فیزیکی با ثبات است. درباره جزئیات یوان دیجیتال توضیحات چندانی وجود ندارد، اما آن چیزی که از این طرح به اطلاع رسیده این است که مصرف‌کنندگان و کسب ‌و کارها یک اپلیکیشن «کیف پول دیجیتال» را در گوشی هوشمند خود دانلود و مقداری پول از حساب بانکی‌شان به آن منتقل می‌کنند.

سپس امکان نقل و انتقال پول وجود خواهد داشت و هر کسی که دارای کیف پول دیجیتال باشد می‌تواند معاملات خود را انجام دهد. پیش بینی‌های نخست  این بود که یوان دیجیتال در سال۲۰۲۲به بازار عرضه شود، اما برخی بر این باور هستند که این پروژه در سال۲۰۲۵نهایی خواهد شد. «جک ما»، بنیانگذار گروه علی‌بابا در این‌باره می‌گوید: «پول دیجیتال می‌تواند ارزش ایجاد کند.

ما باید در مورد چگونگی ایجاد نوع جدیدی از سیستم مالی از طریق پول دیجیتال فکر کنیم.»  پروژه یوان دیجیتال توسط رئیس پیشین بانک مرکزی چین، طرح‌ریزی شد. او که در‌ماه مارس۲۰۱۸بازنشسته شده بود، می‌خواست از چین در برابر روی آوردن به رمزارزهایی مانند بیت‌کوین که توسط خارجی‌ها ساخته شده و کنترل می‌شود، محافظت کند. از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد با یوان دیجیتال، راه برای پولشویی بسیار سخت‌تر از گذشته شود.

بلافاصله پس از مطرح شدن موضوع یوان دیجیتال، رسانه‌های اروپا این سؤال را مطرح کردند که آیا اروپا هم به‌دنبال یک رمزارز مخصوص خود خواهد رفت و یوروی دیجیتال به بازار خواهد آمد؟ درحالی‌که چینی‌ها درحال آزمایش یوان دیجیتال خود در شهر شنزن هستند، بانک مرکزی اروپا خبر از احتمال ارائه یوروی دیجیتال داده است. برخی کارشناسان اروپایی بر این باورند که یوان دیجیتال توسط بانک مرکزی صادر و مدیریت می‌شود، بنابراین از نظر فنی نمی‌توان آن را به‌عنوان یک رمزارز طبقه‌بندی کرد. در اصل، این یک نسخه دیجیتال از پول فیزیکی چین است.

اما آیا یوروی دیجیتال از این الگو پیروی می‌کند   یا اینکه برخلاف یوان دیجیتال، ارزی غیرمتمرکز خواهد بود؟ از سوی دیگر، مزایای یوروی دیجیتال می‌تواند شامل کل اروپا همراه با یک رقابت جهانی باشد و معاملات کوچک‌ را بدون پول، برای شهروندان، سریع‌تر و آسان‌تر رقم بزند. این درحالی است که این روزها، ارزش بیت‌کوین به‌دلیل هموارتر شدن راه برای معاملات با این رمزارز با افزایش محسوسی روبه‌رو بوده است و شرکت  مهم مالی پی‌پل هم قصد دارد به‌زودی آن را برای شارژ حساب‌ها بپذیرد.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا