خانه / محتوی مرتبط / حکمرانی و فناوری / پایان فعالیت «مافیای صدور مجوز» با مصوبه فوق‌العاده مهم دولت
پایان فعالیت «مافیای صدور مجوز» با مصوبه فوق‌العاده مهم دولت

پایان فعالیت «مافیای صدور مجوز» با مصوبه فوق‌العاده مهم دولت

مجوز انتشار عمومی کلیه مجوز‌های کسب و کار توسط مقامات ارشد صادر شد+ جزئیات/ خداحافظی با این پاسخ مراجع صادرکننده مجوز: به‌دلیل اشباع بازار، مجوز نمی‌دهیم

مصوبه وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال درباره ارائه کلیه مجوزهای مربوط به کسب و کارها در درگاه ملی صدور مجوزها پس از تایید رئیس جمهور ابلاغ شد. در این راستا و به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، کلیه مجوز‌های صادرشده دستگاه‌ها در درگاه ملی مجوز‌ها در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد، ضمن اینکه مراجع صادرکننده مجوز دیگر نمی‌توانند به دلیل اشباع بودن بازار، از تأیید صدور مجوز کسب و کار امتناع کنند.

تصویبنامه وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال درخصوص «ارائه کلیه مجوز‌های مربوط به کسب و کار‌ها در درگاه ملی صدور مجوزها» پس از تایید رئیس جمهور، طی نامه شماره ۶۰۴۷۶ در تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ توسط محمد مخبر، معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

در این مصوبه که برای اجرا به وزارتخانه‌های ارتباطات، اقتصاد، صمت، اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع و همچنین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، بانک مرکزی و سازمان صدا و سیما ابلاغ شده، آمده است: وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب نامه شماره ۱۲۳۳۱۳/ت ۵۹۳۶۹ه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ تصویب کردند:

١- کلیه مجوز‌های مربوط به کسب و کار‌ها که مطابق با کاربرگ مصوب هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار که در این تصویب نامه به اختصار “هیات مقررات زدایی” نامیده می‌شود، ثبت محور و اعلانی هستند، در درگاه ملی صدور مجوز‌ها به شرح زیر ارایه می‌شود:

الف – متقاضی نسبت به ارایه پاسخ به سئوالات مندرج در کاربرگ صدور مجوز اقدام نماید.

ب- در خصوص مدارک مندرج در کاربرگ صدور مجوز با انجام استعلام الکترونیکی مدارک دارای پایگاه اطلاعات پایه مربوط از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات توسط درگاه ملی مجوزها، صدور مجوز با شناسه یکتا در قالب سند الکترونیکی معتبر و انکارناپذیر به صورت برخط و بلافاصله انجام پذیرد.

پ- یک نسخه از مجوز صادره به دستگاه مربوط و کارپوشه ملی متقاضی ارسال می شود.

تبصره – متقاضی مجوز اعلامی هنگام تکمیل مدارک مربوط به مجوز لازم است برگه (فرم) تعهدات مربوط به پذیرش نظارت پسینی را به صورت الکترونیکی تکمیل و تأیید نماید. درگاه ملی مجوز‌ها به طور سامانه‌ای (سیستمی) امکان صدور مجوز بدون پذیرش و قبول مندرجات کاربرگ تعهدات مربوط به نظارت پسینی توسط متقاضی را ندارد.

۲- کلیه مجوز‌های مربوط به کسب و کار‌ها که شروع فعالیت آن تأییدمحور است، با رعایت مصوبات هیات مقررات زدایی به صورت الکترونیکی و گام‌های زیر صادر می شود:

الف – ثبت و تکمیل درخواست در درگاه ملی مجوز‌های کشور و انجام استعلام‌های الکترونیکی مشخصات هویتی و مدارک دارای پایگاه اطلاعات پایه مربوط به مجوز در مرکز ملی تبادل اطلاعات و صدور شماره پیگیری شماره درخواست از درگاه ملی مجوز‌های کشور برای متقاضی.

ب- ورود متقاضی به پنجره واحد دستگاه تخصصی از طریق احراز هویت متمرکز (اساس) پنجره ملی خدمات هوشمند دولت و تکمیل مدارک مورد نیاز دستگاه تخصصی و انجام ارزیابی بازرسی یا بازدید میدانی توسط دستگاه اجرایی، منطبق با کاربری مصوب هیات مقررات زدایی حسب مورد.

پ- ارایه پاسخ استعلام درگاه ملی توسط مرجع صدور مجوز برای تأیید یا عدم تایید شروع فعالیت کسب و کار در ظرف زمانی تعیین شده توسط هیات مقررات زدایی.

ت- در صورت تایید مرجع صادر کننده مجوز در پاسخ به استعلام، درگاه ملی مجوزهاء مجوز مورد نظر را با شناسه یکتا در قالب سند الکترونیکی معتبر و انکارناپذیر صادر و یک نسخه از مجوز صادره را بلافاصله، به دستگاه اجرایی تأیید کننده و کارپوشه ملی متقاضی ارسال می‌نماید.

ث- در صورت عدم تأیید مرجع صادر کننده مجوز در پاسخ به استعلام، دستگاه مربوط باید دلایل عدم تأیید را با متن شفاف و روشن به صورت الکترونیکی از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات برای درگاه ملی مجوز‌ها ارسال کند.

مراجع صادر کننده مجوز به استناد تبصره (۲) ماده (۷) اصلاحی قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی – مصوب ۱۳۹۹ – نمی‌توانند به دلیل اشباع بودن بازار، یا به دلیلی خارج از شروط یا مدارک مصوب هیات مقررات زدایی از تأیید صدور مجوز کسب و کار امتناع کنند.

۳- دستگاه‌های اجرایی ارایه دهنده مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز مکلفند با اولویت بندی هیات مقررات زدایی، ظرف شش ماه استعلام الکترونیکی مدرک را به صورت برخط از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات به مرجع صدور مجوز ارایه نمایند.

۴- به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، کلیه مجوز‌های صادرشده دستگاه‌ها در درگاه ملی مجوز‌ها در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد. انتشار همزمان مجوز‌های صادر شده در پنجره واحد خدمات هوشمند دستگاه اجرایی نیز بلامانع است.

۵- درگاه ملی و دستگاه‌های تخصصی مکلفند نسبت به ارایه خدمات پیامکی یا سایر روش‌های اطلاع رسانی غیرحضوری از جمله کار پوشه ملی ایرانیان، متقاضیان را از وضعیت درخواست ثبت شده مطلع نمایند.
این تصویب نامه در تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۲ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

حتما ببینید

اجرای گشت ارشاد برای استارتاپ‌ها!

اجرای گشت ارشاد برای استارتاپ‌ها!

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در نشست خبری این سازمان، درباره اجرای طرح صیانت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *