چهارشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
برای رشد بازار فناوری اطلاعات باید انحصار شکسته شود

وزیر ارتباطات: برای رشد بازار فناوری اطلاعات باید انحصار شکسته شود

وزیر ارتباطات در مراسم بازدید از پارک فناوری با تاکید بر سهم ١۵.۵ درصدی فناوری اطلاعات در کشورهای پیشرفته از رشد اقتصادی گفت: این رقم در ایران شش و نیم درصد است که برای رسیدن به رشد مناسب باید موانع برداشته و انحصار شکسته شود.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از ایرنا؛ «محمدجواد آذری جهرمی» در بازدید از پارک فناوری پردیس، ضمن امضای تفاهم‌نامه‌ای برای افتتاح پارک اقتصاد دیجیتال، در جمع خبرنگازان گقت: رشد اقتصاد دانش‌بنیان و دیجیتال در کشور ما جهش مناسبی داشته است. پیشرفت نیاز به نمادسازی دارد و این مراکز به‌عنوان نمادهای پیشرفت باعث افتخار هستند.

او با بیان این‌که رشداقتصاد دانش‌بنیان و دیجیتال در دولت‌های یازدهم و دوازدهم رشد خوبی بوده، افزود: این حجم رشد بالا باید مستند شود و اندازه این اقتصاد در آمارها به‌صورت عدد و رقم مشخص و اعلام شود چراکه این پیشرفت در مراکز جهانی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان همیشه در بحران‌های مختلف مانند کرونا توانسته‌اند ظرفیت خود را در کمک به کشور نشان دهند، افزود: در شرایطی که دولت ترامپ فشار حداکثری به ایران وارد می‌کند و نیز اعلام جهش تولید از طرف رهبر انقلاب، پیام  کارهای انجام‌شده در این مراکز باید به‌صورت روشن به دنیا مخابره شود و به لحاظ سیاسی نیز نشان داده شود که فشار حداکثری کارساز نیست.

آذری جهرمی با اشاره به توسعه زیرساخت‌های مربوط به فناوری اطلاعات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم  خاطر نشان کرد: اولویت ما در این دوره توسعه بازار و تثبیت قیمت‌ها بود به‌طوری که هم‌اکنون ۷۰ میلیون نفر به شبکه متصل هستند که همین دسترسی بازار بزرگی در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر سهم ١۵.۵ درصدی فناوری اطلاعات در کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی، افزود: این رقم در ایران شش و نیم درصد است که برای رسیدن به رشد مناسب باید موانع برداشته و انحصار شکسته شود.

آذری جهرمی در ادامه گفت: دولت عزم خود را جزم کرده تا در سالی که تمام قدرت‌های جهانی بنا دارند بر جمهوری اسلامی فشار وارد کنند، یک جهش مهم را در حوزه اقتصادی رقم بزند. جهشی که مبتنی بر دانش جوانان این مرز و بوم است و آن‌ها با استفاده از توان خود به دنبال کسب سهم خوبی از اقتصادی جهانی هستند.

وزیر ارتباطات افزود: دولت وظیفه مهیا کردن زیرساخت و تسهیل‌گری امور را برای این جوانان برعهده دارد و ایجاد پارک‌های فناوری اطلاعات یکی از همین قدم‌هاست. همراه با دکتر ستاری معاون علمی رییس جمهوری تصمیم گرفتیم با اضافه کردن یک فضای ۳۰هکتاری به مجموعه پارک فناوری پردیس، پارک اقتصاد دیجیتال را راه‌اندازی کنیم.

جهرمی اشاره کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا قبل از پایان دولت دوازدهم، زیرساخت‌های اساسی برای این کار آماده و شرکت‌ها می‌‎توانند از این فضا بهره‌برداری کنند. هم‌زمان با این در کنار پارک فناوری پردیس بزرگ‌ترین مرکز داده ایران را در حال احداث داریم. با این کار پارک فناوری پردیس به قطب مرکز داده کشور تبدیل خواهد شد. فاز اول این کار مردادماه به مرحله اجرا می‎‌رسد.

محتوی مرتبط با این متن:
بزرگترین مرکز داده در پارک پردیس ایجاد می‌شود/تلاش برای رفع مشکلات شبکه شاد

Check Also

جاه‌طلبی چین در دنیای هوش مصنوعی

جاه‌طلبی چین در دنیای هوش مصنوعی

 چین به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه فناوری و اقتصاد جهان، در سال‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *