دسته‌بندی نشده

نکات بازار خرسی بیت کوین چیست؟ آینده بیت کوین روشن است!

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

آینده بیت کوین چیست؟ از بازار خرسی بیت کوین چه درس‌هایی باید بگیریم؟ احتمالا بیتکوینرهای جدیدی که قبل از سقوط اخیر به بازار پیوستند، دل خوشی از اتفاقات اخیر ندارند. به ویژه اگر به امید ثبت رکورد تاریخی جدید و با این دید که دیگر سقوط بزرگی رخ نمی‌دهد وارد بازار کریپتو شده باشند. اما داده‌های چند هفته اخیر حاکی از آن است که با یک بازار خرسی مواجه هستیم. این مقاله نظرات استفان لیورا (Stephan Livera) مجری پادکست Stephan Livera Podcast و مدیرعامل شرکت Swan Bitcoin International در مورد آینده بیت کوین، چشم‌اندازهای مثبت وضعیت بازار و نکات مهم بازار خرسی بیت‌کوین است.

چه اتفاقاتی منجر به روند نزولی بیت کوین شد؟

قیمت بیت کوین از سقف تاریخی ۶۹ هزار دلاری به سطح ۱۷۶۰۰ دلار رسید و سقوط ۷۵ درصدی را تجربه کرد. در این بازه زمانی بازار شاهد یک «سرایت کریپتویی» بود. با وقوع حادثه پانزی ارز دیجیتال لونا- یو‌اس‌تی (Luna/ UST) و لیکویید شدن تری اروز کپیتال (۳AC) سایر فعالان بازار ارزهای دیجیتال هم مانند سلسیوس (Celsius)، ویجر (Voyager) و بلاک‌فای (BlockFi) تحت فشار قرار گرفتند و محدودیت‌هایی مانند توقف برداشت را برای کاربران اعمال کردند.

شاید چند ماه طول بکشد تا بفهمیم در کجای چرخه قرار داریم. می‌توان بازار را مشابه اوایل سال ۲۰۱۸ و بعد از ثبت اوج تاریخی ۲۰ هزار دلاری در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ماه ۹۶) در نظرگرفت. در آن زمان، بیت کوین دوران جوانی را می‌گذراند و قیمت روبه‌افزایش بود. سرانجام در سال ۲۰۱۸، اکثر فعالان بازار متوجه شدند که بازار نزولی شروع شده است. گرچه سقف تاریخی ۶۹ هزار دلاری سال گذشته بسیار بالا بود و می‌توانست نشان‌دهنده پایان بازار صعودی باشد، اما نقطه سرایت روند نزولی با انفجار لونا شکل گرفت.

این اتفاق، شکل‌گیری چرخه نزولی بازار را آشکارتر کرد. پس از حادثه سقوط ارز دیجیتال لونا و شکست تلاش‌های شبکه ترا ۲.۰ (Luna ۲.۰) با توقف برداشت‌ در پلتفرم سلسیوس مواجه شدیم. این یک یادآوری تلخ برای سرمایه‌گذارانی است که فقط دنبال سود و بازده بالا هستند و اهمیت جمله مشهور «در اختیار نداشتن کلید خصوصی یعنی از دست دادن سرمایه دیجیتال» را بیشتر می‌کند.

در حوزه ارزهای دیجیتال یک نقل‌قول جالب می‌گوید: «اگر شما بیت کوین خریدید و چهار سال آن را نگه داشتید، از آن به بعد هرگز ارزش دارایی شما کاهش پیدا نمی‌کند.» اما ظاهرا این جمله دیگر نقض شد. زیرا ممکن است کاربری در سقف تاریخی ۱۹۶۰۰ دلاری دسامبر ۲۰۱۷ بیت کوین خریده باشد و تا سقوط اخیر ۱۷۳۰۰ دلار دارایی‌هایش را نگهداری کرده باشد. دوره هولد این سرمایه گذار تقریبا چهار سال و نیم است. گرچه تعداد کمی از کاربران در این سناریو قرار‌دارند اما به هر حال جمله بالا نقض می‌شود.

بررسی نکات بازار خرسی بیت کوین

اگر با توجه به جمله بالا، هولدرهای چهارساله بیت کوین را درنظر بگیریم گرچه تعدادی از هولدرها با ضرر مواجه‌اند اما برای همه آن‌ها اینطور نیست. بنابراین، چرا در میان عامه کاربران چنین تصوری وجود دارد؟

تحریف خاطرات گذشته بیت کوین

ظاهرا خاطرات سال‌های گذشته دچار تحریف شده است. به طور مثال، هر وقت صحبت از سال ۲۰۱۷ می‌شود همه سقف تاریخی ۲۰ هزار دلاری را به خاطر می‌آورند گویی این قیمت به کل سال ۲۰۱۷ مربوط می‌شود. اما حقیقت اینجاست که بیت کوین در ۷۵% از سال ۲۰۱۷ زیر ۵۰۰۰ دلار معامله شد و تقریبا ۹۰% از سال ۲۰۱۷ قیمت آن زیر ۱۰ هزار دلار بود. بنابراین، این دسته از هولدرها هنوز دچار ضرر نیستند. اما اگر روند انباشت بیت کوین شما مداوم بوده و در زمان‌های که قیمت بیت کوین پایین‌تر بوده است، یعنی در دسامبر ۲۰۱۸ یا مارس ۲۰۲۰ در سطح ۳ تا ۴ هزار دلار بیت کوین خریدید، در ازای ارز فیات ساتوشی‌های زیادی به‌دست آورده‌اید. در حال حاضر شرکت‌هایی مانند Swan Bitcoin به مشتری‌ها کمک می‌کنند تا با اهداف بلندمدت ساتوشی‌های بیشتری را هولد کنند.

شرایط بهتر بیت کوین نسبت به سایر بازارهای مالی

درحالی‌که فضای اقتصادی کلان با چالش‌هایی مواجه است، سرمایه‌گذاران سراسر جهان در تلاش هستند مکانی امن برای ذخیره ثروت خود بیابند. درست در زمانی که سبد سهام و اوراق قرضه بدترین شرایط را سپری می‌کنند و تورم در تمام جهان بالا است، سرمایه‌گذاران سنتی دنبال تجدید‌نظر در روش‌های سرمایه‌گذاری هستند. از طرف دیگر، می‌توان گفت که بیت ‌کوین چرخه اهرم‌زدایی (Leverage) را پشت سر گذاشته، ولی آستانه زیان سایر طبقات دارایی همچنان ادامه دارد. با وجود ضرر‌های هنگفت بازارهای اوراق قرضه، تصمیم و تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید بیت کوین کاملا منطقی به نظر می‌رسد. خوشبختانه، بیت کوین طبقه‌ای از دارایی است که دولت‌ها و بانک‌های مرکزی سراسر جهان نمی‌توانند به‌راحتی آن را دستکاری کنند.   

 فرصت خرید کف قیمت در بازار خرسی

یکی دیگر از نکات بازار خرسی بیت کوین، این است که کاربران در بازار خرسی، شانس خرید با قیمت‌های پایین‌تر را دارند. افرادی که معتقدند بیتکوینرهای اولیه در یک فرصت ناعادلانه بیت‌کوین‌ها را ارزان به دست آوردند، حالا می‌توانند از قیمت نسبتا ارزان فعلی استفاده کنند. این یک فرصت دوباره برای ذخیره ساتوشی در کیف‌پول‌های ذخیره سرد است. شاید در چند سال آینده، افراد دیگری با نگاه به گذشته به شما بگویند چقدر خوش شانس بودید که در محدوده ۲۰ هزار دلاری بیت کوین خریدید. واقعیت این است که هر هودلر (HODLer) یا انباشت‌کننده بلندمدت، باید سقف و کف‌های بزرگی را تجربه کند. بیت کوین با کاهش ۸۰ درصدی چندان بیگانه نیست و تا الان سه بار این روند را تجربه کرده است. البته تعداد سقوط‌های در حد ۵۰% بیشتر بوده است. به هر حال، این نوع نوسان قیمت بهایی است برای کیفیت باورنکردنی بیت کوین و افزایش قدرت خرید.  

حتی با وجود قیمت ۲۱ هزار دلاری در ژوئن ۲۰۲۱، نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۱۰ ساله بیت کوین حدود ۱۲۰% است. آیا شاخص یا کلاس دارایی دیگری را سراغ دارید که بالاتر از این آمار باشد؟

بازار خرسی بیت کوین فرصتی برای یادگیری

بازارهای خرسی دوره‌ سازندگی و یادگیری هستند. گروهی از کاربران درس‌های زیادی از لونا، سلسیوس، تری اروز کپیتال، ویجر و … یاد گرفتند. گروهی از کاربران هم آماده بهبود دانش تکنیکال هستند و حتی ممکن است ایده خلاقانه‌ای را در اکوسیستم بیت کوین اجرا کنند.

  • اگر قصد راه‌اندازی شرکتی را دارید یا می‌خواهید جلسات محلی‌تان را توسعه دهید یا شغلی در رابطه با بیت کوین پیدا کنید، الان زمان بسیار مناسبی است. از این فرصت برای ارتباط با بیتکونرهای محلی و برگزاری جلسات محلی بیت کوین استفاده کنید. به صاحبان کسب‌و‌کارهای محلی مزایای استفاده از پرداخت‌های بیت‌کوین و شبکه لایتنینگ را آموزش دهید. مهارت‌های خودتان را در برگزاری رویدادها و جلسات آموزشی بیت کوین تقویت کنید. بازار خرسی زمان مناسبی است که افراد متعهد و و فادار به بیت کوین را بشناسید و افراد مناسب برای یادگیری و همکاری را بیابید. همچنین، بازارهای نزولی فرصتی است تا بیتکونرهای قدیمی به بیتکوینرهای جدید کمک کنند تا اولین بازار نزولی را پشت سر بگذارند.
  • به این ترتیب، زمانی که بازار برگشت و جهت چرخه صعودی شد موقعیت بهتری دارید، مهارت‌های بیشتری دارید و گروه‌های همکاری، سرمایه‌گذاری، کسب‌و‌کار و پروژه شما مشخص شده است. ممکن است یک پایگاه کاربری کوچک اما وفادار برای پروژه بیت کوین ایجاد کنید و کاربران شما یا در پروژه مشارکت کنند و یا با اشتراک‌گذاری اطلاعات پروژه به سایر دوستان‌شان کمک کنند. اگر محصول یا خدمات شما به اندازه کافی خوب باشد، مطمئنا بیتکوینرها پروژه شما را به خانواده و سایر دوستان معرفی می‌کنند. در این صورت در چرخه صعودی بعدی شما هم سوار بر موج هستید.

تاثیر شبکه لایتنینگ بیت‌کوین بر کسب‌وکارهای آینده

اثر شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین به طور پیوسته درحال رشد است. بنابراین، یک فرصت عالی دارید تا با استفاده از جوانب همتا به همتای (P2P) شبکه بیت کوین آرام‌آرام یک اقتصاد دورانی بسازید. در سراسر جهان کسب‌وکارهایی وجود دارند که پرداخت‌های شبکه لایتنینگ را می‌پذیرند. به عنوان مثال برنامه Podcasting 2.0 هزینه را از طریق نرم‌افزارهای Spinx ،Breez و Foundation از شنوندگان دریافت می‌کند. با وجود سرویس‌هایی مانند Voltage.cloud راه‌اندازی سرور BTCPay و نود لایتنینگ به آسانی در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. به این ترتیب، به راحتی می‌توان روش پرداخت و کسب‌و‌کارهای مبتنی بر بیت کوین و شبکه لایتنینگ را ایجاد کرد. سایت‌هایی مانند Stacker.News یک رسانه جدید است که کاربران در ازای ارائه خبر و مدیریت محتوا ساتوشی دریافت می‌کنند. شرکت‌های گیمینگ مبتنی بر لایتنینگ مانند THNDR Games و Zebedee هم روش‌هایی برای کسب درآمد بیت کوین هستند.

به مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از کیف‌پول‌های دیجیتال هم آسان‌تر و قابل اعتمادتر می‌شود. کیف پول مون (Muun Wallet) یک گزینه عالی برای افراد مبتدی است؛ زیرا تفاوت‌های وجوه آنچین و شبکه لایتنینگ را به حداقل می‌رساند. بنابراین، بیتکوینرهای جدید می‌توانند به راحتی یک کیف پول تحت حضانت خودشان داشته باشند و جادوی پرداخت سریع و ارزان در شبکه لایتنینگ را تجربه کنند. در سال‌های گذشته انجام پرداخت‌های کلان در شبکه لایتنینگ بدون ایجاد کانال‌های بزرگ چندان قابل اعتماد نبود. به‎‌علاوه، کاربران جدید اغلب گیج می‌شدند؛ زیرا برای دریافت وجه نقدینگی ورودی نداشتند. خوشبختانه با گذشت زمان این موارد بهبود پیدا می‌کند؛ زیرا کیف‌پول‌ها مجددا بازسازی می‌شوند و تجربه کاربران جدید را آسان‌تر و بهتر می‌کند.  

 مفاهیم جدید و رشد شبکه بیت کوین

در دنیای بیت کوین و شبکه لایتنینگ با مفاهیم جدیدی روبرو هستیم. به طور مثال تامین‌کنندگان سرویس لایتنینگ (LSP) با تامین کانال‌ها یا نقدینگی درونی اجازه دریافت سریع ساتوشی را برای کاربران فراهم می‌کنند. مفهوم جدیدی دیگری به نام کانال‌های توربو (Turbo Channels) که به «کانال‌های تایید صفر» معروف هستند روشی برای دریافت یا خرج کوین است بدون اینکه کاربر منتظر بماند تا کانال ابتدا روی زنجیره تایید شود. (توجه داشته باشید از این روش در سناریوهای خاص برای کنترل ریسک استفاده می‌شود.)

اگر منتظر زمانی برای رشد اقتصاد دورانی یا همتا به همتای بیت کوین و کمک به کسب‌و‌کارها و افراد برای فروش محصولات و خدمات در ازای بیت کوین بودید، آن زمان همین الان است. در حال حاضر سرویس‌های بزرگی با میلیون‌ها کاربر از شبکه لایتنینگ استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی مانند کش اپ (Cash App)، بیتفینکس (Bitfinex)، کراکن (Kraken)، چیوو (Chivo)، اوکی کوین (OKcoin) و سایر شرکت‌های کوچک‌تر. با فعال شدن شبکه لایتنینگ بیت کوین در صرافی رابین‌هود (Robinhood) بیش از ۵۰ میلیون کاربر می‌توانند در لایتنینگ معامله انجام دهند حتی اگر دانش و اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشند. استارت‌آپ‌های بیت کوین مانند اوشی (Oshi) به بیتکوینرها در رشد و توسعه عرصه تجارت بیت کوین در مناطق محلی کمک می‌کنند. شرکت‌هایی مانند  OpenNode و IBEX Mercado راه‌حل‌هایی برای مبادله ارز‌های محلی با بیت کوین هستند و از این طریق به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌شود.

فلسفه‌های رشد آینده بیت کوین چیست؟

پس از اتفاقات اخیر در شرکت‌های کریپتویی از قبیل توقف برداشت و زیان‌دهی وام‌ها و توکن‌ها یک‌بار دیگر عبارت مشهور «در اختیار نداشتن کلید خصوصی برابر است با از دست دادن مالکیت دارایی» جان گرفت و در بازار رمزارزها طنین‌انداز شد. افرادی که در بازار گاوی فکر می‌کردند خیلی نابغه هستند و می‌توانند سود کوین‌هایشان را به‌دست‌بیاورند، پیام استفاده از بیت کوین در کیف پول شخصی را بهتر درک می‌کنند. قطعا در برابر پیشنهاد سود ناپایدار پرریسک پلتفرم‌های کریپتویی  انتخاب حضانت شخصی گزینه بهتری است. اتفاقات اخیر درسی شبیه به شکست پلتفرم Mt.Gox در سال ۲۰۱۳ بود که منجر به استقبال مجدد از روش‌های خودحضانتی دارایی‌های دیجیتال شد.

جنبه‌های حقوق بشر بیت کوین هم در حال رشد است. نمونه بارز اخیر انجمن آزادی اسلو (OFF) بنیاد حقوق بشر (HRF) است. در مجموعه کنفرانس‌های این انجمن صدای فعالان، رزونامه‌نگاران و متخصصان در صف مبارزه با استبداد را می‌شنوید. بسیاری از موارد سخنرانان و شرکت‌کنندگان انجمن آزادی اسلو در مورد ارزش پیشنهادی قابلیت استفاده از بیت کوین چه برای جمع‌آوری سرمایه و چه برای استفاده در شرایط خصمانه صحبت می‌کنند.

پذیرش گسترده بیت کوین حتی در کشورهای کم‌توسعه

در بخش‌هایی از جهان غرب، بیت کوین را فقط بازیچه دست افراد ثروتمند و سرمایه‌گذاران کلان می‌دانند. اما خوشبختانه در انجمن آزاد اسلو افرادی از کشورهای مختلف مانند توگو، اتیوپی، افغانستان و اوکراین حضور دارند که همگی از بیت کوین استفاده می‌کنند. شاید دلیل استفاده از بیت کوین در این کشورها کنترل سرسخت بانک مرکزی یا تورمی باشد که ارزش پس‌انداز آن‌ها را از بین می‌برد. بنیاد حقوق بشر می‌تواند در زمینه‌های مناسب از بیت کوین کمک بگیرد. درحالی‌که در غرب موج توییت‌های مصرف انرژی بیت کوین و بی‌عدالتی شکل می‌گیرد اما ۱.۷ میلیارد نفر در سراسر جهان از خدمات مالی بانکی محروم هستند و بسیاری از آن‌ها در شرایط تورم مالی بالا زندگی می‌کنند.

توییت Sergej Kotliar مدیرعامل Bitrefill

گرچه ممکن است شتکوینرهای غیرمسئول و ییلدفارمرهای فاسد دلیل کاهش اخیر قیمت بیت کوین باشند، اما چشم‌انداز مثبت اینجاست که احتمال پیشرفت صنعت کریپتو با استقبال از بانکداری ذخیره کامل (Full Reserve Banking) وجود دارد. ممکن است شاهد روی‌آوردن مجدد به تکنیک‌های اثبات ذخیره (Proof of Reserve) باشیم؛ به گونه‌ای که صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات بتوانند موجودی‌های بیت کوین‌شان را ثابت نگه‌دارند. همچنین، شاهد استقبال کاربران از روش‌های نگهداری خودحضانتی دارایی‌های دیجیتال هستیم. به جای دریافت سود ۶ درصدی از دارایی‌های استیبل کوین و کاهش قدرت خرید به دلیل تورم بالا به فکر رشد اکوسیستم بیت کوین باشیم.

توجه کنید که بیت کوین برای رسیدن به سقف تاریخی زمان زیادی را پشت سر می‌گذارد. اما زمانی که روند نزولی از سقف تاریخی شروع می‌شود، رسانه‌های سنتی دوست دارند که این واقعیت را برجسته‌تر کنند. با این‌حال نکته جالب اینجاست که قیمت بیت کوین در مقایسه با روند بلندمدت سایر دارایی‌ها هنوز در حال افزایش است و فقط نسبت به روند اخیر خودش کاهش یافته است.

جمع‌بندی

به هر حال استفان لیورا معتقد است که در بازار خرسی بیت کوین باید از فرصت موجود برای به‌دست آوردن و انباشت ساتوشی، تکمیل دانش و اطلاعات استفاده کنید و به شبکه بیت کوین وفادار بمانید. در سال‌های آینده با نگاه به گذشته متوجه تصمیم درست‌تان می‌شوید. این موارد نظر شخصی استیفان لیورا است. آیا با او موافق هستید؟ نظر شما درباره آینده بیت کوین چیست؟ آیا وفادار می‌مانید؟ نظر خود درباره نکات بازار خرسی بیت کوین را با ما به اشتراک بگذارید.   

منبع: میهن‌بلاکچین

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا