دسته‌بندی نشده

بانک مرکزی اروپا خواستار ممنوعیت استخراج بیت کوین و قانون‌گذاری استیبل‌کوین‌ها است

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند
مازیار نسیمی

بانک مرکزی اروپا (ECB) قبل از پیاده‌سازی قوانین مرتبط با عرصه کریپتو در این اتحادیه، در گزارش جامعی یافته‌های خود در خصوص صنعت کریپتو را منتشر کرده است.

بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) اخیرا گزارش مشاوره‌ای درباره حوزه کریپتو به قانون‌گذاران اروپایی ارائه کرده است. چنان‎‌که از این گزارش برمی‌آید بانک مرکزی اتحادیه اروپا در حد توان خود خواهان کاهش فعالیت‌های رمزارزی در این قاره است.

در تاریخ ۱۲ جولای (۲۱ تیر)، پاتریک هنسن (Patrick Hansen) مشاور سرمایه‌گذاری کریپتو شرکت پری سایت کپیتال (Presight Capital) به بررسی این گزارش پرداخته است. موضوع اصلی این گزارش، مواردی است که بانک مرکزی اروپا به عنوان خطرات مالی و اقتصادی می‌داند.

در این گزارش تایید شده است که بازار رمزارزها به سرعت در حال رشد و تکامل است. این گزارش هم‌چنین مدعی شده است در صورتی که روند کنونی ادامه یابد، رمزارزها خطرات مختلفی را برای ثبات مالی به همراه خواهند داشت. بنابراین این بازار باید به طور کارآمد قانون‌گذاری و نظارت شود.

سه حوزه‌ای که بانک مرکزی اروپا در مورد آنها نگران است عبارتند از خطرات زیست‌محیطی کریپتو، دیفای و استیبل کوین‌ها.

میزان مصرف برق تخمین زده شده برای بیت کوین و اتریوم - بانک مرکزی اروپا
میزان مصرف برق تخمین زده شده برای بیت کوین و اتریوم. منبع: Twitter

احتمال ممنوعیت استخراج در اروپا وجود دارد

اولین دغدغه‌ای بانک مرکزی اروپا مرتبط با محیط زیست و آب‌وهوا است. در این گزارش با تشبیه عرصه کریپتو به وسائل نقلیه، بیان شده است که گزینه‌های موجود شامل تشویق به استفاده از خودروهای برقی و ممنوعیت نسخه‌های سوخت‌های فسیلی است. یعنی از شبکه‌هایی استفاده شود که عملکرد آنها به محیط زیست آسیب نمی‌رساند و شبکه‌هایی که انرژی زیادی مصرف می‌کنند، کنار گذاشته شوند. این موضوع به انتخاب گواه اثبات سهام، که شبکه اتریوم در آستانه انتقال به آن است، و کنار گذاشتن گواه اثبات کار، که شبکه بیت کوین مبتنی بر آن است، اشاره می‌کند.

بانک مرکزی اروپا بیان کرده است که بسیار بعید به نظر می‌رسد که مقامات و مسئولان دولتی رویکرد شخصی را اتخاذ کنند. ECB در این خصوص گفته است: بنابراین اتخاذ سیاست‌هایی نظیر دریافت مالیات از تراکنش‌ها یا نگهداری رمزارزها یا ممنوعیت کلی استخراج رمزارز محتمل است.

مورد بعدی در گزارش مذکور، حوزه دیفای است. ECB خاطرنشان کرده است که اکثر پروتکل‌های دیفای، متمرکز هستند. ECB با مثال قرار دادن یونی‌سواپ مدعی شده است که تیم توسعه‌دهنده، سرمایه‌گذاران اولیه و نهنگ‌ها یونی‌سواپ را کنترل می‌کنند و ۱٪ از کل آدرس‌ها تقریبا ۹۷٪ کل موجودی توکن یونی‌سواپ را در اختیار دارد.

در واقع، این شرایط دقیقا همانند بانک مرکزی است که به کنترل سختگیرانه ارز یک کشور می‌پردازد. بنابراین، این مورد قابل چشم‌پوشی است.

استیبل کوین‌های بی‌ثبات، بانک مرکزی اروپا را نگران کرده است

حوزه بعدی که مورد حمله ECB قرار گرفته، استیبل کوین‌ها هستند. بانک مرکزی اروپا از اوایل سال ۲۰۲۱ در صدد وتو کردن و حذف این حوزه بوده است و اکوسیستم ترا و فروپاشی آن را به عنوان مثالی که باید از آن درس گرفت عنوان کرده است. ECB در این خصوص گفته است:

توسعه‌های اخیر نشان می‌دهند که استیبل کوین‌ها به هیچ‌وجه باثبات نیستند. سقوط استیبل کوین TerraUSD و کاهش قیمت موقت تتر را می‌توان مثالی در رابطه با این موضوع بیان کرد.

در این گزارش بیان شده است که استیبل کوین‌ها باید هرچه سریعتر قانون‌گذاری شوند و قوانین پیشنهادی MiCA از جانب اتحادیه اروپا باید به سرعت پیاده‌سازی شود.

بانک مرکزی اروپا بین نوسان و کاهش ارزش ناگهانی و بی‌ثباتی ارزهای فیات به دلیل سیاست مداخله‌جویانه اقتصادی و مکانیزم چاپ پول، مقایسه‌ای ارائه نداده است.

در هفته جاری، ارزش یورو برای اولین بار طی دو دهه اخیر با دلار آمریکا برابر شده است.

ارزش یورو
ارزش یورو. منبع: Twitter

منبع: میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو،

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا