بلاک‌چین در فین‌تکمقاله

معرفی پلتفرم های IDO در هر بلاکچین

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نحوه شرکت در پیش‌فروش توکن‌های دیفای

عرضه اولیه دیفای یا عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز مفهومی برای جذب سرمایه پروژه‌های جدید Defi است، که در یک سال گذشته، رونق زیادی گرفته است. از آنجایی که در دنیای رمز ارزها شبکه‌ها و بلاک‌چین‌های مختلفی وجود دارند که با یکدیگر نیز سازگاری ندارند، پلتفرم‌های IDO متعددی برای این بلاک‌چین‌ها به وجود آمده‌اند، تا به نیازهای کاربران پاسخ دهند. در این مقاله، برترین پلتفرم‌های عرضه اولیه دیفای برای بلاکچین‌های مختلف را به همراه نحوه کارکرد و موفق‌ترین توکن‌های عرضه شده در این IDOها به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

دانلود و مشاهده عناوین ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره ۱۳، مهرماه ۱۴۰۰

معرفی پلتفرم های IDO برای بلاک چین‌های مختلف

در طول سال گذشته، فضای بلاک چین رونق شگفت‌انگیزی داشته است. این رشد چشمگیر به واسطه نوآوری و پروژه‌های نوین برای این عرصه به ارمغان آورده شده است.

با وجود این‌که بسیاری از این پروژه‌ها از ارزش لازم برخوردار نیستند، برخی از آنها به موفقیت قابل توجهی دست پیدا می‌کنند و نشان‌دهنده مسیری برای دستیابی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری پرسود هستند؛ با این حال، شیوه شناسایی این پرو‌ژه‌ها در مراحل اولیه عرضه می‌تواند به موضوع چالش برانگیزی مبدل شود. دلیل این امر به صورت کامل به گردن تعدد این پروژه‌ها نیست؛ بلکه دلیل اصلی به موانع موجود بر سر راه ورود به آنها برمی‌گردد.

IDO یکی از راهکارهای جذابی است که به واسطه آنها می‌توانیم به پروژه‌های با پتانسیل، پیش از این‌که در صرافی‌های عمومی لیست شوند دسترسی داشته باشیم. این امر به مشارکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا در پایین‌ترین قیمت وارد روند عرضه توکن‌های دیفای یا عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز شده و بیشترین میزان بازده ممکن را کسب کنند.

با وجود تمام این تفاسیر، فضای لانچ پد IDO در حال شلوغ شدن است. لازم به ذکر است که تمامی لانچ‌پد‌ها نیز قادر به عرضه ایمن پروژه‌های با کیفیت برای مشارکت‌کنندگان خود نیستند. در نتیجه این امر، انتخاب پلتفرم مناسب نیز به چالش حائز اهمیتی تبدیل شده است. دلیل اهمیت این امر به عدم وجود امکان مشارکت در چندین گزینه موجود پیش روی ما برمی‌گردد.

با در نظر داشتن این موضوع، در این مقاله تلاش می‌کنیم ۱۰ مورد از پلتفرم‌های IDO محبوب در بین پلتفرم‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم؛ تمامی لانچ‌پد‌هایی که در این مقاله لیست شده‌اند از سابقه درخشانی برخوردارند و به واسطه فراهم‌سازی ایمنی لازم برای پروژه‌های باکیفیت شناخته می‌شوند. با این وجود، توصیه می‌کنیم که قبل از مشارکت در پلتفرم‌های IDO دقت لازم را به کار ببرید و در نظر داشته باشید که بازده مثبت این پروژه‌ها هیچوقت به صورت تضمینی صورت نمی‌گیرد و بسیاری از این لانچ‌پدها سوابق بی‌عیب و نقصی در روند انتخاب پروژه ندارند.

جهت مشاهده و دانلود ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

DAO Maker مبتنی بر شبکه اتریوم

پلتفرم IDO dao maker

با وجود اینکه لانچ‌پد‌های زیادی با محوریت اتریوم در حال عرضه پروژه‌های گوناگون هستند، DAO Maker ثابت کرده است که به دلیل طول عمر فعالیت خود و میزان کیفیت عرضه شده به مشارکت‌کنندگان، بهترین لانچ پد IDO در نوع خود به حساب می‌آید. این پلتفرم یکی از اولین بستر‌های ارائه‌کننده دسترسی مردمی به پروژه‌های جدید از طریق عرضه خدمات شبیه به عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز به حساب می‌آید.

این پلتفرم، پیشگام در عرصه ارائه انواع گونه‌های فروش توکن بوده است. به عنوان مثال به عرضه پویای کوین (Dynamic Coin Offernig) یا به اختصار DYCO و عرضه اولیه هولدر (SHO) اخیر می‌توان اشاره کرد. این رویکردها به تغییر شیوه دسترسی سرمایه‌گذاران نسبت به پروژه‌های و فرصت‌های نوین منجر شده است.

از سال ۲۰۲۰ (اواخر سال ۱۳۹۸ و اوایل سال ۱۳۹۹) تا به امروز، دائو میکر میزبان روند فروش چند ده توکن جدید بوده و طیف قابل توجهی از محصولات را در طول این بازه زمانی میزبانی کرده است.

نحوه کارکرد لانچ پد IDO دائو میکر

برای دسترسی به فرایند‌های مبتنی بر SHO در بستر دائو میکر، لازم است تا کاربران حداقل به میزان ۵۰۰ توکن DAO را در کیف پول‌های خود هولد یا نگهداری کرده و در این پلتفرم ثبت نام کنند (که تحت عنوان DAO Pad شناخته می‌شود).

بسته به تعداد توکن DAO یا DAO LP هولد شده در کیف پول‌های ثبت شده این افراد، کاربران قادر خواهند بود تا به میزان مشخصی از قدرت مشارکت DAO دست پیدا کنند و آن را به سطوح مالی گوناگون اختصاص دهند. به صورت کلی پنج سطح مالی در این بستر وجود دارد؛ کاربران مشارکت‌کننده در این پلتفرم به پنج سطح ترنچ ۰ (پایین‌ترین سطح مشارکتی) در صورت هولد کردن ۵۰۰ الی ۱۹۹۹ توکن DAO‌، تا ترنج ۵ (بالاترین سطح مشارکتی) که نیازمند هولد کردن بیشتر از ۵۰٫۰۰۰ توکن DAO است تقسیم می‌شوند.

لیست کامل سطوح ترنچ به شرح زیر است:

 • ترنچ ۰ : ۵۰۰ الی ۱۹۹۹ قدرت DAO
 • ترنچ ۱ : ۲۰۰۰ تا ۳۹۹۹ قدرت DAO
 • ترنچ ۲ : ۴۰۰۰ الی ۹۹۹۹ قدرت DAO
 • ترنچ ۳ : ۱۰٫۰۰۰ الی ۲۴٫۹۹۹ قدرت DAO
 • ترنچ ۴ : ۲۵٫۰۰۰ الی ۴۹٫۹۹۹ قدرت DAO
 • ترنچ ۵ : بیش از ۵۰٫۰۰۰ قدرت DAO

سطوح بالاتر، از شانس بالاتری در برنده شدن جایگاه مشارکت در فرایند SHO برخوردار هستند. افرادی که در سطح ترنچ ۵ قرار دارند، می‌توانند انتظار برنده شدن در همه فرایندهای عرضه SHO را داشته باشند.

عرضه پروژه‌های اخیر در DAO Maker

این لانچ پد IDO میزبان طیف گسترده‌ای از فرایندهای عرضه قدرتمند هولدر از میان پروژه‌های محبوب بوده است. به عنوان مثال می‌توان به عرضه پروژه‌هایی مثل My Neighbor Alice‌، پروتکل Lossless و Orion Money می‌توان اشاره کرد.نکته:برای شرکت در عرضه اولیه دیفای DAO Maker شما باید احراز هویت کنید.

پلتفرم BSCPAD مبتنی بر بایننس اسمارت چین

پلتفرم BSCPAD مبتنی بر بایننس اسمارت چین

بایننس اسمارت چین در طول چند ماه اخیر تا حدی رشد کرده، که به پلتفرم منتخب بخش بزرگی از پروژه‌های جدید تبدیل شده است. دلیل این امر به سرعت بالای این لانچ پد IDO و سازگاری آن با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و فی پایین آن برمی‌گردد.

BSCPad یکی از اولین پلتفرم‌هایی است که پیشگام حمایت از پروژه‌هایی برای ساخت و عرضه در اکوسیستم بایننس اسمارت چین بوده‌اند و به واسطه فراوانی و کیفیت عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز خود شناخته می‌شود.

BSCPad به عنوان یکی از پرکاربردترین لانچ‌پد‌ها در راستای عرضه بیش از ۶۰ پروژه به میانگین عرضه بیش از شش پروژه در ماه شناخته شده است.

نحوه کارکرد BSCPad

BSCPad برای مشخص کردن شیوه مشارکت کاربران خود در روند IDO‌ها از یک سیستم مبتنی بر سطح مشارکت استفاده می‌کنند. در همین راستا، لازم است تا کاربران به میزان حداقلی مشخصی از توکن‌های BSCPAD را سپرده‌گذاری یا Stake کنند تا بتوانند به سطح مشارکتی خود در این پلتفرم دسترسی داشته باشند. در ادامه این روند، کاربران می‌توانند در زمینه قرعه‌کشی لاتاری و یا فرایند تخصیص تضمین شده شرکت کنند.

قابلیت‌ها و سطوح ارائه شده فعلی توسط این لانچ پد IDO عبارتند از:

 • برنز (۱۰۰۰ توکن BSCPAD) : ۱ بلیت لاتاری
 • نقره (۲۵۰۰ توکن BSCPAD) : ۳ بلیت لاتاری
 • طلا (۵۰۰۰ توکن BSCPAD‌) : ۷ بلیت لاتاری
 • پلاتینیوم (۲۵٫۰۰۰ توکن BSDPAD‌) : تخصیص تضمین شده (سهم دریافتی از استخر نقدینگی : ۱۰)
 • الماس (۵۰٫۰۰۰ توکن BSCPAD‌) : تخصیص تضمین شده (سهم دریافتی از استخر نقدینگی : ۳۰)
 • الماس آبی (۷۵٫۰۰۰ توکن BSCPAD) : تخصیص تضمین شده (سهم دریافتی از استخر نقدینگی : ۶۰) همراه با دسترسی خصوصی

۲۰ درصد از تخصیص پروژه‌ها به صورت مشترک بین برندگان لاتاری (سطوح برنز، نقره و طلا) تقسیم می‌شود. ۸۰ درصد باقی‌مانده نیز بین سطوحی که از تخصیص تضمینی برخوردار هستند (سطوح پلاتینیوم، الماس و الماس آبی) تقسیم می‌شود.

برای اطلاع از سطوح کاربری BSCPad به این لینک مراجعه کنید.

عرضه پروژه‌های اخیر در BSCPad

با توجه به این‌که این پلتفرم IDO در ماه مارس ۲۰۲۱ (بین اسفند ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰) فعالیت خود را آغاز کرد، به صورت مداوم میزبان برخی از فرایند‌های عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز کارآمد امسال بوده است. به عنوان مثال به پروژه‌هایی از قبیل Revomon‌، Medabots‌ GameZone و AstroSwap می‌توان اشاره کرد. لازم به ذکر است که ارزش برخی از این پروژه‌ها تا ۱۰۰ برابر رشد نسبت به زمان اولیه عرضه در طول فرایند IDO داشته‌اند.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفای BSCPad شما باید احراز هویت کنید.

پلتفرم Solanium مبتنی بر شبکه سولانا

پلتفرم Solanium مبتنی بر شبکه سولانا

سولانا به عنوان «پرسرعت‌ترین بلاک چین در دنیا»، یک پلتفرم نسل سوم قرارداد هوشمند به حساب می‌آید و معمولا به عنوان بزرگ‌ترین رقیب اتریوم به شمار می‌رود. با راه‌اندازی شبکه اصلی یا مین‌نت این شبکه در ماه مارس سال ۲۰۲۰ (اواخر اسفند ۱۳۹۸ تا اوایل فروردین ۱۴۰۰)، شاهد رونق چشمگیر اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه بودیم و در حال حاضر بیش از ۱۵۰ برنامه در حال فعالیت در بستر این پلتفرم هستند.

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، اکوسیستم سولانا نیز لانچ پد IDO‌ مختص به خود با نام Solanium را راه‌اندازی کرده است.

سولانیوم به عنوان لانچ‌پد تحت پوشش سولانا‌، به پروژه‌های اکوسیستم این شبکه کمک می‌کند تا به آسانی و به واسطه یک استخر نقدینگی معاوضه غیرمتمرکز، منابع مالی و بودجه مورد نیاز را جذب کرده و به صورت ایمن توکن‌های حاصل از IDO‌ را بین مشارکت‌کنندگان توزیع می‌کند.

شیوه کارکرد لانچ پد IDO سولانیوم

پلتفرم سولانیوم از یک سیستم استیکینگ استفاده می‌کند، که از یک مکانیزم هوشمندانه برای تشویق حامیان بلندمدت بهره می‌برد.

کاربان برای مشارکت کردن در فرایند‌های عرضه اولیه دیفای و توکن‌های Defi در سولانیوم باید توکن‌های xSLIM را هولد کنند. این توکن به واسطه استیک کردن توکن مبتنی بر سولانا (تحت عنوان SLIM‌) و یا SLIM LP قابل کسب هستند. کاربان به واسطه متعهد شدن به قفل کردن یا Lock کردن طولانی‌مدت توکن‌های SLIM‌ یا SLIM LP خود، ضریبی از توکن‌های xSLIM را دریافت می‌کنند.

مقدار دقیق xSLIM دریافتی به تعداد توکن SLIM یا SLIM LP سپرده‌گذاری شده و مدت‌زمان مشخص شده برای انجام این روند بستگی دارد.

بسته به تعداد xSLIM هولد شده، یکی از پنج سطح مشارکتی زیر به کاربران اختصاص پیدا می‌کند:

 • سطح ۱ (۱۰۰ توکن xSLIM‌) : ۱ بلیت لاتاری
 • سطح ۲ (۱۰۰۰ توکن xSLIM‌) : ۱۲ بلیت لاتاری
 • سطح ۳ (۵۰۰۰ توکن xSLIM‌) : ۱۰۰ بلیت لاتاری
 • سطح ۴ (۱۰٫۰۰۰ توکن xSLIM‌) : تخصیص تضمین شده
 • سطح ۵ (۵۰٫۰۰۰ توکن xSLIM‌) : سهم بزرگ‌تری از تخصیص تضمین شده

همانطور که می‌بینید، سطح مشارکتی ۱ تا ۳ این لانچ پد IDO نیازمند شرکت کردن در لاتاری و برنده شدن جایگاه مشارکتی در هر یک از فرایند‌های عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز است؛ این در حالی‌ست که سطوح ۴ و ۵ هر دو از حق تخصیص تضمین شده برخوردار می‌شوند.

عرضه پروژه‌های اخیر در لانچ‌پد Solanium

لانچ پد IDO سولانیوم میزبان عرضه پروژه‌های گوناگونی در زمینه‌های متفاوت نوینی مثل گیمینگ‌، دیفای (‌DeFi‌) و دارایی‌های قابل ذخیره توکن بی‌همتا (‌NFT‌) بوده است. برخی از کارآمد‌ترین پروژه‌های IDO در این پلتفرم شامل Port Finance‌، Cyclos و CropperFinance می‌شود.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفای Solanium شما باید احراز هویت کنید.

PulsePad مبتنی بر پالس‌چین

لانچ پد IDO پالس‌پد

پالس چین (PulseChain) یکی از فورک‌های آتی اتریوم است که به منظور عملکرد در قالب یک «شبکه خواهر» برای زنجیره اصلی Ethereum طراحی شده است.

پالس‌چین با ادعای قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای با اتریوم و به عنوان یک سیستم اجماع مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS)، نرخ تورم صفر و مکانیزم سوزاندن (Burn) تهاجمی قصد دارد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را به صورت کارآمد‌تر و اقتصادی‌تر بسازد تا تاثیر محیطی کمتری داشته باشند.

با وجود این‌که PulseChain به تازگی از راه رسیده است، لانچ پد IDO خود را نیز راه‌اندازی کرده است که تحت عنوان PulsePad نامیده می‌شود. این پلتفرم برای Bootstrap کردن یا به بیان ساده برای راه‌اندازی کارآمد اکوسیستم پالس چین از طریق اولین موج پروژه‌ها با کیفیت بالا و به واسطه ارائه شیوه تامین مالی جمعی ساده طراحی شده است.

لانچ پد IDO پالس چین از خصوصیت‌های راه حل Bridge اختصاصی نیز برخوردار است و به کاربران اجازه می‌دهد تا به آسانی دارایی‌های خود را از اتریوم به پالس چین منتقل کرده و در IDO‌ها مشارکت کنند.

شیوه کارکرد لانچ پد IDO پالس‌پد

PulsePad به واسطه شیوه عملکرد ساده‌ای کاربران را به صورت مبتنی بر تعداد توکن‌های PLSPAD استیک شده در سه سطح مشارکتی دسته‌بندی می‌کند.

این سطوح عبارتند از:

 • کاوشگر پالس (۵۰٫۰۰۰ توکن PLSPAD‌) : سهم استخر تقدینگی (۱۰)
 • رهبر پالس (۱۲۵٫۰۰۰ توکن PLSPAD‌) : سهم استخر نقدینگی (۲۸)
 • دوراندیش پالس (۲۵۰٫۰۰۰ توکن PLSPAD‌) : سهم استخر نقدینگی (۶۰)

تمامی مشارکت‌کنندگان این لانچ پد IDO به صورت تضمین شده از هر IDO سهم می‌برند. اندازی مقادیر تخصیص داده شده نیز به هر دو زمینه مبلغ کلی اختصاص داده شده به این پلتفرم و سطح کاربری بستگی دارد.

هر یک از این سطوح کاربری، در بخشی از استخر نقدینگی موجود سهیم هستند. هولدر‌های سطح کاربری کاوشگر پالس کمترین میزان تخصیص یافته را دریافت می‌کنند؛ این در حالی است که هولدرهای سطح کاربری دوراندیش پالس بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهند.

ممکن است مشارکت‌کنندگان بالاترین سطح مشارکتی (دوراندیش پالس) حق دسترسی اختصاصی به فروش خصوصی پروژه‌های منتخب را نیز کسب کنند.

عرضه پروژه‌های اخیر در PulsePad

PulsePad به عنوان یکی از پلتفرم‌هایی که اخیرا راه‌اندازی شده است، تا به امروز میزبان پروژه‌ای نبوده است. با این حال، با توجه به اینکه این پروژه توسط تیم پشتیبانی‌کننده BSCPad و TRONPad حمایت می‌شود، کاربران می‌توانند انتظار عرضه گلچینی از بهترین پروژه‌ها را در این پلتفرم IDO داشته باشند.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفایPulsePadشما باید احراز هویت کنید.

CARDStarter مبتنی بر کاردانو

CARDStarter مبتنی بر کاردانو

کاردانو یکی دیگر از پلتفرم‌های مبتنی بر قرارداد هوشمندی است که توسط سیستم اجماع روان گواه اثبات سهام و دفترکل توزیع بلاک چین پرسرعت تغذیه می‌شود.

این پلتفرم به تازگی هارد فورک آلونزو (Alonzo) خود را انجام داد. این هارد فورک قابلیت‌های قرارداد هوشمند شبکه را فعال کرده و به توسعه‌دهندگان شخص ثالث اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را ساخته و به ثبت برسانند.

با وجود این‌که قابلیت‌های قرارداد هوشمند کاردانو تنها در طول مدت زمان چند ماه گذشته راه‌اندازی شدند، شاهد گسترش عرصه برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه، عرضه طیف گسترده‌ای از ابزارها، محصولات و خدمات بر روی این بلاک چین بوده‌ایم. به عنوان مثال به بازارهای NFT‌، برنامه‌های DeFi و طیف متنوعی از بازی‌های مبتنی بر این شبکه می‌توان اشاره کرد.

با توجه به اینکه کاردانو جایگاه چهارم پلتفرم‌های پوشش‌دهنده قرارداد هوشمند (پس از اتریوم‌، بایننس امارت چین و سولانا‌) را به خود اختصاص داده است، لانچ‌پد‌های گوناگونی نیز مانند ADAPad و CARDStarter از این شبکه حمایت می‌کنند.

با وجود تمام این تفاسیر و با توجه به اینکه تا به امروز کارداستارتر توانسته است تا در این رقابت بهترین فرایند‌های عرضه اولیه را به انجام برساند، می‌توان این لانچ پد IDO را به عنوان برجسته‌ترین پلتفرم عرضه اولیه پروژه‌های مبتنی بر کاردانو به حساب آورد.

شیوه عملکرد لانچ پد IDO کارداستارتر

 از نظر نیازمندی‌های مشارکت، CARDStarter در دسته لانچ‌پد‌هایی قرار دارد که استفاده از آن بسیار ساده است.

تنها کافیست تا کاربران به میزان حداقل ۱۰۰ توکن CARD را در این پلتفرم استیک کنند تا بتوانند در لاتاری‌ها شرکت کنند و اگر حداقل مقدار ۱۵۰۰ توکن CARD را استیک کنند نیز به قابلیت تخصیص تضمین شده دست پیدا می‌کنند.

سطوح مشارکتی ۸ گانه کنونی کارداستارتر، نیازمندی‌های مربوط به استیکینگ آنها و قابلیت‌هایی که به شما ارائه می‌دهند به شرح زیر هستند:

سطوح لازم برای مشارکت در لاتاری:

 • مجرد‌ها (۱۰۰ توکن CARD‌) : ۲۵ درصد شانس برنده شدن برای دریافت سهم
 • اجباری‌ها (۵۰۰ توکن CARD‌) : ۲۵ درصد شانس برنده شدن برای دریافت سهم
 • سیاحت‌ها (۱۰۰ توکن CARD‌) : ۵۰ درصد شانس برنده شدن برای دریافت سهم

سطوح تضمین شده برای دریافت سهم:

 • سرباز‌ها (۱۵۰۰ توکن CARD‌) : تخصیص تضمین شده دریافت ۲ برابر سهم تعیین شده برای IDO
 • ملکه‌ها (۴۵۰۰ توکن CARD‌) : تخصیص تضمین شده دریافت ۶ برابر سهم تعیین شده برای IDO
 • شاهان (۹۰۰۰ توکن CARD‌) : تخصیص تضمین شده دریافت ۱۲ برابر سهم تعیین شده برای IDO
 • شاه پیک (۱۶٫۰۰۰ توکن CARD‌) : تخصیص تضمین شده دریافت ۲۲ برابر سهم تعیین شده برای IDO
 • تک‌ها (۲۰٫۰۰۰ توکن CARD‌) : تخصیص تضمین شده دریافت ۲۸ برابر سهم تعیین شده برای IDO

موارد مورد نیاز برای مشارکت در پروژه‌های این لانچ پد IDO چندین بار تغییر کرده‌اند؛ پس برای دریافت به‌روز‌ترین قوانین به این لینک مراجعه کنید.

عرضه پروژه‌های اخیر در CARDStarter

پلتفرم CARDStarter بیش از چند ده فرایند عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز را به خوبی میزبانی کرده است. هم‌اکنون نیز چندین پروژه در روند عرضه این پلتفرم قرار دارند. برخی از موفقیت‌آمیز‌ترین فرایند‌های عرضه اولیه این لانچ پد IDO در حال حاضر عبارتند از: Ridotto و Paribus. توکن‌های هر دوی این پروژه‌های نیز به میزان قیمتی بالاتر از قیمت زمان عرضه اولیه و به میزان قابل ملاحظه‌ای معامله می‌شوند.

نکته: کشور ایران در لیست محل سکونت پلتفرم CardStarter وجود دارد و می‌توان با مدارک ایران نیز احراز هویت کرد؛ اما بسیار باید مراقب باشید؛ زیرا ممکن است هر لحظه شما را از ادامه فعالیت باز دارد.

TRONPad مبتنی بر ترون

لانچ پد IDO ترون‌پد

ترون در میان پنج پلتفرم قرارداد هوشمند برتر قرار دارد و به واسطه سرعت بالا و صرفه‌جویی در میزان هزینه، یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌های توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که این پلتفرم مهد بسیاری از پروژه‌های جدید نیز هست که بسیاری از آنها در طول فرایند عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز میزبانی می‌شوند.

TRONPad به عنوان اولین لانچ پد IDO مبتنی بر ترون‌، از زمان راه‌اندازی در ماه آپریل سال ۲۰۲۱ (اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰) میزبان بیش از چند ده IDO بوده و با سرعت بالایی توسعه یافت و جایگاه خود را به عنوان محبوب‌ترین لانچ‌پد مبتنی بر ترون به دست آورد.

شیوه عملکرد لانچ پد IDO ترون‌پد

این پلتفرم نیز درست شبیه به بسیاری از لانچ پد‌های BlueZilla از سیستم دسترسی مبتنی بر سطوح کاربری استفاده می‌کند و همین رویکرد شیوه مشارکت کاربران در IDO‌های این پلتفرم را مشخص می‌کنند.

هولدر‌های این سطوح کاربری در صورت استیک کردن میزان حداقلی ۵۰٫۰۰۰ توکن TRONPAD از قابلیت تخصیص تضمینی در هر یک از فرایند‌های عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز بهره‌مند می‌شوند. علاوه بر این، سطوح کاربری دیگری نیز برای مشارکت صرف در لاتاری‌ها با استیک کردن میزان حداقلی ۱۵٫۰۰۰ توکن مورد نیاز وجود دارد.

نیازمندی‌های استیکینگ فعلی برای هر یک از سطوح TRONPad و مزایای آنها به صورت زیر هستند:

 • زمین (۱۵٫۰۰۰ توکن TRONPAD‌) : ۱ بلیت لاتاری
 • ماه (۵۰٫۰۰۰ توکن TRONPAD‌) : تخصیص تضمینی با میزان سهم دریافتی ۱۰
 • مریخ (۲۰۰٫۰۰۰ توکن TRONPAD‌) : تخصیص تضمینی با میزان سهم دریافتی ۴۵
 • خورشید (۵۰۰٫۰۰۰ توکن TRONPAD‌) : تخصیص تضمینی با میزان سهم دریافتی ۷۰ به همراه قابلیت دسترسی خصوصی

۱۰ درصد از میزان سهام IDO به برندگان لاتاری تخصیص پیدا می‌کند، ۸۵ درصد از میزان تخصیص این فرایند نیز به صورت مشترک بین هولدر‌های سطوح دریافت‌کننده تخصیص تضمینی تقسیم می‌شود و ۵ درصد باقی‌مانده نیز در دسترس عموم قرار می‌گیرد. از جمله افرادی که به صورت عمومی به این سهام دسترسی خواهند داشت، به افرادی که توسط انجام اعمال ساده به گسترش پروژه کمک می‌کنند می‌توان اشاره کرد (در این حالت نیازی به استیک کردن توکن TRONPAD نیست).

برای اطلاع پیدا کردن از سطوح کاربری ترون‌پد به این لینک مراجعه کنید.

عرضه پروژه‌های اخیر در TRONPad

برخی از موفقیت‌آمیز‌ترین فرایند‌های عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز صورت گرفته در این لانچ پد IDO عبارتند از: CrossWallet‌، ETHPad و ADAPad‌. هر یک از این سه پروژه به قله ۵۰ الی ۱۰۰ برابر قیمت در طول فرایند IDO دست یافته‌اند.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفای Tronpad شما باید احراز هویت کنید.

لانچ پد Avalaunch مبتنی بر آوالانچ

لانچ‌پد Avalaunch

با راه‌اندازی شبکه اصلی این پلتفرم در سال ۲۰۲۰‌، Avalaunch به روند روز بسیار پررونقی تبدیل شد.

در طول این بازه زمانی، این پلتفرم شاهد هجوم افراد و استقبال بی‌سابقه از عرصه برنامه غیرمتمرکز خود بود و رتبه‌های موجود در بازار را یکی پس از دیگری برای دست یافتن به جایگاه پایدار پانزدهمین رمزارز برتر از نظر سرمایه موجود در بازار طی کرد.

آوالانچ (Avalanche‌) میزبان یک لانچ‌پد تحت عنوان Avalaunch نیز هست. این پلتفرم بستری ایمنی را برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌کند تا بتوانند به عرضه اولیه پروژه‌های مبتنی بر اکوسیستم آوالانچ دسترسی داشته باشند.

نحوه کارکرد Avalaunch

این پلتفرم نیز مانند هر لانچ پد IDO دیگری از کاربران می‌خواهد تا با استیک کردن توکن بومی این بستر (تحت عنوان XAVA‌) به قابلیت مشارکت در فرایند عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنند.

Avalaunch در راستای اطمینان حاصل کردن از منصفانه بودن قابلیت دسترسی به IDO‌ها، تخصیص تضمین شده هر یک از فرایند‌های IDO که کاربران در آنها مشارکت می‌کنند را ارائه کرده است. مقدار سهام تخصیص یافته در این فرایند نیز به میزان توکن XAVA استیک شده و بازه زمانی انتخاب شده بستگی دارد.

برای جلوگیری کردن از این‌که نهنگ‌ها به همه سهام موجود در این فرایند عرضه دسترسی داشته باشند نیز، رویکرد میزان سقف حداکثری تخصیص سهام به هر فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که سیستم پاداش‌دهی خاصی نیز در این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد که به سپرده‌گذاران خرده‌پای بلند مدت نیز کمک می‌کند تا روند رشد میزان تخصیص سهام عرضه در طول زمان را مشاهده کنند.

عرضه پروژه‌های اخیر در Avalaunch

با توجه به اینکه این پلتفرم به نسبت جدید حساب می‌شود، Avalaunch تنها گلچینی از IDO‌ها را میزبانی کرده است. با این حال، تمامی مشارکت‌کنندگان این پروژه‌ها به بازده مثبتی دست یافته‌اند. به عنوان مثال به پروژه‌هایی مثل HurricaneSwap‌، Oh! Finance و RocoFinance می‌توان اشاره کرد.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفای Avalaunch شما باید احراز هویت کنید.

VelasPad مبتنی بر ولاس

لانچ پد IDO ولاس‌پد

شبکه ولاس (Velas‌) به عنوان رقیبی بالقوه برای اتریوم در طول ماه‌های اخیر، به واسطه سرعت بالا، امنیت و فی تراکنش پایین روند رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

ولاس به عنوان فورک شبکه بسیار محبوب سولانا‌، البته با کمی تغییر مثل پشتیبانی کردن از ماشین مجازی اتریوم (EVM‌) و یک سیستم اجماع مبتنی بر هوش مصنوعی، طراحی شده است تا پلتفرم جذابی را برای توسعه برنامه غیرمتمرکز به ما ارائه کند.

هم‌اکنون این پلتفرم لانچ پد IDO رسمی خود را نیز دارد که تحت عنوان VelasPad شناخته می‌شود. ولاس‌پد اولین و تنها لانچ‌پد عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز در این پلتفرم بوده و تا به امروز نیز به واسطه کسب منابع مالی از پروژه‌های بنیادین ولاس توانسته است تا بودجه مورد نیاز برخی از اولین برنامه‌های غیرمتمرکز راه‌اندازی شده در بستر ولاس را تقویت کند.

شیوه عملکرد لانچ پد IDO ولاس‌پد

VelasPad از سیستم مبتنی بر سطح کاربری ساده‌ای برای فراهم کردن شرایط دریافت تخصیص تضمینی فرایند‌های IDO خود استفاده می‌کند.

لازم است تا کاربران برای مشارکت کردن در فرایند عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز این لانچ‌پد به میزان حداقلی ۲۰٫۰۰۰ توکن VLXPAD را استیک کرده و سطح کاربری خود را کسب کنند. سطح مشارکتی که کاربران در آن قرار دارند نشان‌دهنده مقدار سهام تخصیص داده شده افراد در هر IDO بوده و به زیرشاخه‌های پیش رو تقسیم‌بندی می‌شود.

 • Taurus (۲۰٫۰۰۰ توکن VLXPAD‌) : حق دریافت سهم استخر نقدینگی ۱۰
 • Orion (۵۰٫۰۰۰ توکن VLXPAD‌) : حق دریافت سهم استخر نقدینگی ۲۸
 • Vela (۱۰۰٫۰۰۰ توکن VLXPAD‌) : حق دریافت سهم استخر نقدینگی ۶۰

حق دریافت سهم توزیع (که تحت عنوان وزن استخر نقدینگی شناخته می‌شود) نشان‌دهنده مقدار سهم قابل تخصیص به مشارکت‌کنندگان است. به عنوان مثال، کاربران سطح Vela به میزان ۶ برابر بیشتر از هولدر‌های سطح کاربری Taurus سهم دریافت می‌کنند.

با توجه به اینکه VelasPad بر روی بلاک چین ولاس کار می‌کند، کاربران برای مشارکت کردن در این پلتفرم به دلار بایننس مبتنی بر ولاس (BUSD‌) و توکن ولاس (VLX)، که در حقیقت توکن گس مورد نیاز در این بلاک چین است، احتیاج دارند.

پروژه‌های اخیر عرضه شده در VelasPad

VelasPad لانچ پد IDO نسبتا جدیدی به حساب می‌آید. تا به امروز، PulsePad، Velhalla و BitOrbit تنها فرایند عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز راه‌اندازی شده در این پلتفرم به حساب می‌آیند که BitOrbit در اوج قیمتی در طول IDO به میزان ۱۵۰ برابر رشد داشت.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفای VelasPad شما باید احراز هویت کنید.

StarTerra مبتنی بر ترا

لانچ پد IDO استارترا

ترا (Terra‌) پلتفرم قرارداد هوشمند قدرتمندی است که برای میزبانی کردن از زیرساخت‌های نسل بعدی امور مالی ساخته شده است.

امنیت ترا به واسطه سیستم اجماع گواه اثبات سهام تامین می‌شود و پشتیبانی از این بستر توسط یک بلاک چین متن‌باز با معماری بدون نیاز به مجوز انجام می‌شود. ترا با تکیه بر این موضوع و با استفاده از طیف گسترده استیبل کوین‌های الگوریتمی‌، گروه بزرگی از محصولات مالی را عرضه می‌کند. این امر پلتفرم‌های ذخیره‌سازی مثل Anchor و پلتفرم بیمه دارایی‌های مصنوعی و معاملاتی مثل Mirror را شامل می‌شود.

تعداد لانچ‌پد‌های این پلتفرم در حال رشد هستند اما استارترا (StarTerra) به صورت جالب توجهی در جایگاه برجسته‌ترین لانچ پد IDO در ترا قرار دارد. استارترا به عنوان اولین «لانچ‌پد بازی‌محور» ترا به کاربران این امکان را می دهد تا در IDO‌های مبتنی بر این بلاک چین و به واسطه یک سیستم سطح کاربری محور مشارکت کنند.

شیوه عملکرد لانچ پد IDO استارترا

استارترا نیز شبیه به سایر لانچ‌پد‌ها از ترکیبی از سیستم‌های مبتنی بر لاتاری و تخصیص تضمینی استفاده می‌کند.

با این حال، برخلاف اکثر پلتفرم‌های دیگر، مبلغ دریافتی توسط کاربرانی که از قابلیت تخصیص تضمینی برخوردار هستند همواره مناسب نیست. کاربران هر سطح باید در راستای اختصاص دادن بخش بزرگ‌تری از تخصیص استخر نقدینگی به سطح مشارکتی خود تلاش کنند.

این پلتفرم کاربران خود را بسته به میزان توکن StarTerra (STT) استیک شده توسط آنها در یکی از پنج سطح مشارکتی دسته‌بندی می‌کند. سه مورد این سطوح، قابل انتخاب توسط کاربران بوده و عبارتند از:

 • سطح ۱ (Recruits) : نیازمند استیک کردن حداقل ۲۵۰ توکن STT
 • سطح ۲، ۳ و ۴ (گروه‌ها: Lunatics‌، Degens و Interstellars‌) : نیازمند استیک کردن حداقل ۳۰۰۰ توکن STT
 • سطح ۵ (Whalecraft‌) : این جایگاه برای تعداد متفاوتی از برترین استیک‌کنندگان در نظر گرفته شده است.

کاربران سطح ۱ در لاتاری شرکت داده می‌شوند تا از سهم ۲۰ درصدی تخصیص استخر نقدینگی بهره‌مند شوند. افرادی که در گروه‌های دسته دوم جای دارند (سطوح ۲ و ۳ و ۴) سهم تضمینی ۱۵ درصدی را دریافت می‌کنند. این افراد می‌توانند با فعالیت داشتن در رسانه‌های اجتماعی سهمی معادل با دو برابر این میزان را به گروه خود اختصاص دهند. در پایان نیز، سطح ۵ به مقدار ۲۰ درصد از حق تخصیص استخر نقدینگی را به خود اختصاص می‌دهد.

برای بررسی کردن دقیق نیازمندی‌های استیکینگ و سیستم کارکرد استارترا به توضیحات رسمی آنها مراجعه کنید.

عرضه پروژه‌های اخیر در StarTerra

تا به امروز لانچ پد IDO استارترا فقط میزبان عرضه سه پروژه Orion Money‌، Terra Land و Loop بوده است. در حال حاضر پروژه‌های زیادی به صورت «راه‌اندازی آتی» در حال لیست شدن در این بستر هستند. Orion Money تنها پروژه‌ای بوده که به TGE مورد نظر دست یافته و نرخ بازده (ROI‌) قابل توجهی داشته است.

نکته: برای شرکت در عرضه اولیه دیفای StarTerra شما باید احراز هویت کنید.

NearPad مبتنی بر NEAR

NearPad مبتنی بر NEAR

NEAR یکی از جدیدترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند عرضه شده اخیر است و پلتفرمی با قابلیت مقیاس‌پذیری بالا و ایمن برای میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز حساب می‌شود. به لطف محیط توسعه ساده و تمرکز قوی بر روی تعامل بین زنجیره‌ای این بستر، NEAR در حال تبدیل شدن به مرجع پراهمیتی است.

شبکه اصلی NEAR در ماه آپریل سال ۲۰۲۰ (اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت سال ۱۳۹۹) راه‌اندازی شد و اخیرا اعلام کرد که برای کمک مالی به پروژه‌های نویدبخش و باپتانسیل آتی مبتنی بر اکوسیستم خود، یک برنامه با میزان بودجه ۸۰۰ میلیون دلاری را ارائه می‌کند.

با توجه به نوپا بودن این بلاک چین‌، رقابتی قابل توجهی بین لانچ‌پد‌های موجود در بستر NEAR وجود ندارد. NearPad تنها پلتفرم خاص در اکوسیستم NEAR است.

این پلتفرم در سپتامبر ۲۰۲۱ (اواخر شهریور و اوایل مهر ماه ۱۴۰۰) راه‌اندازی شد و قصد دارد تا به مرجعی برای عرضه اولیه تمامی پروژه‌های مبتنی بر NEAR و یک هاب دیفای مبتنی بر این بلاک چین تبدیل شود. صرافی غیرمتمرکز (DEX‌) و محصولات ادغام‌کننده ییلد این لانچ پد IDO نیز در دست توسعه هستند.

شیوه عملکرد لانچ پد IDO نیرپد

نیرپد از سیستم ساده‌ای برای مشخص کردن شیوه مشارکت کاربران برای دسترسی به حق تخصیص IDO‌ها استفاده می‌کند.

هر کاربر بر اساس میزان توکن PAD استیک شده در یکی از سطوح استخر‌های نقدینگی پیش رو جای داده می‌شوند:

 • استخر سطح ۱ (۱۰۰۰ توکن PAD‌) : ضریب ۱
 • استخر سطح ۲ (۵۰۰۰ توکن PAD‌) : ضریب ۱.۳۷۵
 • استخر سطح ۳ (۲۵٫۰۰۰ توکن PAD‌) : ضریب ۱.۷۵
 • استخر سطح ۴ (۷۵٫۰۰۰ توکن PAD‌) : ضریب ۲.۱۲۵
 • استخر سطح ۵ (۱۵۰٫۰۰۰ توکن PAD‌) : ضریب ۲.۵

هر یک از استخر‌های نقدینگی موجود در این لانچ پد IDO از میزان تخصیص پایه ۱ به ازای هر ۱۰۰۰ توکن برخوردار هستند. کاربران دسته‌بندی شده در استخر‌های سطح ۲ تا ۵ ضریب اضافه دیگری نیز دریافت می‌کنند که به کسب ضریبی تا سقف ۲.۵ برابر در حق سهام تخصیص یافته منجر می‌شود. این بدان معناست که اگر هر یک از کاربران ۱۰۰۰ توکن PAD را استیک کرده و حق تخصیص ۱۰ دلار دریافت کند، به کاربری که ۵۰۰۰ توکن PAD را استیک می‌کند به میزان ۶۸.۷۵ دلار [۱.۳۷۵*(۵*۱۰)] تخصیص پیدا می‌کند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد سیستم استیکینگ به راهنمای رسمی این پلتفرم مراجعه کنید.

عرضه پروژه‌های اخیر در NearPad

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، نیرپد فقط میزبان دو IDO بوده است و این شامل استیکینگ توکن بومی خود (PAD‌) و پلتفرم پیش‌بینی غیرمتمرکز PULSE می‌شود. اولین پروژه به میزان تقریبی ۱۰ برابر بازده سرمایه داشت و این در حالی بود که هم‌اکنون دومین پروژه عرضه شده در این بستر در حال معامله شدن در حدی پایین‌تر از قیمت عرضه اولیه توکن خود است.

نکته: در پلتفرم NearPad چیزی مبنی بر این که برای شرکت در IDOها نیاز به احراز هویت دارید یا خیر، اعلام نشده؛ اما با احتیاط از نیرپد استفاده کنید.

سخن پایانی

عرضه پروژه‌های جدید و شیوه مشارکت افراد مختلف در آنها از جمله سوالاتی بوده که پاسخ به در قالب لانچ پد IDO در بلاک چین‌های گوناگون پوشش داده شده است. این پلتفرم‌ها به نفع هر دو سمت این مشارکت عمل می‌کنند. پروژه‌های جدید به دنبال جذب سرمایه برای پیشبرد کار خود هستند و مردم نیز با خریداری کردن توکن بومی این پروژه‌های و فروش و یا هولد این توکن‌ها پس از عرضه کامل به سود قابل توجهی دست پیدا می‌کنند. در این مقاله به معرفی پلتفرم های IDO بر روی شبکه‌های بلاکچینی مختلف پرداختیم و نحوه کارکرد و موفق‌ترین رمز ارزهای فروخته شده از این طریق را بررسی کردیم.

منبع: میهن بلاک چین

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا