مشکلات واردات تجهیزات آی‌تی؛ این بار تخصیص ارز

مشکلات واردات تجهیزات آی‌تی؛ این بار تخصیص ارز

در حال حاضر برای تجهیزات آی‌تی تقاضا وجود دارد اما تعداد کالا محدود است و این موضوع به افزایش قیمت کالاها منجر شده، این در حالی است که به اذعان بخش خصوصی و واردکنندگان، پس از لغو ممنوعیت واردات تجهیزات آی‌تی و فراهم شدن امکان ثبت سفارش، ارزی به این کالاها تخصیص نمی‌یابد تا واردات انجام شود.

چندی پیش اعلام شد وزارت صمت تصمیم دارد واردات هرگونه کالای خارجی دارای مشابه داخلی را ممنوع کند. اما ممنوعیت واردات برخی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث اعتراض شرکت‌های تامین کننده و فعالان حوزه فناوری شده و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد و در نهایت نیز اعلام شد ممنوعیت واردات تجهیزات آی‌تی لغو شده است.

بعد از رفع ممنوعیت یک ماه ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت حالا واردکنندگان این بازار خبر از مشکلات جدید با بانک مرکزی می‌دهند. واردکنندگان کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌گویند که هنوز و بعد از گذشت دو ماه از سال ۱۳۹۹ موفق به دریافت ارز برای واردات کالاهای خود به کشور نشده‌اند.

در این راستا حمید توسلی، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره واردات تجهیزات کالاهای آی‌سی‌تی گفت: از ابتدای سال ۹۹ اعلام شد که تعداد زیادی از کالاهای آی‌تی تولید داخل دارد و واردات این کالاها ممنوع شده است. اما بعد از اعتراض واردکنندگان و بخش خصوصی، از سمت وزارت صمت اعلام کردند که ثبت سفارش طبق روال خودش انجام می‌شود.

وی ادامه داد: مرحله بعد از ثبت سفارش، تخصیص ارز توسط بانک مرکزی است که ما در حال حاضر در این قسمت دچار مشکل شدیم. در حالی که برای واردات کالاهای آی‌تی، پس از ثبت سفارش باید تخصیص ارز بگیرید و آنگاه کالا را وارد کنید که پس از آن کالا وارد گمرک شود، اکنون پس از ثبت سفارش در مرحله تخصیص ارز مانده‌ایم و در شرایطی که نه ارز نیمایی و نه ارز حاصل از صادرات به کالاهای آی‌تی تعلق نمی‌گیرد، عملا نمی‌توانیم کالایی وارد کنیم.

عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با بیان اینکه ما معتقدیم کالاهای صنف آی‌تی کالاهایی با اولویت بالا هستند و از این نظر با تصمیم‌گیرندگان اختلاف نظر داریم، افزود: هرچه در بستر اینترنت است، نیاز به تجهیزات سخت‌افزاری دارد. ما شرایط تحریم کشور را درک می‌کنیم اما بحث سر این است که کدام کالاها اولویت دارند. در دوران کرونا و دورکاری و قرنطینه، بانکداری دیجیتال و فروش‌های آنلاین، دانش‌آموز و دانشجو و مهندس برای انجام فعالیت‌های خود نیاز به تجهیزات سخت‌افزاری از تبلت و لپ‌تاپ و گوشی و اینترنت دارند.

توسلی با بیان اینکه انحصار تولید کالاهایی که به تکنولوژی بالا نیاز دارند، در دست چند کشور بزرگ در دنیاست، گفت: نمی‌توان گفت همه این‌ کالاها را می‌توان در داخل تولید کرد. تا چند ماه پیش یک سری تجهیزات در انبارها بوده، اما اکنون بازار با کمبود مواجه شده است. با وجود تقاضا، کالایی در بازار نیست و هر کالایی که در بازار وجود دارد هم با قیمت شدید کالا مواجه شده است.

وی ادامه داد: همیشه به کالای آی‌تی به چشم یک کالای لوکس نگاه می‌کردند، اما باید روی این موضوع تاکید کنیم که این کالاها، کالاهای با اولویت بالا هستند. ممکن است به دلیل تحریم‌ها محدودیت‌هایی وجود داشته باشد اما همین محدودیت‌ها هم باید اولویت‌بندی شود. واردات تجهیزات آی‌تی جزو ۱۰ اولویت اول است چون زندگی انسان‌ها در این بستر حرکت می‌کند و برای سرعت و صحت در کار، شرایط دورکاری، آموزش آنلاین، بانکداری الکترونیک و مثال‌هایی از این دست و لزوم آن برای همه مشخص شده که این کالاها چقدر ارزش و اهمیت دارد.

عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به شرایطی که بانک مرکزی به تجهیزات آی‌تی ارز تخصیص دهد، اظهار کرد: در حال حاضر برای تجهیزات آی‌تی تقاضا وجود دارد اما تعداد کالا محدود است. وقتی کالایی در انبارها کاهش یابد، با افزایش قیمت مواجه می‌شویم، همانطور که همین الان هم انبارها خالی شده و این افزایش اتفاق افتاده، اما درصورتی که کالا وارد شود، حتما بر بازار تاثیرگذار است و قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

منبع:ایسنا

محتوی دیگر در مورد تجهیزات آی تی و شبکه در اقتصاد الکترونیکی

با عدم تخصیص ارز، امکان تحویل تجهیزات آی‌تی فراهم نیست
سامانه‌های آنلاین صادرات فناوری ایجاد می‌شود
درخواست فعالان حوزه فاوا برای تشکیل کمیسیون «فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال» در مجلس
چالش‌های تخصیص ارز به کالاهای حوزه ICT
ضربه به زیرساخت‌های ارتباطی با ممنوعیت واردات تجهیزات فناوری
اصل بر حمایت از تولید داخل تجهیزات آی‌تی است
انتقاد از روند آزمایش و تایید نمونه تجهیزات فناوری
رشد خرید تجهیزات شبکه در بحران کرونا
۷۵ درصد تجهیزات شبکه مخابرات ثابت بومی شد
دوقطبی تولید داخل و واردات تجهیزات فناوری
محدودیت ورود تجهیزات IT به بهانه تولید داخلی

Check Also

هوش مصنوعی ModelScope ویدیوهای کوتاه در پاسخ به درخواست‌های متنی منتشر می‌کند

هوش مصنوعی ModelScope ویدیوهای کوتاه در پاسخ به درخواست‌های متنی منتشر می‌کند

یک سیستم هوش مصنوعی خلاقانه جدید به نام ModelScope اکنون ویدیوهای کوتاهی را در پاسخ به درخواست‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *