دسته‌بندی نشده

مشکلات جدی اتریوم پس از ادغام

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند
حسین عسکری

تحریم‌های اخیر علیه پروتکل حریم خصوصی تورنادو کش، جامعه اتریوم را بر آن داشته تا در مورد مقاومت در برابر سانسور بلاک چین سوالاتی بپرسد. با نزدیک شدن به آپدیت ادغام،برای جامعه اتریوم سوال ایجاد شده است که آیا تحریم‌های اخیر علیه تورنادو کش ممکن است خود بلاک چین را به خطر بیندازد یا خیر.

تنها یک ماه باقی مانده تا اتریوم از مکانیسم اجماع اثبات کار خود به اثبات سهام خارج شود. انتظار می‌رود این انتقال که در فضای رمزارز به‌عنوان «ادغام» شناخته می‌شود، مصرف انرژی شبکه را تا ۹۹ درصد کاهش دهد و نرخ انتشار توکن‌ها را تا ۹۰ درصد کاهش دهد. ارتقای مورد انتظار که در گذشته چندین بار به تعویق افتاد، به نظر می رسد ماه آینده در ۱۵ سپتامبر انجام شود.

با این حال، تصمیم اخیر دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری ایالات متحده (OFAC) مبنی بر افزودن پروتکل محبوب حریم خصوصی تورنادو کش به لیست تحریم های خود، با تاکید بر اینکه این برنامه در درجه اول وسیله ای برای پولشویی برای مجرمان سایبری است، هیجان جامعه را کاهش داد.

این اقدام از این جهت بی‌سابقه است که اولین بار است که یک کد منبع باز به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شود. پس از این اقدام، مقامات هلندی یک توسعه دهنده تورنادو کش را در ارتباط با تحقیقات جداگانه در مورد پروتکل حریم خصوصی دستگیر کردند.

پس از انتشار خبر ممنوعیت تورنادو کش، چندین شرکت مانند صادرکننده استیبل کوین سیرکل، پلتفرم مدیریت نسخه نرم‌افزار گیت هاب و ارائه‌دهنده زیرساخت اتریوم Infura به سرعت از تحریم‌ها تبعیت کردند و آدرس‌های اتریوم وابسته به تورنادو کش را که در بیانیه OFAC ذکر شده بود، در لیست سیاه قرار دادند. پرونده تورنادو کش یک سابقه نگران کننده ایجاد می کند و اکنون جامعه ارزهای دیجیتال نگرانی عمیقی دارد مبنی بر اینکه نهادهای متمرکزی که اعتبار سنجی اثبات سهام اتریوم را اجرا می کنند ممکن است در آینده مجبور شوند تراکنش ها را در خود بلاک چین اتریوم سانسور کنند.

آسیب پذیری اتریوم در برابر سانسور

نکته اصلی این است که به محض ارتقاء اتریوم،این بلاکچین دیگر برای دستیابی به اجماع به استخراج‌کنندگان اثبات کار متکی نخواهد بود، بلکه به اعتبارسنجی‌های اثبات سهام متکی خواهد بود. این اعتباردهنده ها به جای صرف انرژی برای ایجاد بلاک های جدید مانند ماینرها، باید توکن های ETH خود را به اشتراک بگذارند. در حالی که هر اعتبار سنجی برای اجرا به ۳۲ ETH استیک کننده نیاز دارد، یک موجودیت واحد می تواند اعتبار سنجی های متعددی را اجرا کند و نفوذ آنها را بر شبکه افزایش دهد.

 همانطور که ایلون آویو، یکی از همکاران DXdao اشاره کرد، پنج مورد از شش نهاد معتبر اعتبار سنجی به احتمال زیاد مجبور خواهند شد از مقررات OFAC پیروی کنند.

مشکلات جدی اتریوم پس از ادغام

لیست سپرده گذاران زنجیره ای بیکن

Aviv صرافی‌های رمزنگاری کوین بیس و کراکن، سرویس‌های استیکینگ Staked (استیکید)و Lido (لیدو)و ارائه‌دهنده خدمات رمزنگاری بیت‌کوین سوئیس را به‌عنوان نهادهایی که احتمالاً مجبور به سانسور تراکنش‌های اتریوم هستند، معرفی کرد. Aviv اظهار داشت: ما به نوعی معتقدیم که کوین بیس راهی برای اطمینان از عدم تایید یک بلوک با [معاملات] تورنادو پیدا خواهد کرد.

اگر ۶۶ درصد از اعتبارسنج ها بلوک‌های خاصی را امضا نکنند، بلاک‌سازها، بلوک‌هایی را با تراکنش‌های تحریم شده کمتر پیشنهاد می‌کنند، به این معنی که سازنده‌های بلاک ضرر خواهند کرد و گنجاندن چنین [تراکنش‌هایی] از نظر اقتصادی غیرقابل توجیه خواهد بود. “

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در توییتی در سال ۲۰۱۸ توضیح داد: «اگر یک ائتلاف ۵۱ درصدی شروع به سانسور بلوک‌ها کند، اعتبار‌دهنده‌ها و مشتریان دیگر می‌توانند تشخیص دهند که این اتفاق می‌افتد، و از اجماع ۹۹ درصدی خطا پذیریfault tolerant استفاده کنند تا از این اتفاق جلوگیری کنند.

به عبارت دیگر، اگر بزرگ‌ترین اعتبارسنجی‌ها تصمیم به سانسور تراکنش‌ها بگیرند، بقیه جامعه اعتبارسنجی اتریوم، حتی اگر در اقلیت باشند، این گزینه را دارند که وجوه اعتبارسنج‌کنندگان را بلوک کنند.

آیا پیروی از مقررات OFAC باید به عنوان یک حمله به خود اتریوم تلقی شود؟

اریک وال، مدافع سوئدی بیت کوین گفت: «اتریوم نمی‌تواند با تمام خواسته‌های سانسور کشورها در سطح اعتبارسنجی مطابقت کند. سانسور صفر(Zero censorship )تنها گزینه بی طرف برای اجماع جهانی است.

وال در یک نظرسنجی پرسید که آیا جامعه اتریوم باید سهام اعتباردهندگان بزرگی را که تلاش می‌کنند از تحریم‌های OFAC پیروی کنند، بسوزاند. از ۹۵۸۴ کاربر توییتر که شرکت کردند، ۶۱.۲ درصد موافق و ۹.۳ درصد مخالف بودند (با ۲۹.۵ درصد درخواست برای دیدن نتایج).

با این حال، اعتبارسنجی‌های بزرگی که قبلاً ETH را در زنجیره بیکن استیک کرده‌اند، ممکن است گزینه‌های کمی داشته باشند. پس از ادغام، ETH استیک کنندگان تا سال ۲۰۲۳ قفل می‌ماند، به این معنی که اعتبار سنجی‌ها نمی‌توانند وجوه قفل شده خود را از شبکه اتریوم خارج کنند، حتی اگر بخواهند طبق مقررات OFAC از سانسور تراکنش‌ها اجتناب کنند.

گزینه ای که آنها دارند این است که به سادگی با توقف انجام وظایف اعتبارسنجی خود “خروج داوطلبانه” را انجام دهند. با انجام این کار، آن‌ها نمی‌توانند دوباره به شبکه بپیوندند یا تا زمانی که برداشت‌ها فعال نشود، به ETH خود دسترسی ندارند. بدتر از آن، ممکن است به طور بالقوه ۵۰٪ از وجوه استیک شده خود را از دست بدهند.

وقتی در توییتر از برایان آرمسترانگ پرسیده شد که آیا کوین‌بیس تراکنش‌ها را سانسور می‌کند یا اعتبارسنجی‌هایش را تعطیل می‌کند، او پاسخ داد:

این یک فرضیه است که امیدواریم در واقع با آن مواجه نشویم. ممکن است یک گزینه بهتر یا یک چالش قانونی نیز وجود داشته باشد که بتواند به دستیابی به یک نتیجه بهتر کمک کند.”

لین رتیگ، توسعه‌دهنده اسپیس‌مش معتقد است، با این حال، کوین‌بیس و دیگر اعتباردهندگان می‌توانند در نهایت برای منافعشان، هارد فورک را انتخاب کنند.

 این منجر به ایجاد دو زنجیره مختلف اثبات سهام اتریوم می شود: یکی مطابق با OFAC، دیگری بدون تطابق.

 رتیگ گفت: این امکان وجود دارد که فورک منطبق با OFAC برنده شود. این امر به طور کامل چشم‌انداز اتریوم را تغییر می‌دهد، زیرا به احتمال زیاد استیبل کوین‌ها، چیزهای دارای پشتوانه دارایی و بسیاری از [پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز] نتوانند از فورک ناسازگار پیروی کنند.

راه دشوار برای اتریوم در پیش است

فراتر از مسئله مکانیسم اجماع اتریوم، برخی از پروژه‌های رمزنگاری در اکوسیستم تصمیم گرفته‌اند پیشگیرانه از مطابقت با OFAC اطمینان حاصل کنند. آزمایشگاه‌های TRM قبلاً یک سرویس غربالگری کیف پول راه‌اندازی کرده‌اند که به پروتکل‌های غیرمتمرکز مالی (DeFi) اجازه می‌دهد آدرس‌های تحریم‌شده یا آن‌هایی را که طرف مقابل آدرس‌های تحریم‌شده بوده‌اند، مسدود کنند. این تصمیم با انتقاد جامعه ارزهای دیجیتال مواجه شده است.

بانتگ، توسعه‌دهنده ارشد Yearn.Finance اظهار داشت: هکرها از شما نمیترسند. شما فقط می توانید کاربران قانونی را مسدود کنید. بانتگ مقاله ای از یک قربانی هک DeFi را به اشتراک گذاشت که در آن ناتوانی وی در دسترسی به وجوه خود در پروتکل وام دهی DeFi Aave را توصیف کرد زیرا قبلاً یک انتقال مستقیم بین کیف پول او و کیف پول تحریم شده رخ داده بود، این انتقال یک هک بود که در آن او ۲۰۰۰۰۰ دلار از دست داد

رتیگ @lrettig  یکی از کارشناسان بازار رمزارز می‌گوید: اتریوم یک رسالت دازد و آن مقاومت در برابر سانسور است.

 این تنها چیز ارزشمند اتریوم است، اگر اتریوم نتواند تمرکززدایی را به نحوه احسن انجام دهد، پس هیچ فایده‌ای در آن وجود ندارد و همه ما باید وسایل خود را جمع کنیم و به خانه برویم.

منبع: اقتصادآنلاین

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا