فرهنگ سازی نیاز توسعه اقتصاد دیجیتال

فرهنگ سازی نیاز توسعه اقتصاد دیجیتال

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی فرهنگ سازی را از مهم ترین نیازهای توسعه اقتصاد دیجیتال دانست.

محمد فرزاد در برنامه تراز شبکه استانی سهند گفت: متاسفانه در برخی حوزه ها ما هنوز هم سایه سنگین اقتصاد سنتی را می بینیم و باید به سمتی برویم که کارآفرینان، محور آموزش، پژوهش و اقتصاد در دانشگاه و جامعه باشند.

وی افزود: با اینکه وظایف اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معطوف به ایجاد زیرساخت های ارتباطی مناسب برای اقتصاد دیجیتال است ولی ما خودمان را محدود به این حوزه نکردیم و در زمینه های مشاوره و حمایت، برنامه های متنوع برای کمک به بهبود کسب و کارها و حمایت از ایده ها را در دستور کار قرار داده ایم.
وی ادامه داد: ما همچنین به دنبال ایجاد شهر خلاق هستیم، زیرا با ایجاد شهر خلاق، فناوری های نوظهور زمینه مناسبی برای رشد و توسعه خواهند داشت.

مدیرکل ارتباطات آذربایجان شرقی تاکید کرد: مثلث اقتصاد دیجیتال شامل سه راس فناوری، دولت و فرهنگ است که هر سه برای پیشرفت اقتصاد دیجیتال مهم و حیاتی بوده و فرهنگ سازی که مهم ترین زمینه است، باید جزو اولویت های مهم رسانه ها ،بالاخص صدا و سیما در استان آذربایجان شرقی باشد.

وی نبود قوانین مناسب را از مشکلات اقتصاد دیجیتال در کشور خواند و افزود: متاسفانه قوانین شفافی در زمینه تجارت الکترونیک وجود ندارد و این فقدان می تواند مشکلات زیادی را برای کسب و کارهای دیجیتال ایجاد کند.
فرزاد با تاکید بر لزوم افزایش سهم اقتصاد دیجیتال گفت: در مقیاس کشوری، ۶.۵ درصد از اقتصاد ما را اقتصاد دیجیتال تشکیل می دهد که این رقم در مقایسه با کشور چین که ۳۱ درصد و ایالات متحده که ۲۷ درصد است، رقم پایین و نشانگر لزوم فعالیت بیشتر در این حوزه است.

وی همچنین با اشاره به وجود حدود سه هزار شرکت در حوزه کسب و کارهای آنلاین در استان گفت: در ایام شیوع ویروس کرونا و استقبال مردم از خریدهای اینترنتی، شاهد رشد ۴۰۰ درصدی کسب و کارهای آنلاین در این ایام را بودیم.

منبع: صدا و سیما

Check Also

قوانین جدید گروه «G7» برای ایجاد هوش مصنوعی ایمن

قوانین جدید گروه «G7» برای ایجاد هوش مصنوعی ایمن

گروه G7 یا همان هفت کشور صنعتی، با تدوین یک دستورالعمل برای شرکت‌هایی که سیستم‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *