اقتصاددیجیتالگزارش

بررسی فعالیت‌های مشترک با صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

در بیستمین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، فعالیت‌ها و خدمات صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی فناوری‌های نوظهور دیجیتال از سوی مدیرعامل این صندوق، تشریح و پیرامون زمینه‌های همکاری میان کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران و این صندوق بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه سید محمد موسی‌زاده موسوی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی فناوری‌های نوظهور دیجیتال،گزارشی از ماموریت‌های این صندوق تخصصی و حوزه‏های اولویت‌دار در آن از جمله هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، بلاکچین، بیگ‌دیتا، هوشمندسازی صنعتی و انقلاب صنعتی چهارم، واقعیت افزوده و مجازی و همچنین صنایع اولویت‌دار از جمله فینتک، صنایع بالغ به‌ویژه حوزه معدن، سلامت و کشاورزی ارائه داد. وی ارائه خدمات مالی و تسهیلاتی، خدمات توسعه بازار شامل صدور ضمانت‌نامه و لیزینگ، جذب و هدایت منابع مالی بخش‌های دولتی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر را از جمله فعالیت‌های اصلی این صندوق عنوان کرد و با بیان اینکه در حال حاضر، ۶۵ صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی در سراسر کشور مجوز فعالیت دارند و مشغول به کار هستند، از افزایش بیش از ۱۴۲ برابری صدور ضمانت‌نامه‌ها از سوی این صندوق از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰، خبر داد. موسوی همچنین تصریح کرد که میزان ارائه تسهیلات ریالی این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور طی این مدت نیز افزایش ۲۵ برابری داشته است.

وی همچنین کمک به هوشمندسازی صنایع را یکی دیگر از فعالیت‌های این صندوق برشمرد و در این رابطه یادآور شد که پروژه هوشمندسازی واحدهای تولیدی و صنایع مستقر در شهرک صنعتی اراک تدوین و آماده به کار شده‌است.

موسوی پس از تشریح خدمات و فعالیت‌های صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی فناوری‌های نوظهور دیجیتال، آمادگی این نهاد را برای همکاری با کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران در حوزه فعالیت‌های مشترک و ارائه خدمات نوین به بخش‌خصوصی از جمله هم‌سرمایه‌گذاری و مشارکت، ارائه تسهیلات از طریق خط اعتباری مشترک در کنار ظرفیت‌های موجود، ارائه ضمانت‌نامه مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، بازارسازی داخلی شرکت‌های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال و نیز حمایت و مشارکت در برگزاری رویدادها و فعالیت‌های ترویجی و توانمندسازی، اعلام کرد.

در ادامه این جلسه، فرزین فردیس، رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، از جمله زمینه‌های همکاری مشترک را در برگزاری رویدادهای سرمایه‌گذاری پیوند که از سوی مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران ارائه می‌شود، عنوان کرد و همچنین، هم‌یاری مشترک در راستای انقلاب صنعتی چهارم و توسعه صنایع هدف با کمک اتاق تهران و همکاری این صندوق را از دیگر پروژه‌های قابل تعریف دانست.

فردیس در بخش دیگری از سخنانش، به تایید حکم محکومیت یک سال حبس مدیرعامل پلتفرم دیوار که به تازگی ابلاغ شده‌است، اشاره کرد و یادآور شد که این نوع از برخوردهای قضایی با کسب‌و‌کارهای استارت‌آپی، ناشی از نقص و ضعف قوانین در این حوزه است. وی همچنین با اشاره به تدوین بیانیه این کمیسیون در نقد حکم محکومیت مدیرعامل پلتفرم دیوار و حمایت از وی، تصریح کرد که معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و وزارت فناوری اطلاعات در تعامل با یکدیگر در حال تدوین قوانین با کیفیت در این حوزه هستند. وی در عین حال تاکید کرد که مطابق با ماده ۹ قانون جهش تولید دانش‌بنیان،قوه قضائیه مکلف است به منظور رسیدگی به کلیه اختلافات در زمینه‌های علمی و فناوری مابین اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی، با اشخاص حقیقی و حقوقی دانش‌بنیان، فناور و نخبگان، شعبه یا شعب تخصصی در شوراهای حل اختلاف و دادگاه‌ها، تشکیل دهد.

رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران همچنین از آغاز فرآیند ورود چند استارت‌آپ به فرابورس خبر داد.

منبع: روابط عمومی اتاق تهران

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا