حکمرانی و فناوری

رونمایی از ۳ سامانه‌ الکترونیک قوه قضائیه

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

آیین رونمایی از سامانه‌های “درگاه ملی قوه قضائیه”، “کارتابل یکپارچه خدمات الکترونیک قضایی” و “سامانه هدایت الکترنیک قضائی (سها)” قوه قضائیه برگزار شد.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل از تسنیم؛ صبح امروز آیین رونمایی از سامانه‌های “درگاه ملی قوه قضائیه”، “کارتابل یکپارچه خدمات الکترونیک قضایی” و “سامانه هدایت الکترنیک قضایی (سها)” قوه قضائیه برگزار شد.

این آیین امروز ۱۵ آذر ماه، به همت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه برگزار شد؛ عیسی زارع‌پور، رئیس این مرکز در سخنان آنلاین خود به تشریح برخی اقدامات در خصوص هوشمندسازی قوه قضائیه پرداخت و آن را گزارش عملکرد هشت ماهه اول امسال و دوره شیوع بیماری کرونا از سوه دستگاه قضا دانست.

وی تأکید کرد: دستیابی به قوه قضائیه هوشمند، از اولویت‌های این قوه است که طی هدف‌گذاری انجام شده، در ۴ سال به هدف نهایی دست خواهیم یافت.

زارع‌پور ادامه داد: به دنبال این هستیم تا با استفاده حداکثری از فناوری‌های بومی، دسترسی مردم به خدمات قضایی در نهایت سهولت و کرامت انجام شود، آرای رسیدگی دعاوی در محاکم قوه قضائیه با حداکثر سرعت و اتقان صادر و آرای صادره محاکم با سرعت و دقت بالا اجرا شود همچنین با اطلاعاتی که در اختیار قوه قضائیه است و با سامانه‌های اکترونیک، به دنبال شفاف کردن جامعه و پیشگیری از وقوع جرم هستیم.

تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی

وی در معرفی برخی اقدامات الکترونیک قوه قضائیه گفت: یکی از این اقدامات، تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی است و در این خصوص طی ۸ ماه اول امسال، بیش از ۲۰ اقدام انجام داده‌ایم؛ مثل راه‌اندازی سامانه خودکاربری وکلا از تنظیم دادخواست و شکواییه و لوایح اعتراضی، سامانه‌های صدور گواهی عدم سوءپیشینه که یک روزه انجام می‌شود و سامانه نوبت‌دهی محاکم قضایی که در آن ماهانه ۳۰۰ هزار نوبت ارائه می‌شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات ما بحث استعلامات قضایی است که ۵۰ استعلام را به شکل الکترونیکی از دستگاه‌های مختلف دریافت می‌کنیم؛ طبق قانون همه دستگاه‌ها باید پاسخ استعلامات قوه قضائیه را به صورت الکترونیکی ارائه دهند؛ هدف‌گذاری ما ۲۰۰ نوع استعلام است که تا سه سال آینده انجام خواهد شد.

توسعه دادرسی‌های الکترونیکی

وی افزود: از دیگر موارد توسعه خدمات الکترونیکی قوه قضائیه، توسعه دادرسی‌های الکترونیکی است؛ در این باره و در ۷ ماه اول سال بیش از نیم میلیون مراجعه را به دادگستری‌ها و دادسراها کم کرده‌ایم. این آمار تا نیمه آذر ماه شاید بیش از ۷۰۰ هزار مراجعه باشد.

تا پایان سال هر هفته یک رونمایی از سامانه‌های الکترونیک

زارع‌پور با اعلام اینکه تا پایان سال هر هفته یک کار جدید در حوزه هوشمندسازی قوه قضائیه رونمایی خواهد شد، گفت: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اقداماتی که در حوزه الکترونیکی کردن امور قضایی داشته است، بیش از ۲ میلیون مراجعه مردم به قوه قضائیه و دستگاه‌های مرتبط با آن را در مدت همه‌گیری کرونا حذف کرده است.

برگزاری ۳۰ هزار دادرسی آنلاین

وی افزود: از جمله اینکه در حوزه الکترونیکی کردن جلسات رسیدگی، اقداماتی داشتیم و تا دو هفته قبل ۱۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیکی را در سراسر کشور مجهز کردیم و بیش از ۳۰ هزار پرونده به شکل آنلاین و با زیرساخت الکترونیک قوه قضائیه برگزار شده است.

زارع‌پور ادامه داد: در خرداد ماه امسال یک مینی‌بوس حامل زندانیان در شهرستان میناب مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و طی آن یک زندانی خطرناک فراری داده شد و چند نفر هم زخمی شدند؛ این نوع حوادث از آفت‌های اعزام بدرقه زندانیان به داگاه‌هاست؛ با برگزاری جلسات آنلاین دادرسی، در بسیاری از زندان‌ها اعزام بدرقه زندانی متوقف شده و جلسات به شکل برخط انجام می‌شود. الان در برخی از استان‌ها از جمله در استان البرز، اعزام زندانی به دادگاه به صفر رسیده است و با تجهیز همه زندان‌ها به تجهیزات الکترونیک لازم تا پایان سال، اعزام بدرقه زندانیان به دادگاه‌ها به صفر خواهد رسید.

معرفی سامانه‌های جدید قوه قضائیه

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در ادامه این مراسم آنلاین، سه پروژه تازه این مرکز را افتتاح کرد که شامل “درگاه ملی قوه قضائیه”، “کارتابل یکپارچه خدمات الکترونیک قضایی” و “سامانه هدایت الکترنیک قضائی (سها)” می‌شد.

وی در توضیح درگاه ملی قوه قضائیه گفت: بر اساس ماده ۶۵۳ آیین دادرسی کیفری، مکلف به راه‌اندازی این درگاه بودیم تا تمام اطلاعات مردم از یک درگاه به نشانی eadl.ir قابل دسترسی باشد.

زارع‌پور درباره کارتابل یکپارچه خدمات الکترونیک قضایی هم اظهار کرد: تمام خدمات قضایی مورد نیاز مردم از جمله سامانه‌های قوه و دستگاه‌های تابعه قوه از جمله سامانه گزارشگران فساد، در یک کارتابل در دسترس همگان است.

وی در معرفی سامانه هدایت الکترنیک قضائی (سها) هم گفت: این سامانه به مردم آموزش ساده طرح دعوا ارائه می‌دهد. این سامانه حاوی یک بانک آموزشی شامل ۲ هزار دعاوی تیپ و پرتکرار است. همچنین در این سامانه نشانی وب‌سایت‌های تمام مراجع وابسته به قوه قضائیه و نیز کل اطلاعات و خدمات قوه قضائیه، به شکل یکجا در اختیار مردم است.

زارع‌پور با بیان اینکه نسخه تلفن همراه این خدمات هفته آینده رونمایی خواهد شد، گفت: به‌زودی سامانه احزار هویت از راه دور را راه‌اندازی می‌کنیم. این سامانه برای آنان که کد ثنا ندارند و برای ایرانیان خارج از کشور، بسیار مفید خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از محورهای ۸ ماه گذشته ما، برگزاری داگاه‌های برخط بود و طی آن در ۱۰ استان بیش از ۳۰ هزار جلسه دادرسی برخط برگزار شد؛ با توجه به اینکه قانون اجازه داده تا در برگزاری دادگاه از ظرفیت ارتباط الکترونیک استفاده کنیم؛ بر این اساس به دنبال این هستیم تا دو یا سه اپراتور دادگاه برخط داشته باشیم تا مردم از منزل یا محل کار خود در جلسات رسیدگی شرکت کنند.

ملاقات آنلاین با زندانیان!

زارع‌پور در پاسخ به این سؤال که آیا ملاقات‌ الکترونیک زندانیان به سرانجام می‌رسد یا نه؟ گفت: با استفاده از زیرساخت‌هایی که داریم و از طریق شبکه امن قوه قضائیه، به صورت پایلوت ملاقات آنلاین زندانی را در چند استان اجرا کرده‌ایم. در خصوص ارتباط تصویری زندانی با بیرون از زندان ملاحظات زیادی وجود دارد که همکاران ما در سازمان زندان‌ها در حال کار بر روی آن هستند و با برطرف شدن این ملاحظات، به دنبال گسترش آن در سراسر کشور هستیم.

وی درباره تداوم قطعی سامانه‌ها و سیستم‌ها در دفاتر خدمات قضایی اظهار کرد: در بحث کندی و قطعی، اقدامات زیادی را در ۸ ماه گذشته انجام دادیم. طرحی برای نوسازی تجهیزات فناوری و ارتباطات ارائه داده‌ایم و معتقدیم با تحقق آن عامل اصلی کندی را برطرف خواهیم کرد که البته تهیه این تجهیزات در شرایط تحریم و کرونا، پیچیدگی خودش را دارد.

عذرخواهی برای قطعی سیستم‌های دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در هفته گذشته

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات اقدامات زیادی انجام شده است؛ از جمله استقرار شیفت‌های شبانه‌روزی برای کشف و رفع قطعی‌ها گفت: البته مردم قطع سرویس نهادها و دستگاه‌های دیگر مانند بانک و ثبت احوال و … را هم به قطعی سیستم خدمات الکترونیک قضایی مرتبط می‌دانند! برای اینکه بتوانیم درست اقدام کنیم همه باید به سمت دولت الکترونیک برویم. از سازمان‌های همکار با قوه قضائیه درخواست داریم در بحث لینک شدن با قوه، پایش مداوم سرویس‌های خود را انجام دهند و اگر آن را ندارند، راه‌اندازی کنند.

زارع‌پور در ادامه از مردم به دلیل قطعی مکرر سیستم‌های دفاتر خدمات قضائی در هفته گذشته، عذرخواهی کرد.

وی همچنین درباره گله‌های مطرح شده از قوه قضائیه به دلیل عدم همکاری لازم در اراده تبادل اطلاعات در بحث دولت الکترونیک توضیح داد: همانطور که انتظار داریم دستگاه‌ها اطلاعات لازم را به قوه قضائیه ارائه دهند، بر اساس قانون باید اطلاعات درخواستی دستگاه‌ها از قوه را هم باید در اختیار متقاضیان مربوطه قرار دهیم. ما تا سه ماه آینده سامانه سجلد محکومیت مالی را بعد از تصویب آیین‌نامه اجرایی از سوی دولت رونمایی خواهیم کرد تا ارائه اطلاعات مالی افرادی که محکومیت مالی دارند را به دستگاه‌های مربوطه به ویژه بانک‌ها ارائه دهیم همچنین هر سرویسی که قانون مشخص کرده باشد و گامی باشد برای امنیت بیشتر جامعه، آن را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نحوه احراز هویت‌ها گفت: احراز هویت برای گواهی عدم سوء‌پیشینه بر اساس اطلاعات سامانه ثنا و از طریق ارائه کد ملی و نام متقاضی به بانک‌های اطلاعاتی، انجام می‌شود؛ برای احراز هویت از راه دور هم سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که توضیحات تکمیلی آن را زمان رونمایی ارائه خواهیم داد.

پابندهای الکترونیک زندانیان بومی شده‌اند

زارع‌پور در پاسخ به سؤالی مبنی بر کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها با استفاده از پابندهای الکترونیک گفت: از نظر فنی و الکترونیک، دو کار کرده‌ایم؛ سامانه مدیریت پابند را به شکل بومی انجام دادیم. قبلاً این سامانه خارجی بود که امکان مانیتور فقط ۱۲۰۰ نفر راداشت؛ سامانه داخلی توسط یک شرکت بومی طراحی شد و در آن محدودیت افراد را نداریم. در حال حاضر هم با استفاده از پابندهای الکترونیک ۱۵۰۰ نفر تحت نظر هستند.

وی افزود: در خصوص نرم‌افزار پابند هم از چند سال قبل مطالعات و اقدامات انجام شده است و الان به نکته قابل اتکایی رسیده‌ایم. در حال حاضر ۴ هزار پایند الکترونیک داریم که در حال استفاده هستند و تا پایان سال به تعداد ۱۰ هزار خواهد رسید؛ ما همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان را بسیج کردیم تا تولید پابند الکترونیک را افزایش دهند زیرا این امکان خوبی است که محکومینی که قانون اجازه داده، در خارج از زندان باشند.

از وزارت ارتباطات پهنای باند و ارتباط با فیبر نوری می‌خواهیم

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در پاسخ به تسنیم درباره نوع تعامل این مرکز با دولت به‌ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیک گفت: یکی از نیازمندی‌ها و همکاری‌های مورد انتظار ما، تأمین پهنای باند و نیز بحث فیبر نوری است؛ وزارت ارتباطات در سه دوره اخیر تفاهمنامه‌هایی با قوه قضائیه امضا کرده و بر اساس آن ۸۰ درصد از نقاط قضایی از طریق فیبر نوری به هم متصل شده‌اند؛ الان ۲۰ درصد نقاط ارتباط فیبر نوری ندارند که یکی از دلایل کندی سیستم‌هاست؛ از مطالبات ما این است که وزارت ارتباطات کمک کند دفاتر خدمات را از طریق فیبر نوری به همدیگر متصل شوند تا شاهد قطعی و کندی نباشیم.

زارع‌پور در پاسخ به آخرین سؤال مطرح‌شده درباره اعلام مسدودی حساب‌های بانکی محکومان گفت: تا پیش از این اگر همکار قضایی می‌خواست حساب شخص محکوم علیه را مسدود کند، باید با دادستانی کل مکاتبه می‌کرد و او به بانک مرکزی اعلام می‌کرد و بانک مرکزی به همه بانک‌ها نامه می‌داد و بانک‌ها هم کارها را انجام می‌دادند؛ ما آمدیم با همکاری بانک مرکزی، کارها را الکترونیک کردیم تا همکار شعبه قضایی، فهرست حساب شخص محکوم علیه را به شکل آنی دریافت کند و در همان زمان درخواست مسدودی دهد که ظرف دو ساعت انجام می‌شود؛ از اواخر مرداد ماه و با راه‌اندازی این سامانه، این سرویس ماهیانه ۱۰۰ هزار بار انجام شده است و در گام بعد، بانک‌ها باید در لحظه موجودی حساب را در اختیار قوه قضائیه قرار دهند.

کانال تلگرام  رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا