تولید محصولات حوزه فیبر نوری رونق می‌گیرد

تولید محصولات حوزه فیبر نوری رونق می‌گیرد

محققان شرکتهای دانش بنیان در صدد هستند که محصولات حوزه فیبر نوری را با دانش خود توسعه دهند.

فناوری های مرتبط با صنعت فیبر نوری نقش موثری در توسعه زیر ساخت های حوزه فناور اطلاعات و گسترش اینترنت دارد. توسعه سیستم انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری از جمله اقداماتی است که می تواند موجب ارتقاء جایگاه کشور در این حوزه باشد.

سجاد مومنی تبار مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: محصول دانش بنیان این شرکت، سیستم انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری است، این محصول می تواند اطلاعات را تا حجم ۴/۱ ترابایت در فواصل جغرافیایی دور منتقل سازد. این مسئله نقشی تعیین کننده در انتقال اطلاعات میان استان‌ها و بخش های مختلف کشور دارد.

مومنی تبار توسعه زیر ساخت های مرتبط  با انتقال اطلاعات را یکی از شاخص های توسعه دیجتال عنوان کرد و افزود: این محصول علی رغم کیفیت مطلوب در برخی مواقع با یک چهارم قیمت نمونه مشابه خارجی عرضه می شود، همین مسئله  باعث شده است تا برای آن مزیت رقابتی قابل توجهی ایجاد شود. در حال حاضر اقدامات اولیه برای کسب مجوز صادرات به دو کشور روسیه و ترکیه انجام گرفته است و امیدوار هستیم به زودی به این دو مقصد صادراتی محصول دانش بنیان ایرانی را صادر کنیم.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان، مراکز مخابراتی را از جمله مشتریان بالقوه این محصول معرفی کرد و بیان کرد:  در حال حاضر با توجه به وجود کالای تولید داخل، تلاش های خوبی از سوی دستگاه‌های زیربط صورت گرفته است تا ازورود کالای مشابه خارجی به کشور جلوگیری شود و این مسئله در توسعه سهم شرکت های دانش بنیان  از بازار داخلی موثر بوده است.

وی  افزود: این شرکت  کارخانه تولید خود را در استان کهگیلویه و بویر احمد  تاسیس کرده است تا سهمی در توسعه اشتغال این منطقه از کشور بر عهده گیرد. با توجه به تحقیقات مستمری که توسط واحد R&D شرکت صورت گرفته، پیوسته محصولات رقبای خارجی رصد می شود و با  اطمینان می گویم که محصول ایرانی چیزی از رقبای خارجی کم ندارد.

مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری،

محتوی مرتبط با این متن در اقتصاد الکترونیکی:

کابل زیردریایی جدید ارتباطات شرق آسیا را متحول می کند
شرکت‌های اینترنتی بزرگترین برندگان قرنطینه کرونا
احداث کابل ۲۳ هزار مایلی برای تامین اینترنت آفریقا

Check Also

نقش فناوری ۵G در ظهور اینترنت صنعتی و نیروی محرکه

نقش فناوری ۵G در ظهور اینترنت صنعتی و نیروی محرکه

۵G با حداکثر سرعتی ۲۰ برابرِ ۴G، به عنوان «بافتِ پیوندیِ» اینترنت اشیا، خودرو‌های خودران، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *